Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twórcze zabawy kreatywnych czytelników krzeszowickiej biblioteki, czyli zajęcia z nauki, techniki, sztuki, matematyki

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Zajęcia w Akademia Kreatywnego Czytelnika w krzeszowickiej bibliotece
Zajęcia w Akademia Kreatywnego Czytelnika w krzeszowickiej bibliotece Fot. Dorota Bylina/MGBP w Krzeszowicach
Co wspólnego mają pszczoły z matematyką, teatr z chemią, dźwięki z kolorami? Wszystko to znalazło się we wspólnym projekcie - Akademia Kreatywnego Czytelnika, którym krzeszowicka biblioteka zainteresowała dzieci i młodzież.

Dzieci miały mnóstwo ciekawych zajęć. Takie nowatorskie rozwiązania, czyli zajęcia dla kreatywnych zaproponowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszowicach realizując program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Partnerstwo dla książki. Zdobyła na niego dofinansowanie w wysokości 16 tys. zł.

Jak nas informuje Ewa Bandyk z Działu Dziecięco-Młodzieżowego Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach - projekt Akademia Kreatywnego Czytelnika polegał na wzmocnieniu roli literatury popularno-naukowej wśród czytelników biblioteki oraz zachęceniu grup, które nie są aktywnymi czytelnikami do nawyku czytelnictwa.

Chodziło o rozwój kreatywności - stworzenie oferty zajęciowej z dziedzin STEAM (z angielskiego: science, technology, engineering, art, maths), czyli nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki.

Krzeszowiccy bibliotekarze wymyślili zajęcia i zaprosili prelegentów znawców tematu. Zajęcia odbyły się w bibliotece głównej oraz ośmiu filiach, gdzie utrudniony jest dostęp do książek. Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Łącznie od maja do grudnia w zadaniu wzięło ponad 1000 uczestników. Akademia Kreatywnego Czytelnika składała się z bloków tematycznych prowadzonych przez specjalistów - mieszkańców gminy Krzeszowice, którzy są znani ze swoich działań i profesjonalizmu w danych dziedzinach.

Informacje o pszczołach przybliżył nam Bogusław Latawiec. W świat matematyki wprowadził nas Zbigniew Durczok. Spotkania z liberaturą (rodzaj literatury totalnej) poprowadził Zenon Fajfer. Natomiast Jolanta Kasprzyk przeprowadziła warsztaty teatralne, a artysta, malarz Marcin Kołpanowicz zapoznał uczestników projektu ze swoją sztuką - wymienia bibliotekarka Ewa Bandyk.

Dodatkowo odbył się blok zajęć dla dzieci obejmujący takie tematy jak: doświadczenia małego chemika, dźwięki i kolory, ciało człowieka, matematyka oraz fauna i flora. W czasie tych spotkań nie zabrakło nowatorskich elementów, takich jak: bum bum rurki, mikroskop jajo, teatrzyk Kamishibai, układanki MasterKids.

Zwieńczeniem części dedykowanej najmłodszym uczestnikom był teatrzyk „Ekologia z Alicją, Królikiem i Kapelusznikiem” przeprowadzony przez Teatr Maska. Niespodzianką po spektaklu był quiz z nagrodami z wiedzy o ekologii. Stałym elementem, który towarzyszył wszystkim spotkaniom była książka.

Mieszkańcy Zielonek dali niezwykłe widowisko na targach bożonarodzeniowych w Krakowie

Muzyka, folklor i kolędnicy z Zielonek na krakowskim Rynku. ...

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski