Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko się rozsmakowali...

ASZ
580 osób spotkało się w centrum, by skonsumować w tym samym czasie tradycyjne lody. Ta liczba wystarczyła, by Eugeniusz Wiecha z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych oficjalnie ogłosił ustanowienie nowotarskiego rekordu.

NOWY TARG. Półfinał V Małopolskiego Festiwalu Smaku

Pięć punktów wydających za darmo lody, miało kwadrans, by rozdać je każdemu, kto zgłosił się z kuponem. Gdyby wszyscy, którzy pobrali bloczki od początku nowotarskiego półfinału I Małopolskiego Festiwalu Smaku, po południu przyszli na rynek, konsumowanych jednocześnie lodów (i zasponsorowanych przez cztery firmy) byłoby równo 1000.
Ponieważ w każdym następnym roku rekord ma być pobity, kuponów i lodów przyszłego lata będzie jeszcze więcej.
Wyroby lodziarskich firm (dzięki staraniom, w których pośredniczyło miasto) znalazły się na ministerialnej liście produktów tradycyjnych i nowotar ski półfinał V Małopolskiego Festiwalu Smaku był okazją do wręczenia certyfikatów rodzinom Żarneckich, Lubieńskich, Klepaczów, Jarkiewiczów.
Specjalna komisja wybrała natomiast produkty i specjały, które będą reprezentować trzy powiaty (nowotarski, tatrzański i suski) w sierpniowym krakowskim finale. Są to: lody śmietankowe i leśne od Lubieńskich - Grand Prix (równocześnie i nagroda publiczności), moskole z bryndzom (bacówka Dursztyn Janiny Zubek z Ratułowa) - II miejsce i miód wielokwiatowy leśny z pasieki "Amrozja" w Podksiężu - III miejsce.
Mogła też - po skosztowaniu różnych specjałów - zagłosować festiwalowa publiczność. W kategorii "smakołyków z legendą" zwyciężyła "wędzonka z Jabłonki" - produkt firmy Kabanos. Wśród ekologicznych przysmaków na czoło wysforował się oscypek Wojciecha Komperdy z Ratułowa. W kategorii "jak u mamy" triumfował żurek na świńskim ogonie z białą kiełbasą - specjał gospodarstwa agroturystycznego Krystyny Stramy z Bańskiej Niżnej.
W krakowskim finale Festiwalu (29-30 sierpnia, Plac Wolnica) uczestniczyć też będzie restauracja Łukaszczyków U Miśka, uhonorowana za serwowane roladki z łososia.
Miejscowi organizatorzy półfinału to Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury. Zamiejscowi natomiast (Urząd Marszałkowski) oświadczyli z estrady, że nie wyobrażają sobie, aby Nowy Targ nie gościł następnych półfinałów. A Dariusz Gnatowski - telewizyjny "Boczek", najpoważniejszy wagowo członek komisji degustacyjnej - został już całkiem zaadoptowany przez górali.
(ASZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski