Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończono V Synod Diecezji Tarnowskiej, w tarnowskiej katedrze odbyła się uroczysta sesja plenarna. Zobacz zdjęcia

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Uroczyste zakończenie V Synodu Diecezji Tarnowskiej, 2.12.2023
Uroczyste zakończenie V Synodu Diecezji Tarnowskiej, 2.12.2023 Paweł Michalczyk
Z powodu ataku zimy nie było procesyjnego wejścia do tarnowskiej katedry na zakończenie V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Procesja przeszła jedynie boczną nawą i środek świątyni. W uroczystościach wzięli udział świeccy członkowie Synodu, księża, siostry zakonne, nie zabrakło też najwyższych kościelnych dostojników z abp. Markiem Jędraszewskim na czele.

Uroczyste zakończenie V Synodu Diecezji Tarnowskiej, 2.12.2023

V Synod Diecezji Tarnowskiej trwał blisko pięć lat. Został zwołany 14 grudnia 2016 roku przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Procedury przygotowawcze trwały przez kilka miesięcy. Uroczysta inauguracja miała miejsce 21 kwietnia 2018 roku. Komisje synodalne spotykały się co dwa miesiące, prace były prowadzone również na poziomie poszczególnych dekanatów i parafii. Te ostatnie spotykały się co miesiąc.

W sobotę 2.12.2023 w tarnowskiej katedrze miało miejsce oficjalne zakończenie Synodu w trakcie IX Sesji Plenarnej, które było okazją do podsumowania pięcioletnich prac.

- Nasze serca nurtują pytania związane z wciąż zmieniającą się mentalnością ludzi, podejściem wiernych do praktyk religijnych, kwestii moralnych, przekazu wiary następnym pokoleniom. Żywimy obawy związane z nowymi uwarunkowaniami kulturowymi oraz z oddziaływaniem destrukcyjnych ideologii, obawy związane z zagrożeniami i poważnymi kryzysami, jakie drążą małżeństwa, rodziny, oraz mode pokolenie naszych diecezjan. Mamy też świadomość, że współczesne realia życia i misji Kościoła wymagają od nas przekonującego przekazu i uzasadnienia wiary, która jest w nas, a także gotowości do jej obrony, gdy jest kwestionowana lub atakowana - mówił w podsumowaniu biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Biskup tarnowski podpisał statuty synodalne, które po promulgacji staną się obowiązującym prawem diecezjalnym. Po zakończeniu uroczystej Sesji Plenarnej, zamykającej V SDT, w katedrze została odprawiona msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Przewodniczył on również 21 kwietnia 2018 r. mszy świętej na otwarcie V Synodu.

Teatr w Tarnowie zaprasza najmłodszych na festiwal Mała Talia

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zakończono V Synod Diecezji Tarnowskiej, w tarnowskiej katedrze odbyła się uroczysta sesja plenarna. Zobacz zdjęcia - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski