Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko wspólne i konsekwentne działanie przynosi sukces

Rozmawiał Łukasz Bobek
Rozmowa. O powołaniu turystycznego klastra tatrzańskiego i korzyściach z tego płynących rozmawiamy z Andrzejem Gąsienicą Makowskim, starostą tatrzańskim.

– Kilka dni temu spotkał się Pan z przedsiębiorcami i przedstawicielami wielu instytucji w powiecie tatrzańskim. Było to spotkanie inicjujące powołanie tzw. klastra turystycznego. Mało kto jednak wie, co to tak naprawdę jest.

– To nowe wyzwanie przed nami. Doszliśmy do pewnego etapu rozwoju i teraz warto byłoby zrobić coś więcej, razem. Otwierają się nowe fundusze unijne, szwajcarskie, norweskie. Będą z nich m.in. finansowane działania indywidualnych przedsiębiorców, ale takie, które będą oddziaływały na cały region.

– Klaster miałby się więc zająć zrzeszeniem instytucji i firm w jednym celu?

– Tak. A naszym głównym celem byłaby promocja zdrowia, rekreacji, ale także natury i kultury. Jeżeli razem to zepniemy pomiędzy przedsiębiorcami i samorządami, instytucjami nauki oraz organizacjami pozarządowymi, wówczas uda się wypracować jeszcze lepszą ofertę zarówno dla mieszkańców jak i dla gości.

– Z tego co Pan mówi, wynika, że do tej pory naszą słabą stroną było to, że każdy coś robił, ale osobno?

– Z badań wynika, że tylko wspólne działanie daje sukces. I tego oczekują też nasi przedsiębiorcy: wspólnej i konsekwentnej promocji na rynku krajowym, ale i zagranicznym. Chodzi też o to, aby produkty turystyczne były określone pod względem jakości. W zimie to narciarstwo, ale poszerzone o trasy do biegów narciarskich, lodowiska, snow­parki. W lecie, oprócz gór, miasteczka wodne, a także szeroka gama korzyści kulturalnych.

– Te produkty już mamy i to nie od wczoraj, ale od kilku lat.

– Ale teraz możemy skorzystać na tym finansowo.

– Kto może dostać na takie działania pieniądze?

– Każda firma może skorzystać. I tutaj pomocny będzie klaster. Polegać to będzie na tym, że klaster nie będzie pisał wniosków, ale wspierał wnioski przedsiębiorców i instytucji. Takie wsparcie powoduje, że ocena danego wniosku jest znacznie wyższa.

– Jest zainteresowanie powołaniem klastra?

– Oceniam, że jest. Są już chętne firmy, samorządy i uczelnie. Myślę, że niedługo uda nam się go stworzyć. Najpierw prace koordynować będzie starostwo tatrzańskie. Potem zostaną wybrani tzw. animatorzy, którzy będą wspomagać członków klastra. Wstąpić będzie mógł każdy. To otwarta formuła współpracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski