Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udany debiut

ANA
Wśród 12 szkół w Małopolsce, prowadzących kształcenie zawodowe, znalazły się dwie placówki ponadgimnazjalne z powiatu chrzanowskiego, którym przyznano unijne dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego i pomocy dydaktycznych.

   Mowa o Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chrzanowie, które stanęły do konkursu o unijne środki na zakup nowoczesnego sprzętu z Programu Phare. Oprócz nich, z terenu powiatu chrzanowskiego o dofinansowanie starały się także: Powiatowe Centrum Edukacyjne w Chrzanowie, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Trzebini oraz libiąski Zespół Szkół. - O możliwości ubiegania się o dofinansowanie dowiedzieliśmy się w lutym. Zatem szkoły miały bardzo krótki czas na przygotowanie projektów. Poza tym, konkurencja była spora. W sumie z terenu całego województwa do finału zakwalifikowały się aż 34 szkoły. Jednak tylko 12 udało się otrzymać pieniądze - tłumaczy Magdalena Radwan, inspektor w Wydziale Edukacji w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie.
   Trzebiński ZSECh po raz pierwszy brał udział w podobnym przedsięwzięciu. Debiut był udany. - W szkole działa już Klub Wspierania Kariery Zawodowej. Stąd pomysł, by rozszerzyć jego działalność - podkreślają realizatorki projektu: Anna Ber, Maria Kupiec, Lucyna Sandacz i Maria Mendela.
   Cel był prosty - stworzenie nowoczesnej pracowni komputerowej, by uczniowie mogli się zapoznać z nowinkami technicznymi oraz oprogramowaniem. Placówce zależało również na uzyskaniu akredytacji ośrodka egzaminującego dla kształconych w szkole zawodów. Na realizację pomysłów udało się zdobyć aż 16.306 euro, czyli 98 proc. wszystkich kosztów. Dzięki tym pieniądzom, uda się zakupić 10 zestawów komputerowych, laptop, rzutnik multimedialny oraz programy, przygotowujące do zawodu.
   Również SOSW po raz pierwszy pisał wniosek o przyznanie środków na stworzenie pracowni informacji zawodowej. Dzięki zaangażowaniu Ruty Pudo, Małgorzaty Betley oraz Zbigniewa Maciuba, szkole udało się zdobyć prawie 6 tys. euro. Pieniędzy wystarczy na zakup 6 komputerów, połączonych w sieć, dwóch drukarek, skanera oraz rzutnika multimedialnego. Właśnie w pracowni uczniowie będą zdobywać nowe umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.
   - Szkoły mają czas do sierpnia na stworzenie pracowni, tak by już od nowego roku szkolnego uczniowie mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu - mówi Magdalena Radwan, dodając, że w obu przypadkach powiat pokryje zaledwie 2 proc. kosztów uruchomienia pracowni.
(ANA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski