Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udowodnili, że mózg może „zobaczyć” rytm

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Badacze z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli, że część słuchowa kory mózgowej, odpowiadająca za rytm, u osób głuchych całkowicie przełącza się na wzrok. To kolejny dowód na niezwykłą plastyczność ludzkiego mózgu.

Do tej pory wiadomo było jedynie, że osoby głuche mają dobre poczucie tzw. rytmu wzrokowego. Oznacza to, że potrafią dostrzec go w sygnałach płynących z otoczenia, np. w mrugających światłach. Naukowcy z Instytutu Psychologii UJ, pod kierownictwem dr. hab. Marcina Szweda, postanowili sprawdzić, jakie procesy zachodzą wtedy w mózgach ludzi głuchych.

W przeprowadzonym przez krakowian badaniu wzięło udział 30 osób - 15 słyszących i 15 od urodzenia głuchych. Podczas eksperymentu pierwsza grupa słyszała rytmiczne dźwięki, a druga oglądała jedynie migające kółka, wyświetlane na ekranie dokładnie w tym samym rytmie. Wszyscy musieli ocenić, czy następujące po sobie dwie sekwencje rytmiczne były takie same.

Do obserwacji procesów zachodzących w mózgu posłużył badaczom rezonans magnetyczny. Okazało się, że u osób, które nie słyszą i jedynie obserwowały migające sygnały, uaktywniła się dokładnie ta sama część mózgu, co u grupy słuchającej dźwięków. - Kiedy słyszę muzykę, to automatycznie uruchamiam korę słuchową, m.in. jej część odpowiedzialną za rytm. Dokładnie ten sam obszar - co do milimetra - u osób głuchych uruchamia się, kiedy widzą one migoczące światełka, czy jakikolwiek inny rytm wzrokowy. Ta część kory słuchowej u głuchych zajmuje się więc tym samym co u słyszących: poczuciem rytmu, ale informacje czerpie z innego zmysłu - ze wzroku - tłumaczy dr hab. Marcin Szwed.

Wyniki eksperymentu to kolejny dowód na niezwykłą plastyczność ludzkiego mózgu. Dorobek krakowskich naukowców podważa przyjmowane dotychczas założenie, że za przetwarzanie informacji odbieranych przy pomocy poszczególnych zmysłów odpowiadają różne części ludzkiego mózgu. Już wcześniej udowodnili oni, iż podobną zdolność przestawiania z jednego zmysłu na drugi posiada kora wzrokowa. U badanych przez nich ochotników, którzy intensywnie uczyli się czytania przy pomocy brajla uaktywniała się bowiem właśnie część wzrokowa, chociaż do dostarczania informacji służył dotyk.

- Wyniki naszych badań to dobra wiadomość dla osób po udarach czy innego rodzaju urazach. Dowodzą, że mózg ma niezwykłe zdolności adaptacji i rehabilitacja stosowana w takich przypadkach może być naprawdę skuteczna - wskazuje dr hab. Szwed.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski