Ulewa na Podhalu. Dziesiątki domów podtopionych. Strażacy...

Ulewa na Podhalu. Dziesiątki domów podtopionych. Strażacy wypompowują wodę [ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Ulewa na Podhalu. Dziesiątki domów podtopionych. Strażacy wypompowują wodę [ZDJĘCIA]
1/10
przejdź do galerii
Potężne ulewy, jakie przechodzą nad Polską mocno dały się we znaki na Podhalu. Podtopiona jest Czarna Góra w gminie Bukowina Tatrzańska, zalane domy w Poroninie, Małym Cichem, Białym Dunajcu, Zakopanem. Strażacy wypompowują wodę, ale deszcz cały czas pada.
Zobacz galerię

Najgorsza sytuacja panuje w Czarnej Górze. Tam woda z okolicznych pól dosłownie zalała wioskę. Ulicami szła rzeka nanosząca z pół setki kamieni. Niektóre uliczki były nieprzejezdne.

Woda zalała kilkadziesiąt budynków. Wdarła się do piwnic. - Sytuacja jest poważna. Dosłownie w 2-3 godziny sytuacja zrobiła się bardzo trudna. Czarna Góra, osiedle Romów są podtopione. Próbujemy opanować potoki i rzeczki, żeby te nie wylewały. Potem całe siły zostaną położone po to, żeby wypompowywać wodę z piwnic - mówił o godz. 23 Stanisław Łukaszczyk, wójt gminy Bukowina Tatrzańska. - Na razie nie mamy sygnałów, żeby woda wdarła się do części mieszkalnych domów.

Ludzie z Czarnej Góry mówią, że spodziewali się, że mogą potoku i rzeki wystąpić. Ale nikt nie spodziewał się takiej nawałnicy i tak dużej ilości wody.

Do Czarnej Góry zjechały ochotnicze jednostki strażaków z całego powiatu tatrzańskiego.

Ok. godz. 22 zamknięto przejazd mostem na rzece Białka z Czarnej Góry do Bukowiny Tatrzańskiej. Strażacy cały czas obserwują sytuację.Te co zostały pomagają innym. Dom podtapiane sa także w Białym Dunajcu (tam woda wdarła się m.in. do remizy straży pożarnej), w Poroninie, na Stasikówce, Małym Cichem, a także w Białym Dunajcu.

Dodatkowo w Białym Dunajcu został zamknięty tymczasowy most w ciągu drogi krajowej - ze względu na podniesiony poziom wody w rzece, na miejscu pracują strażacy. Samochody kierowane są objazdem przez Białkę Tatrzańską.

Pogotowia przeciwpowodziowe zostały ogłoszone w gm. Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Trzciana i w powiecie limanowskim.

CZYTAJ WIĘCEJ: IMGW ostrzega: pomarańczowy alert dla Małopolski ulewne deszcze i burze. Kiedy przestanie padać? Sprawdź prognozę pogody

CZYTAJ WIĘCEJ: Gdzie jest burza? Mapa burzowa i Radar burzowy online. IMGW ostrzeżenia


ZOBACZ KONIECZNIE:ZOBACZ WIDEO: Ulewne deszcze i burze w Małopolsce

Autorzy: videoactive.pl, Julia Karasiewicz, Józef Budacz, Janusz Bobrek, TVN24
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
srali grali

MIESZKANIEC 123 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

ŁUKASZCZYK ty sqrwysyny .Mam nadzieje , że albo sam zrezygnujesz z wójtowania , albo my ci pomożemy .podła świnio

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo