Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uratowano „Mszał”, „Rytuał” i „Pasjonał” [ZDJĘCIA]

Grażyna Starzak
Konserwacja takich ksiąg to żmudny proces
Konserwacja takich ksiąg to żmudny proces fot. Adam Wojnar
Zabytki. W archiwum i bibliotece katedry na Wawelu jest wiele cennych starodruków. Dzięki wsparciu resortu kultury trwa ich systematyczna konserwacja. Wczoraj zademonstrowano kolejne, uratowane przed zniszczeniem zabytki.

To trzy cenne kodeksy rękopiśmienne: „Mszał”, „Rytuał” i „Pasjonał”. Pisane po łacinie księgi służyły do sprawowania liturgii w katedrze wawelskiej jeszcze w średniowieczu. Gdy zastąpiono je nowymi księgami, trafiły do Archiwum Kapitulnego.

Dużych rozmiarów „Mszał” ma 372 karty i skórzaną oprawę. Pochodzi z trzeciej ćwierci XV w. Był uzupełniany w XVI w. - Ufundował go jeden z kanoników kapituły katedralnej. Został spisany tzw. teksturą gotycką w dwóch kolumnach. Ozdobiono go kilkudziesięcioma barwnymi, złoconymi miniaturami oraz inicjałami. Na miniaturach znajdują się wyobrażenia Chrystusa, Marii, świętych Pańskich oraz sceny z Pisma Świętego - wyjaśnia ks. prof. Jacek Urban, dyrektor archiwum i biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej oraz archiwum kurii.

Drugi z cennych kodeksów to niewielkich rozmiarów „Rytuał” spisany po łacinie. Ma 55 kart. Pochodzi z XV w. Zawiera formuły błogosławieństw używanych w czasie liturgii, np. błogosławieństwo wody, obrzęd ostatniego namaszczenia, ceremonię chrztu.

Trzeci starodruk - „Pasjonał”, również w języku łacińskim, rozmiarami jest podobny do „Mszału”. Ma 67 kart. Pochodzi z przełomu XV i XVI w. Zawiera teksty z zapisem nutowym, które były śpiewane podczas Wielkiego Tygodnia. „Pasjonał” jest ozdobiony dwiema barwnymi miniaturami, wyobrażającymi Ukrzyżowanego Chrystusa i proroka Jeremiasza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski