Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uśmiechnięte słowa

TAL
Projekt, składający się z kilku etapów, był realizowany w ramach programu operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Promocja czytelnictwa". Na początku odbyły się spotkania z Krzysztofem Petkiem - znanym i cenionym autorem książek dla dzieci i młodzieży. Pisarz gościł w każdej szkole podstawowej gminy Zabierzów. Łącznie w spotkaniach wzięło udział 489 uczniów. Autor szybko znalazł wspólny język z dziećmi i zainteresował je swoją twórczością. W oparciu o swoje książki zwracał uwagę na niebezpieczeństwa, grożące młodzieży: wpływ sekt, narkomanię, alkoholizm. Propagował zdrowy styl życia, altruizm, tolerancję i solidarność, przygotował też dodatkową atrakcję: krótki kurs samoobrony.

Zabierzów

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Zabierzowie realizowany jest projekt "Uśmiechnięte słowa - nie boję się czytać i pisać", przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych. Jego główny cel to promowanie czytelnictwa wśród dzieci oraz rozwój ich uzdolnień literacko-plastycznych.

-Dynamiczne inieszablonowe spotkania podobały się wszystkim uczestnikom. Nauczyciele zwracali uwagę nawagę treści przekazywanych przez pisarza. To ważne, bo dzieci zwielkim zainteresowaniem sięgają po____jego książki - mówi dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej Elżbieta Mazur.
Następnym etapem projektu były warsztaty literackie, które poprowadziły bibliotekarki: Elżbieta Mazur, Zofia Walczak, Barbara Baranowska i Krystyna Tarnowska. Warsztaty podzielono na część teoretyczną "Książka nie gryzie" i praktyczną "Pisać każdy może". Uczniowie poznali krótką historię książki, jej budowę i etapy powstawania. Na zajęciach praktycznych samodzielnie tworzyli teksty literackie. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali atrakcyjne materiały informacyjne. Na zajęciach dziecipoznały różne techniki ilustracyjne, następnie wspólnie stworzyły obrazy do wybranych fragmentów wierszy. Wykorzystywano materiały plastyczne przygotowane przez organizatorów.
Kontynuacją projektu były warsztaty plastyczne, prowadzone przez plastyczkę i ilustratorkę książek młodzieżowych Karinę Znamirowską. W ich trakcie uczestnicy otrzymali zadanie do samodzielnego wykonania. Polegało ono na zilustrowaniu treści wybranego wiersza. Powstało 13 obrazów, które stworzyły cykl "Cztery pory roku". Spośród wszystkich prac wybrano i wyróżniono ilustrację do wiersza Józefa Czechowicza "Jesień", autorstwa uczniów klasy Vb Szkoły Podstawowej w Zabierzowie.
Częścią projektu jest XIV Gminny Konkurs Czytelniczy "Uśmiechnięte słowa - piszę, ilustruję, wydaję", do którego z 10 szkół podstawowych gminy Zabierzów zgłoszono 118 prac. Ogłoszenie wyników nastąpi w poniedziałek.
-_
Jesteśmy przekonane, że37,5 tysiąca złotych, które uzyskaliśmy zInstytutu Książki, zostało wydane właściwie. Dzięki realizacji projektu wzrosła funkcja edukacyjno-kulturalnabiblioteki, poprawiło się czytelnictwo dzieci, zwiększyła rola biblioteki wśrodowisku lokalnym, zacieśniła współpraca ze szkołami, aGminnaBiblioteka Publicznawzbogaciła owysokiej klasy sprzęt komputerowy_ - podsumowuje dyrektor Elżbieta Mazur. (TAL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski