VI Bieg Proszowicki im. Jana Marynowskiego. Wygrała, bo obiecała to dzieciom

Aleksander Gąciarz
Michał Suchan został pierwszym zawodnikiem, który dwukrotnie wygrał Bieg Proszowicki na głównym dystansie 10 kilometrów. Wśród pań najlepsza była Monika Stasik z Górki Stogniowskiej, która po minięciu linii mety powiedziała, że obiecała to swoim dzieciom. W rywalizacji na 5 kilometrów zwyciężyli Piotr Kilian i Magdalena Łącka. W zorganizowanym po raz pierwszy biegu dzieci najlepsi byli Kornelia Kromka i Filip Broziński.

Nasze prognozy, mówiące, że Michał Suchan może zostać pierwszym biegaczem, który dwukrotnie wygra proszowicką dziesiątkę, sprawdziły się. Krakowianin wygrał bardzo pewnie, osiągając czas 35 minut 36 sekund.

- Wczoraj jeszcze biegłem 5 km w Sułkowicach, ale po tym jak wygrałem w Proszowicach w zeszłym roku, chętnie tu wróciłem. Trasa jest jednak wymagająca. Podbieg pod cmentarz, pod rondo dają się we znaki. Przez półtora kilometra praktycznie cały czas jest pod górę, ale udało mi się utrzymać tempo. To fajny trening w ramach przygotowań do maratonu, który jest moim głównym celem – powiedział na mecie zwycięzca.

Szansę na powtórzenie sukcesu sprzed dwóch lat miał też Marek Gawin, ale tym razem musiał się zadowolić drugim miejscem. Było to dla niego już trzecie podium w czwartym starcie w Biegu Proszowickim. Choć to również krakowianin, w Proszowicach jest traktowany jak „swój” z powodu wielu lat pracy w tutejszym ośrodku rehabilitacji. On również przyznaje, że nowa wersja trasy biegu jest trudniejsza.

- Gdy podbieg pod cmentarz był na początku, po jego zaliczeniu biegło się już łatwiej. Teraz jest na końcu i mocniej się go odczuwa – mówił na mecie.

Wśród pań najszybsza była Monika Stasik z Górki Stogniowskiej.

- Trzy lata temu zajęłam tutaj miejsce tuż za podium i moje dzieci były tym bardzo zawiedzione. Obiecałam im wtedy, że jeszcze stanę na najwyższym podium i dzisiaj to marzenie się spełniło. Dałam z siebie wszystko i udało się – powiedziała zwyciężczyni, dziękując trenerowi Łukaszowi Szaporowowi, który od maja przygotowywał ją do biegu.

Naszym faworytem w biegu na 5 kilometrów był miechowianin Daniel Kowal, który w maju z kapitalnym wynikiem wygrał w swoim rodzinnym mieście Charytatywną Dychę. I pewnie w Proszowicach tez zająłby pierwsze miejsce gdyby nie to, że na bieg przyjechał ze swoim kolegą z AZS AWF Kraków Piotrem Kilianem. Obaj od początku narzucili szalone tempo, którego nikt nie był w stanie wytrzymać. W końcówce Piotr Kilian oderwał się od swojego kolegi wygrał ze znakomitym czasem 15 minut 15 sekund.

- Nie trenuję długo, bo od dziesięciu miesięcy, ale wcześniej grałem w piłkę w Orle Piaski Wielkie. Miałem zatem dobre podstawy i przez to szybko zrobiłem duży postęp. Dzisiaj było dość ciężko, sporo podbiegów, ale też trasa była nieco krótsza niż 5 km, stąd aż tak dobry czas – powiedział.

Wśród pań całe podium zajęły miejscowe biegaczki. Wygrała Magdalena Łącka z Opatkowic, przed Sylwią Deptą z Pałecznicy i Justyną Śpiewak z Klimontowa.

Oprócz nagród dla najlepszych, w każdej kategorii uhonorowano też najszybszych mieszkańców Proszowic. W przypadku biegu na 5 km był to Dominik Szastak (czas 18,31 s.), a wśród kobiet Renata Szastak (24,12 s.). Zbieżność nazwisk nieprzypadkowa. Za bieg na 10 km nagrody otrzymali Piotr Kawalec (43,27 s.) i Weronika Korzec (1,09,18 s.).

W tym roku po raz pierwszy rozegrano też bieg dla dzieci, które rywalizowały na dystansie około 800 metrów. Wśród chłopców po walce do ostatnich metrów Filip Broziński pokonał Filipa Piotrowicza. Obaj chłopcy są uczniami proszowickiej „Dwójki”. Wśród dziewcząt triumfowała natomiast Kornelia Kromka z „Jedynki”. Oboje zwycięzcy trenują na co dzień w Akademii Piłkarskiej Proszowianki.

Przed rozpoczęciem biegu burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy złożył wiązankę kwiatów na grobie jego patrona Jana Marynowskiego. Przedwojenny mistrz i reprezentant Polski nadal czeka, aż któryś z uczestników proszowickiej rywalizacji zbliży się do jego rekordu życiowego na 10 km, wynoszącego 31 minut i 22 sekundy.