Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Vivat Myślenice! Myśleniczanie świętowali 680-lecie lokacji miasta ZDJĘCIA

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Obchody 680-lecia lokacji Myślenic
Obchody 680-lecia lokacji Myślenic Katarzyna Hołuj
W tym roku przypada 680 rocznica lokacji miasta. Z okazji „urodzin” Myślenic na tutejszym runku w niedzielny wieczór (12 czerwca) zaprezentowano wyjątkowe widowisko artystyczne „Vivat Myślenice”, po którym odbył się koncert Mateusza Ziółko. Wcześniej w myślenickim Sanktuarium odprawiono mszę św. w intencji mieszkańców Myślenic.

Widowisko wyreżyserował Andrzej Starowicz, a poprowadzili je Ida Nowakowska-Herndon i Konrad Sołtys. Na scenie wystąpili m.in. Orkiestra pod batutą Wojciecha Zwiernika, Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Myślenice, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, Chór „Hura”, Zespół wokalny Cantata pod dyrekcją Moniki Szymskiej, Magdalena Starzec, Grupa Teatralna Misterium, Andrzej Horabik.

Wśród gości przybyłych na uroczystości jubileuszowe pojawili się m.in. posłowie: Władysław Kurowski, Rafał Bochenek i Filip Kaczyński, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, członkini Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, radni województwa małopolskiego Stanisław Bisztyga i Robert Bylica, dyrektor gabinetu szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Mirosław Wiklik, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie Joanna Sapeta, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej Mirosław Legutko, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dr Kazimierz Koprowski, dyrektor oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie Jerzy Adam Radoń oraz przedstawiciele miast partnerskich: Bełchatowa, niemieckiego Lűdenscheid, węgierskiego Csopaku i słowackiej Spiskiej Nowej Wsi.

„Przyszłość to drzwi, a przeszłość jest kluczem”. W słowach francuskiego pisarza Viktora Hugo kryje się wielka mądrość. Nasze miasto ma już 680 lat, choć korzenie samej myślenickiej osady sięgają jeszcze głębiej, przynajmniej do XIII wieku. Przez te minione stulecia królewskie miasto Myślenice przeżywało okresy rozbudowy i upadku, radości i smutku. Historia to jednak nie tylko budynki i ulice, ale i nasi przodkowie, którzy współdecydowali o losie tego miasta. Nie potrafimy sobie wyobrazić Myślenic bez senatora Andrzeja Średniawskiego, ppłk Jana Dunin-Brzezińskiego, księcia Kazimierza Lubomirskiego czy zastępów zwykłych legionistów, którzy walczyli o to, aby Myślenice stały się częścią odradzającego się państwa polskiego. Dziś wiedząc skąd nasze miasto wyrasta i znając jego piękne, choć czasem tragiczne dzieje, mamy w rękach klucz do naszej przyszłości. Możemy z niego korzystać wszyscy, choć należy to czynić z rozwagą

- mówił burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Burmistrz mówił też o tym co w bliższej i dalszej przyszłości ma się zmienić i co pojawić nowego. Wspominał o inwestycjach drogowych, ścieżkach rowerowych oraz kolei:

Nie boimy się marzyć i realizować te marzenia, czego najlepszym przykładem jest sprawa budowy linii kolejowej z Myślenic do Krakowa, której projektowanie rozpocznie się już wkrótce

FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski