Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W anielskich zastępach

PK
Czwarty Bocheński Dzień Świętego Mikołaja miał zdecydowanie inną formułę niż poprzednie. Najbardziej czczony w Bochni święty (jest także patronem górników, a pod jego wezwaniem od ponad ośmiu wieków istnieje najstarsza parafia w mieście) tym razem pokazał swe zupełnie inne oblicze. Nie było wystawy jego lokalnych wizerunków, nie wypalono kolejnej przedstawiającej go rzeźby, żaden duchowny nie zaczął naśladować słynnego biskupa, lecz za to pojawiły się zupełnie nowe pomysły...

BOCHNIA. Muzealny Mikołaj

Za oryginalny trudno byłoby uznać referat Magdaleny Stawowy, która miała przedstawić wymiar muzyczny kultu św. Mikołaja, a skoncentrowała się na doskonale znanym bochnianom życiorysie. Natomiast to, co mogło być najciekawsze w jej wystąpieniu - odtworzenie pieśni mikołajowych, nie mogło się odbyć z przyczyn technicznych. Pozostała jednak nadzieja, że za rok owe pieśni wykona na żywo najsłynniejszy bocheński chór mający Mikołaja w nazwie - Pueri Cantores Sancti Nicolai. Jednak już w poniedziałek znakomitym uzupełnieniem efektów badań prowadzonych przez M. Stawowy było autorskie prawykonanie "Ballady o świętym Mikołaju" przez Grzegorza Kapcię. Zaśpiewał on m.in. "Więc się do Ciebie zwracam w tę noc / gdy się dziecko w marzeniach już topi. / Przyjdź i podziel ze mną swą moc / patronie dyskretnej filantropii." Ostatni wers był niemal dosłownym cytatem tytułu wystawy przygotowanej podczas jednego z poprzednich Bocheńskich Dni Świętego Mikołaja przez pomysłodawcę i organizatora imprezy Jana Flaszę. On zresztą także, jako filantrop, został przez pieśniarza uwzględniony w jego pieśni... Tym razem jednak w roli świętego Mikołaja wystąpił kwartet Arco, który... nie grał, lecz po krótkiej prezentacji ofiarował każdemu z obecnych swą debiutancką płytę.
   Stałym elementem mikołajowego święta jest przyznawanie tytułów Benefactor Musei. W tym roku otrzymał go Stanisław Tworzydło. Nie mógł przybyć na uroczystość, gdyż w tym samym czasie otwierał wystawę chińskiej porcelany w jednym z warszawskich muzeów, lecz dyrektor bocheńskiego w pełni przekonał obecnych o zasadności wyboru: Benefactor - znaczy po prostu dobrze czyniący. (...) Tym są dary Pana dla naszego muzeum, systematycznie wzbogacające jego zbiory od samego początku istnienia. Dzięki nim mamy symboliczną, jak i rzeczywistą więź z profesorem Stanisławem Fischerem - naszym patronem. Zawierają się w tej więzi tak istotne składniki Pańskiej biografii, jak rodzinny dom w Połomiu Dużym, lata nauki w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Nowym Wiśniczu, studia w latach 1955 - 1960 w Centralnej Akademii Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej w Pekinie, a także dar blisko tysiąca przedmiotów sztuki chińskiej, nadający zbiorom muzeum bocheńskiego oryginalność. Są wśród nich prawdziwe osobliwości: wycinanki, drzeworyty, porcelana, rzeźby - w drewnie, ceramice, kamieniu, tkaniny, hafty, wachlarze, zabawki, obrazy, pałeczki do ryżu, lalki teatru cieni. Nie sposób pominąć także Pańskich wystaw sztuki chińskiej w muzeum bocheńskim - w szczególności niezrównanych wycinanek oraz drzeworytów ludowych, zaś od 1997 roku pracy w Radzie Muzeum.
   Mimo tych wszystkich ważnych punktów programu nie da się ukryć, że poniedziałkowe święto w muzeum zdominowały... anioły. Można je było dostrzec na bezpretensjonalnych fotografiach Małgorzaty Duśko, lecz przede wszystkim w pamięć zapadł widowiskowy pokaz "Angelologia" w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łysej Górze. Kostiumy, biżuterię i choreografię przygotowała ucząca w tej szkole przedmiotów plastycznych historyk sztuki Krystyna Gurgul, a fryzury - młody plastyk Jakub Zimirski. - 27 aniołów, każdy w innym stroju (nie tylko białym), wraz z szumem skrzydeł wniosło w mury byłego klasztoru dominikanów niemal niebiański nastrój. W budowaniu klimatu pomagały oryginalna muzyka oraz przemyślane oświetlenie. Pokaz tak się spodobał, że grupa z Łysej Góry została już zaproszona na Dni Bochni, podczas których przedstawi inscenizację "Noc Kupały". (PK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski