Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W centrum rehabilitacji dla dzieci w podkrakowskim Radziszowie było mini zoo. Dorośli obejrzeli budowę nowej placówki rehabilitacyjnej

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Podczas pikniku na dzieci czekało wiele atrakcji
Podczas pikniku na dzieci czekało wiele atrakcji Ewa Tyrpa
W sobotę pacjenci Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie w gminie Skawina, spędzili czas na pikniku z policjantami, strażakami oraz ze zwierzętami. Dzieci zachwycały się alpakami i kozami. Spotkały się też z labradorem na dogoterpii. Dzieci mogły też oglądać bajki w rowerowym kinie. Dorośli obejrzeli budowę najnowocześniejszego w Małopolsce Ośrodka Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej.

W Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym, terapii jest poddawanych około 250 dzieci i młodzieży z różnymi schorzeniami, wywołującymi dysfunkcje narządów ruchu.
Leczą tu m.in. postępujący zanik mięśni, uszkodzenia obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, deformacje kończyn, przepukliny oponowo-rdzeniowe, mózgowe porażenie dziecięce. Niektórzy przebywają tu kolejny raz.
Są tu też ambulatoryjnie leczeni dorośli.

MCR rehabilitacją dzieci zajmuje się od 42 lat. W 2016 roku zostało przyłączone do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Dobre jedzenie i edukacja

Placówka oprócz terapii i edukacji, zapewnia pacjentom różne atrakcje. Jedną z nich był w sobotę piknik na zielonym terenie przy Centrum.
Impreza była okazją dla dzieci i młodzieży do integracji, skorzystania z różnych ciekawostek.

Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, podkreślał dobrą atmosferę i opiekę stworzoną małym pacjentom w szpitalu.
Pytał ich np. o posiłki. Wszyscy twierdzili, że im smakują.

Mówili też o nauce na miejscu, gdy Stanisław Stępniewski, dyrektor WSSDz im. św. Ludwika rozmawiał z dziećmi o edukacji.

- Wszyscy pacjenci w wieku od trzeciego do osiemnastego roku życia są objęci systemem oświaty w przedszkolu, szkole podstawowej i liceum ogólnokształcącym – poinformowała nas Iwona Szymaszek, dyrektorka Zespołu Placówek Oświatowych, funkcjonującego w Centrum.

Piknik z labradorem, alpakami i kozami

Na pikniku dzieci spotkały się ze znanym im 5-letnim labradorem Dako, z którym raz w tygodniu uczestniczą w dogoterapii.

- Jest przekochany. Lubię go głaskać i przytulać się do niego – powiedziała nam 5-letnia Maja.

Za bardzo ciekawe, głównie chłopcy, uznali stanowisko strażaków z OSP w Radziszowie. Chętnie zasiadali za kierownicą wozu bojowego.

Także z zaciekawieniem oglądali policyjny motor, którym specjalnie do nich przyjechali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Policjantki rozmawiały z nimi o bezpieczeństwie i obdarowywały m.in. elementami odblaskowymi.

- Fajnie było poćwiczyć na stacjonarnych rowerach i oglądać w rowerowym kinie filmy o zwierzętach – powiedzieli uśmiechnięci Artur i Marek.

Mogli też podziwiać je w mini zoo, które przyjechało do nich z alpakami i kozami.

Rehabilitacja w najnowocześniejszym Ośrodku

Dorośli mieli okazję do obejrzenia postępu prac nowej inwestycji na terenie MCR-u.

Od roku w ekspresowym tempie powstaje tu jedyny w Małopolsce ogólnodostępny Ośrodek Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej z szerokim zapleczem terapeutycznym i diagnostycznym.

Po obiekcie oprowadzała gości Jadwiga Czeczótko, kierowniczka projektu inwestycji.
W piętrowym budynku o powierzchni 1400 metrów kw. będą funkcjonować poradnie specjalistyczne, oddział dzienny rehabilitacji oraz gabinet rehabilitacji z laboratorium trójwymiarowej analizy ruchu.

Piętro będzie przeznaczone dla dzieci, a parter - na rehabilitację dorosłych.
Ze względów sanitarnych-epidemiologicznych dla obu grup będą oddzielne wejścia.

Terapia za trzy miesiące

- To największa inwestycja w historii tej placówki. Zapewni w formie ambulatoryjnej nowoczesną rehabilitację dwukrotnie większej liczbie dzieci i dorosłych, niż dotychczas – zapowiada dyr. Stępniewski.

Ośrodek zacznie przyjmować pacjentów pod koniec stycznia 2024 roku.

- Kwalifikacja będzie przebiegać tak jak w innych placówkach, a więc na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – informuje Dorota Węglowska, z-ca dyrektora ds radziszowskiego MCR.

Jak poinformowała nas Dominika Studnicka, dyrektorka Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej w Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, budowa ORiDB wraz z wyposażeniem kosztuje prawie 27 mln zł.
14 mln pochodzi z unijnych programów, 10 mln zł dołożyło województwo, 500 tys. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a resztę WSSDz im. św. Ludwika.

- Możliwości stworzenia tu jeszcze lepszych warunków wokół Centrum Rehabilitacji jest sporo. Za ogrodzeniem jest las o powierzchni trzech hektarów. Można go wykorzystać do rekreacji, zbudowania ścieżek spacerowych, plenerowej siłowni – dodaje dyr. Stępniewski.

Arkadiusz Wrzoszczyk, wicestarosta krakowski oraz Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny podkreślali niezwykłe znaczenie działań województwa małopolskiego dla dzieci, a także skawińskiej gminy.

Szef WSSDz. św. Ludwika nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w sprawie planów inwestycji przewidzianych do leczenia dzieci w kierowanej przez niego jednostce.

Tym razem ma na myśli zbudowanie przy ul. Strzeleckiej w Krakowie tak potrzebnego małopolskiego centrum psychiatrii i leczenia uzależnień od nowych technologii.

Zmiany w polskich szkołach - to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski