Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W cieniu falban Sukiennic

MM
603 autorów napisało po jednym wierszu o Krakowie na konkurs zorganizowany przez Centrum Młodzieży im. Jordana. Przy tym ponad połowa utworów była autorstwa dzieci z klas IV - VI szkół podstawowych. Z wierszy generalnie przebija duma dzieci, iż mają takie miasto jak Kraków, że w nim mieszkają i że można się nim pochwalić, utwory bywały zatem bardzo patetyczne. Autorzy pisali: "mój Kraków", "kochany Kraków"... Przy czym w wierszach praktycznie nie wychodzono poza obręb Śródmieścia, jakby na nim to ukochane miasto się kończyło.

Autorzy praktycznie nie wyszli poza Śródmieście

   Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krakowa, ale ponieważ informację o nim zamieszczono w Internecie, konkursowe wiersze docierały także z innych miast (wyróżniono np. utwór z Chorzowa). Młodzi poeci pisali wiersze rymowane i białe. Najwięcej było tych, które prowadziły czytelnika niemal trasą turystyczną, gdzie nieodzownie był Wawel, Rynek, kościół Mariacki. - Często, niestety, widoczna była praca nauczycieli, którzy zadawali całym klasom napisanie wierszy, przeczytawszy im wcześniej np. krakowskie legendy. I przysyłali nam komplet wierszy takiej klasy, nieprzebrany. Poziom był więc trochę niższy niż w poprzedniej edycji, wtedy mieliśmy 38 laureatów, teraz tylko 24 - mówi Małgorzata Surma, organizator konkursu.
   Sporo było w wierszach gołębi - trafiły się nawet "Rozważania krakowskiego gołębia na pewnym pomniku", autorstwa Bartłomieja Marchewczyka - rozważania dotyczące pomnika Mickiewicza, a np. Katarzyna Siuda napisała, iż "Anioły z pewnością / Gołębia mają postać". Niektórzy przypominali, jak to drzewiej w Krakowie bywało, inni opisywali cztery pory roku w mieście, jeszcze inni dotykali jego magii czy pisali o ciastkach z Krakowa, pojawił się też np. utwór o jego kawiarnianym, nocnym życiu. Anna Sztaudynger-Zaczek odmalowała "jesienny smutek" Krakowa - "Na Kanoniczej uliczce, / o księżycowej porze, / wiatr dmie / w okienka kamienic (...) A na Rynku / w cieniu falban Sukiennic, / samotny gołąb kroczy". Jurorzy preferowali wiersze osobiste, nietuzinkowe, np. z zauważona kałużą, w której odbija się miasto albo o własnej małej ulicy.
   W skład jury, któremu przewodniczył poeta i dziennikarz Józef Baran, wchodzili m.in. poloniści, pedagodzy, rzecznik praw ucznia, doradca metodyczny. W najmłodszej kategorii wiekowej - dzieci klas I - III szkół podstawowych I nagrodę otrzymała Natalia Kusior z SP w Wawrzeńczycach, a dwie równorzędne II nagrody przyznano Marcie Dziewońskiej z SP 34 w Krakowie i Ewie Nowak z SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 98 (III nagrody nie przyznano, tylko wyróżnienia). W kategorii klas IV - VI szkół podstawowych jurorzy nagrodzili jeden wiersz: "Jesienny smutek Krakowa" Anny Sztaudynger-Zaczek z SP 38 - autorka otrzymała też nagrodę specjalną przewodniczącego jury. W kategorii uczniów gimnazjum nie przyznano I nagrody, natomiast dwie równorzędne II nagrody otrzymali: Bartłomiej Marchewczyk z Gimnazjum 27 i Katarzyna Siuda z Gimnazjum 21, a III nagrodę Sylwia Mostył z Gimnazjum 32 z Oddziałem Integracyjnym. Spośród autorów ze szkół ponadgimnazjalnych I nagrodę otrzymała Justyna Wdowik z III LO, a II nagrodę - Kinga Fądziel z XXVIII LO.
   Poprzednia, pierwsza edycja tego konkursu literackiego odbyła się 2 lata temu, przed rokiem zaś zorganizowano konkurs na widokówkę z Krakowa - oba mają się przeplatać, co dwa lata ukazywać ma się tomik wierszy, zilustrowany widokówkami.
(MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski