W gminie Wieka Wieś nagrodzili zasłużonych. Docenili pracę społeczną, charytatywną, kulturalną

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Laureaci nagrody w kategorii Wielka Wieś Mała Ojczyzna
Laureaci nagrody w kategorii Wielka Wieś Mała Ojczyzna Fot. Gmina Wielka Wieś
Osoby pracujące dla społeczności lokalnych, wspierające niepełnosprawnych, ubogich, chorych, ale także ludzie dbający o rozwój kultury i bezpieczeństwa oraz angażujący się w organizacje zajęć dla dzieci i atrakcje dla dorosłych - mogą liczyć na wdzięczność władz gminy i nagrody.

Gmina Wielka Wieś od lat docenia osoby, instytucje i organizacje zasłużone dla lokalnej społeczności. W tym roku - wzorem lat ubiegłych - gala rozdania nagród gminnych rozpoczynała XVI Dni Gminy Wielka Wieś.

- Nasze wspólne świętowanie i gala nagród gminnych to czas podsumowań, ale i informacji o tym, co zmieniło się w naszej gminie, co udało się zrobić - mówi Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś. Za działania na rzecz rozwoju gminy przyznawał nagrody - statuetki i dziękował za zaangażowanie.

Kategoria - Wielka Wieś Mała Ojczyzna

Nagroda ma celu uhonorowanie osób: wspierających inicjatywy lokalne, zaangażowanych w prace społeczną, działających na rzecz tożsamości oraz promowania idei „Małych Ojczyzn”.
Otrzymali ją:

1. Społeczny Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Białym Kościele. Powstał w listopadzie 2017 r., z inicjatywy Jana Kołodziejczyka. Komitet doprowadził do postawienia w Białym Kościele obelisku poświęconego Bożej Opatrzności i Obrońcom Ojczyzny. Społeczny Komitet nadal aktywnie działa planuje odsłonięcie tablicy pamiątkowej dla upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej.

2.Małgorzata Żurek, mieszkanka Szyc, inicjatorka powstania Zespołu Szycowianki i jego przewodnicząca. Dzięki jej staraniom zespół rozwija się, zakupuje stroje i uświetnia wydarzenia lokalne oraz promuje gminne poza jej granicami.

3. Michał Chrzan, zastępca naczelnika OSP Giebułtów, strażak-ratownik wykazuje się odpowiedzialnością, ofiarnością i odwagą. Przyczynia się do pozyskiwania nowego sprzętu strażackiego i szkoleń druhów oraz młodzieży.

4. Bronisław Grudnik, mieszkaniec Tomaszowic, od młodych lat udzielający się społecznie i charytatywnie. Jedna z osób, które przyczyniły się do powstania pierwszej świetlicy – remizy OSP Tomaszowice. Aktywny strażak od 1972 r., działacz Kółka Rolniczego. Był także artystą w Zespole Tomaszowianie, obecnie członek Rady Parafialnej, członek Rady Sołeckiej, włączył się także w reaktywację grupy kolędniczej „Herody z Tomaszowic”.

5. Zbigniew Mazela, mieszkaniec Bębła, wieloletni radny i przewodniczący Rady Gminy zeszłej kadencji, prezesa LKS Orzeł 1948 Bębło. Poświęca swój czas na realizację ambitnych zadań dla klubu, działa w zespole Wierzchowianie.

6. Ewa Litewka, działaczka społeczna, mieszkanka Będkowic. Aktywna członkini zespołu Będkowianie, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej i rady sołeckiej. Włącza się we wszystkie działania na rzecz miejscowości i parafii.

Kategoria - Młodość=Przyszłość

Nagroda jest dla tych, którzy inicjują działania wśród młodych na terenie gminy; można liczyć na ich pomoc w czasie realizacji różnych działań na rzecz społeczności lokalnej. Doceniani są młodzi ludzie - pracowici, bezinteresowni i gotowi do działania.
Otrzymali ją:

1.Aleksandra Borkiewicz, mieszkanka Modlnicy, opiekuna Szkolnego Koła Caritas w którym organizuje i koordynuje zadania wolontariatu. Pomaga biednym, samotnym, chorym. Od lat czynnie bierze udział w zbiórce zakrętek dla dzieci niepełnosprawnych z gminy Wielka Wieś. Z entuzjazmem podejmuje wszelką działalność charytatywną i umie włączyć w nią innych.

2. Aleksandra Janecka, mieszkanka Wierzchowia. Gra na flecie poprzecznym nagradzana za sukcesy muzyczne. Z orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej koncertowała we Francji wykonując utwory Chopina i Dobrzyńskiego. Wzięła udział w projekcie akademickim grając w orkiestrze Akademii Muzycznej w kościele OO. Berdardynów oraz w Koncercie Charytatywnym w Centrum Kongresowym ICE grając Suite jazzową na flet solo i jazz trio, który później wykonała też w Filharmonii Krakowskiej na Koncercie Debiutów Akademii Muzycznej. Angażuje się w krakowskie projekty: koncert Młodzi w Mieście w czasie Wianków Krakowskich, czy Altana na Plantach - Młodzi w Mieście.

3. Natalia Sobocińska, mieszkanka Wielkiej Wsi, od dwóch kadencji sekretarz Młodzieżowej Rady Gminy. Czynnie wspomaga organizację wydarzeń na terenie gminy takich jak choćby kącik malucha czy festiwal kolorów w czasie Dni Gminy. Od 2015 jest wolontariuszem stowarzyszenia z myślą o mieszkańcach regionu „ Być szczęśliwym”.

4. Martyna Szumna - nadzieja olimpijska. Zawodniczka krakowskiej WisłyZostała powołana do reprezentacji Polski juniorów. Potrafi wykonać salto w tył na równoważni. Takie, które po raz pierwszy w historii gimnastyki sportowej wykonała Nadia Comaneci na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, zdobywając złoty medal. Trzynastoletnia Martyna Szumna także wykonuje tę ewolucję. Układ na ulubionym przyrządzie, na asymetrycznych poręczach Martyna kończy zeskokiem z podwójnym obrotem. Ćwiczy od 6 lat.

5. Bartosz Szewczyk, mieszkaniec Modlniczki i członkiem OSP Modlniczka. Angażuje się w działanie straży, w prowadzenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Z jego zainteresowania i działania w OSP zrodziła się chęć aplikowania do Szkoły Pożarniczej.

6. Bartosz Kołodziejczyk, mieszkaniec Białego Kościoła, strażak współprowadzący Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Chętnie uczestniczy w szkoleniach oraz pokazach ratownictwa organizowanych dla dzieci, uczniów i młodzieży. Nikomu nie odmawia pomocy zarówno w straży jak i w sołectwie. Nie ma wydarzenia społecznego w jego wiosce, w którym nie brałby udziału.

7. Mikołaj Gąska z Będkwic. Nikomu nie odmawia pomocy, aktywny strażak. Uczestniczy w akcjach pożarniczych, angażuje się w działania edukujące młodych ludzi, m.in. na ściance wspinaczkowej. Rokrocznie bardzo aktywnie włącza się w ekologiczną akcje sprzątania świata.

Kategoria - Wielkie Serce

Nagrodę te otrzymują osoby lub organizacje, które wspierają organizacje i mieszkańców. Nigdy nie zostają obojętne na prośby o wsparcie i zawsze próbują pomóc.
Otrzymują ją:

1. Maria Kuciel z Białego Kościoła. Członkini rady sołeckiej, jako wolontariuszka włącza się w inicjatyw GOPS m.in. w święto rodziny czy festiwal pizzy dla dzieci niepełnosprawnych. Aktywnie uczestniczy w warsztatach robienia palm przez dzieci i seniorów.

2. Beata Cader z Szyc. Od 1985 roku prowadzi piekarnię. Wspiera inicjatywy lokalne. Ofiarowuje drożdżówki oraz inne wypieki dla dzieci, które uczestniczą w roratach w mdlnickiej parafii. Każdego roku w darze piecze dożynkowy chleb.

3. Fundacja „Mój Sen”, działalność w Wielkiej Wsi rozpoczęła w 2016 roku z inicjatywy prezes Katarzyny Machnik. Niesie pomocy chorym, niepełnosprawnym poprzez finansowanie operacji i leczenia, zakupuje sprzęt medyczny i rehabilitcyjny. Wraz z GOPS organizuje pikniki, kiermasze i zbiórki publiczne na terenie Gminy Wielka Wieś, z których dochód, jest przeznaczony na pomoc podopiecznym fundacji. Fundacja przeprowadzała też zbiórkę na 10 gali Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie oraz w trakcie Titanic live Concert w Tauron Arena Kraków.

Kategoria „Pro Cultura”

1.Grupa Herodów z Tomaszowic, działała od 1979 roku, reaktywowana w ubiegłym roku zdobyła 1 miejsce w Chrzanowie i 3 miejsce i brązową spinkę w Bukowinie Tatrzańskiej.

2. Zespół Regionalny Modlniczanki, niemal od 35 lat kultywuje tradycję podkrakowskiego folkloru. Wspiera inicjatywy lokalne jak np. sprzątanie miejscowości, regularna troska o wygląd centrum miejscowości. W swojej historii Zespół gościł w bawarskim Geroldzhofen, a ostatnio realizuje się kulinarnie, co zaowocowało I miejscem wśród stoisk regionalnych na dożynkach powiatowych w Sąspowie.

3. Zespół Regionalny Wierzchowianie, działa od kilku lat, rozwija repertuar rock’ndrolowy, kowbojski i latino. Organizator pikniku wierzchowskiego i laureat konkursu palm wielkanocnych w Krakowie.

Kategoria - Przyjaciel Gminy Wielka Wieś
Nagrody otrzymują:

1.Lidia Potrykus, kierownik i koordynator ds. sprzedaży Wydawnictwa Znak. Od lat angażuje się w krzewienie wartości czytelniczych i kulturalnych na terenie gminy Wielka Wieś. Dzięki dobrej współpracy wiele ciekawych inicjatyw zostało wdrożonych do działań gminnej biblioteki publicznej takich jak np.: „Znajdź sobie książkę”. Akcja polegała na ścisłej współpracy biblioteki z Wydawnictwem Znak, w której mieszkańcy korzystając ze wskazówek udzielanych przez gminną bibliotekę mogli sobie znaleźć książkę w różnych rejonach gminy Wielka Wieś. Przekazane książki były nowościami wydawniczymi. Działania te pozytywnie wpłynęły na lokalną społeczność i na wsparcie rozwoju czytelnictwa w gminie. Kolejną akcją, która umożliwia mieszkańcom bezpłatne pozyskanie nowości książkowych na własność jest "Halo książka". Akcja potrwa do końca tego roku.

2. Piekarnia „Skalanka”, obdarowuje ciastami i pączkami GOPS podczas organizacji spotkań, warsztatów, zabaw dla seniorów. Firma wspierała gminę w organizacji Święta Rodzin, zabawy karnawałowej i senioriad.

3. Alicja i Krzysztof Stryjak- Lewiatan Bębło, wspiera wszystkie organizacje miejscowości Bębło oraz Wierzchowie m.in. OSP i są stałym sponsorem klubu Orzeł 1948 Bębło. Ich wsparcie pozwala na organizację wielu zadań oraz imprez dla mieszkańców.

Specjalne podziękowania

Jednostki OSP - za pomoc i poświęcenie strażaków wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Wielka Wieś w trudnym czasie wiosennych podtopień i powodzi.
LKS Jutrzenka Giebułtów - za historyczny awans do 3 ligi.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie