Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Wieliczka powstało Centrum Pomocy dla Ukrainy. To nowy dom dla ponad 260 wojennych uchodźców [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Centrum Pomocy dla Ukrainy w Grabiu koło Wieliczki stało się domem dla prawie 300 wojennych uchodźców. Miejsce to powstało dzięki wolontaryjnej pracy wielickiej społeczności oraz wsparciu lokalnych firm
Centrum Pomocy dla Ukrainy w Grabiu koło Wieliczki stało się domem dla prawie 300 wojennych uchodźców. Miejsce to powstało dzięki wolontaryjnej pracy wielickiej społeczności oraz wsparciu lokalnych firm fot. UMiG Wieliczka
Prowadzone przez gminę Wieliczka - Centrum Pomocy dla Ukrainy powstało w obiektach Sióstr i Braci Samarytan w Grabiu. Obecnie mieszka tam ponad 260 wojennych uchodźców, mają oni do dyspozycji pokoje 2-8-osobowe (w zależności od potrzeb danej rodziny). W centrum są także m.in.: duża kuchnia, pralnia, świetlica dla dzieci, sala edukacyjna. Wszystko powstało z inicjatywy wielickiego samorządu, dzięki społecznej pracy mieszkańców gminy Wieliczka i wolontariuszy oraz wsparciu lokalnych firm.

FLESZ - Rosjanie ostrzelali okolice Lwowa

od 16 lat

Centrum Pomocy dla Ukrainy tworzono od pierwszych dni wojny na Ukrainie (od 25 lutego 2022), dzięki porozumieniu gminy Wieliczka ze Zgromadzeniem Braci Samarytan i Sióstr Samarytanek (z Fundacją Samarytański Ruch Maryji „Jedność”).

Wojenni uchodźcy, w większości kobiety z dziećmi, mieszkają obecnie w Grabiu w trzech budynkach. W ostatnich dniach oddano tam do użytkowania kolejne pokoje. Zamieszkało w nich ok. 60 uchodźców, którzy przebywali wcześniej na salach wieloosobowych. Dzięki temu zwolniło się tam miejsce, gdzie w razie potrzeby można przyjąć ponad 100 osób na pobyt czasowy, krótkoterminowy.

- Obecnie wyposażamy także część edukacyjną centrum (na najniższej kondygnacji – red.), gdzie będą odbywać się lekcje języka polskiego i inne zajęcia. Będzie tam ekran multimedialny oraz inny sprzęt edukacyjny, ofiarowany przez firmy i osoby prywatne. Trwa doposażenie również innych części wspólnych, m.in. pralni czy kuchni. Jest ogromne wsparcie od rzeszy ludzie, m.in. od firm, które albo przekazują bezpłatnie materiały i potrzebny sprzęt, albo pracują za darmo przy remontach i adaptacji pomieszczeń na nowe potrzeby - powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Zaznacza on także, że pomoc dla Ukrainy jest „długookresowym działaniom humanitarnym”.

- Dziękuję wszystkim mieszkańcom, wolontariuszom, służbie medycznej, harcerzom, strażakom OSP, osobom, które przyjmują w swoich domach uchodźców oraz wszystkim pracownikom urzędu przygotowującym punkty obsługi. Jest to wyraz naszej ogromnej solidarności w tym dramatycznym momencie – podkreśla szef Wieliczki.

„W Centrum Pomocy w Grabiu mamy dziś swoiste małe miasteczko, w którym układa się nowa rzeczywistość dla naszych sąsiadów. Słychać rozmowy, wspomnienia ale też plany na przyszłość (choćby najkrótszą), widać śmiech i zabawę dzieci. Spacery, spotkania ale i różne obowiązki wypełniają czas. Nauka i praca to ważny cel. Wiele tematów wymaga załatwienia w urzędach, do czego nasi przyjaciele mają coraz więcej odwagi. Lęk miesza się z nadzieją, niepewność z wiarą, człowiek jednak stoi blisko człowieka bo właśnie tak trzeba. Centrum w Grabiu stało się dla nich nowym miejscem do życia. Miasto i gmina Wieliczka stało się nowym miejscem do życia. Jest to wszystko możliwe dzięki ogromnej gościnności, zaangażowaniu i determinacji naszych rodzimych mieszkańców oraz przyjaciół. To wielkie dzieło oparte na współdziałaniu i szacunku” - tak z kolei opisuje Centrum Pomocy dla Ukrainy na swym fanpage’u Miejsko-Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieliczce.

Grabie to także ważne miejsce organizowania pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Trafiają tu wszystkie dary, które gmina Wieliczka otrzymuje od swoich miast partnerskich z Niemiec, Francji, Włoch i innych ludzi dobrej. Rzeczy te są przepakowywane na transporty z pomocą humanitarną i kierowane na Ukrainę. Dotychczas dary z Grabia dotarły m.in. do Fastova, Lwowa, Baryszówki. Część darów przekazano także uchodźcom przebywającym w gminie Wieliczka.

W Grabiu jest możliwość zorganizowania miejsca zamieszkania dla jeszcze większej liczby uchodźców, bo dla ok. 500 osób. By kolejni uciekający przed wojną Ukraińcy mogli znaleźć tam dom, trzeba wykończyć i przystosować do takich celów dwa następne budynki Zgromadzenia Samarytan. Tu jednak społeczna praca i wsparcie od przedsiębiorców nie wystarczą. Potrzebne jest dofinansowanie zewnętrzne, bo według szacunków wartość takiej inwestycji to 8-9 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski