Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W katedrze na Wawelu pojaśnieją ściany, a drzwi zmienią kolor

Małgorzata Mrowiec
Komisja konserwatorska wraz z proboszczem katedry przy pomniku nagrobnym Jana III Sobieskiego
Komisja konserwatorska wraz z proboszczem katedry przy pomniku nagrobnym Jana III Sobieskiego Anna Kaczmarz
Zabytki. Rusztowania już stoją. W katedrze wawelskiej wkrótce rozpocznie się konserwacja północnej części ambitu, czyli obejścia (nawy) wokół prezbiterium.

Na odnowę czekają poszarzałe ściany, sklepienia, kamieniarka. Ostatni raz prace w ambicie toczyły się pod koniec lat 70. XX wieku, w związku z okrągłą rocznicą śmierci św. Stanisława - ale była to praktycznie tylko kosmetyka.

Nigdy nie prowadzono tu systematycznych badań. Obecne prace poprzedzą badania sondażowe ścian i sklepień. Konserwatorzy nie wykluczają, że mogą one przynieść ciekawe odkrycia.

- We wschodnim skrzydle ambitu jest odsłonięty fragment średniowiecznego malowidła, polichromie były też odkryte za tamtejszymi ołtarzami - wskazuje dr Ignacy Jakubczyk, konserwator dzieł sztuki. Może badacze natrafią na kolejne malowidła?

W tym roku uda się przeprowadzić konserwację niecałego północnego ramienia ambitu. Są jeszcze plany co do rozpoczęcia renowacji XVIII-wiecznych pomników nagrobnych we wschodnim skrzydle: Jana III Sobieskiego, a później Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Są one wykonane z marmuru dębnickiego, marmuru paczółtowickiego, alabastru (np. medaliony), a postaci są stiukowe. Wymagają odczyszczenia i uzupełnienia ubytków. - Zwłaszcza tam, gdzie są w zasięgu turystów, którzy potrafią nawet wyrywać elementy - na pamiątkę - mówi ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry wawelskiej.

W tym tygodniu również w głównym wejściu do katedry pojawią się zastępcze drzwi, bo oryginał idzie do remontu. Drzwi wrócą na miejsce jesienią, odmienione: odzyskają malachitową barwę, jaką - co ustalili badacze - miały w średniowieczu.
Prace w katedrze (łącznie z ukończoną już konserwacją kaplicy Potockich) pochłoną około 1,2 mln zł, są dofinansowane w 90 proc. przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski