18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

W Krakowie nie będziemy palić węglem

GRZEGORZ SKOWRON, ANNA AGACIAKZaktualizowano 
Debata przed głosowaniem nad wprowadzeniem zakazu palenia węglem trwała przez kilka godzin FOT. ADAM WOJNAR
Debata przed głosowaniem nad wprowadzeniem zakazu palenia węglem trwała przez kilka godzin FOT. ADAM WOJNAR
Od stycznia przyszłego roku budujący domy w Krakowie nie będą mogli instalować w nich pieców na węgiel, a od 18 września 2018 r. węglowe ogrzewanie będzie całkowicie zakazane. Kto złamie zakaz, narazi się na mandat w wysokości do 500 zł lub grzywnę do 5 tys. zł.

Debata przed głosowaniem nad wprowadzeniem zakazu palenia węglem trwała przez kilka godzin FOT. ADAM WOJNAR

EKOLOGIA. Ważna uchwała małopolskiego sejmiku. Od 2018 roku - zero węgla, a drewno tylko do kominka

Oto najważniejsze zapisy uchwały, przyjętej wczoraj przez małopolski sejmik. Zakazano też palenia drewnem, ale nie w kominkach. Oznacza to, że ok. 13 tys. krakowian nie musi ich likwidować.

Zarząd Województwa zaproponował dopuszczenie palenia drewnem w kominkach, bo dzięki temu znalazła się większość dla poparcia zakazu używania węgla. - Godzimy się na kompromis, lepsze to niż gdyby miała przepaść cała uchwała - mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego, który od kilku miesięcy walczy o wprowadzenie zakazu palenia węglem. Wcześniej ekolodzy sprzeciwiali się dopuszczeniu drewna, ponieważ powoduje dwukrotnie większą emisję pyłów niż węgiel.

Z kolei wicemarszałek Wojciech Kozak sugerował, że dopuszczenie palenia drewnem spowoduje, że zakaz dla węgla będzie trudno wyegzekwować. Wczoraj zmienił jednak zdanie. - Straż miejska i inspekcja ochrony środowiska będą badać zawartość popiołu i na tej podstawie ocenią, co było spalane - tłumaczy Kozak. Przekonywał, że kominek to gadżet, tylko czasem stosowany, który podstawowym źródłem ogrzewania jest zaledwie w 600 krakowskich domach.

- To szczyt hipokryzji, zaraz ktoś zacznie produkcję kominków, gdzie będzie można spalać wszystko - odpowiadał na to radny sejmiku Andrzej Bulzak (PiS).

Zakaz stosowania węgla w mieście oznacza, że w ciągu pięciu lat trzeba zlikwidować ok. 30 tys. pieców węglowych i zastąpić je ekologicznym źródłem ciepła. Prezydent Krakowa przekonuje jednak, że nie będzie problemu, bo wymieniający piece otrzymają zwrot 97 proc. kosztów inwestycji. Jacek Majchrowski podkreśla, że najbiedniejsi otrzymają ponadto dopłaty do wyższych rachunków za ekologiczne ogrzewanie. Nie wiadomo jednak, przez ile lat. - Program dopłat powinien być przedłużany - zapewnia Majchrowski.

Przeciwnicy wczorajszej decyzji sejmiku twierdzą z kolei, że wcale nie przyniesie ona poprawy jakości powietrza. - W latach 90. było 90 tysięcy pieców węglowych, teraz jest ich 30 tysięcy, a smog jest większy - mówi Jarosław Zając z grupy "Stop zakazowi". Według wicemarszałka Kozaka, za rok albo dwa lata przyjdzie czas na ocenę, czy przyjęty wczoraj zakaz daje efekty.

Na razie, według Europejskiej Agencji Środowiska, Kraków zajmuje trzecie miejsce w rankingu miast naszego kontynentu z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Wyprzedzają nas tylko bułgarskie Pernik i Plovdiv.

Piece znikają, ale kominki zostają

Małopolski sejmik przegłosował wczoraj wprowadzenie w Krakowie zakazu palenia węglem. Dla kontrowersyjnej uchwały uzyskano większość m.in. dlatego, że wprowadzono poprawkę, dzięki której nadal będzie można palić drewnem w kominkach. Innym argumentem okazał się program osłonowy dla mieszkańców, którzy wymienią ogrzewanie węglowe na ekologiczne.

W pierwszej kolejności Kraków dopłacać ma do wymiany systemu grzewczego. - Koszty pokryjemy prawie w 100 procentach przy przejściu na ogrzewanie elektryczne lub gazowe, jak i podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej - podkreśla wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel.

Czy miejskie dopłaty będą wystarczające?

Z dopłat do rachunków za ekologiczne ciepło będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy mający niskie przychody. Miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie może być jednak wyższy niż 1368 zł (2439 zł dla osoby samotnej). Przy takich dochodach miejskie dopłaty pokryją tylko część wyższych kosztów ogrzewania. Na pokrycie pełnej różnicy między obecnymi rachunkami a tymi, które przyjdzie płacić po pożegnaniu z węglem, mogą liczyć tylko najbiedniejsi (456 zł dochodu na osobę, 813 zł - samotni).

Samotna osoba, która ogrzewa mieszkanie o powierzchni 42 mkw., dostanie dopłatę roczną od 458 do 916 zł (w zależności od jej dochodów). Dotyczy to przypadku, w którym piec węglowy zostanie zamieniony na centralne ogrzewanie. Najwięcej zainkasują ci, którzy będą ogrzewać lokale za pomocą instalacji elektrycznych (nawet 3,5 tys. zł rocznie).

Obietnice dopłat nie przekonują jednak przeciwników wprowadzenia zakazu palenia węglem. Krystyna Nosel z Krakowskiego Alarmu Stop Zakazowi twierdzi, że to tylko liczby. Dopłaty mają dotyczyć najuboższych, ale - jej zdaniem - i tak nie pokryją wszystkich kosztów, jakie będą musieli ponieść. A co z tymi nieco bardziej zamożnymi?- Jeden z krakowskich radnych powiedział, że nie zamierzają dopłacać tym, których stać na wymianę ogrzewania. To oburzające - twierdzi Nosel.

Mieszkaniec Swoszowic (prosi o niepodawanie nazwiska) w rozmowie telefonicznej z naszą redakcją mówił, że dziś dzięki temu, że w starym domu pali węglem, wydaje jedynie 1200 zł na zimowy opał. Kupuje 4 tony taniego węgla za ok. 300 zł tona. Tylko na taki opał go stać. Gdyby musiał ogrzewać mieszkanie gazem, płaciłby ok. 800 zł miesięcznie. Miasto mu tego nie zrekompensuje.

Czy węglowy zakaz będzie skuteczny?

Wątpliwości budzi nie tylko to, że nie wszyscy skorzystają z pomocy finansowej. Jeszcze większym problemem może okazać się egzekwowanie przyjętego zakazu. Dlatego w pierwotnej wersji projektu przygotowanego przez Zarząd Województwa znalazł się zakaz palenia zarówno węglem, jak i drewnem. Teraz wicemarszałek Kozak zapewnia, iż strażnicy miejscy i służby ochrony środowiska mogą badać zawartość popiołu z kominków. Wykryją, jeśli ktoś będzie palił czymś innym niż drewnem. Nie wiadomo jednak, czy da się komuś udowodnić łamanie zakazów i używanie kominka jako podstawowego źródła ogrzewania.

Adam Młot, komendant straży miejskiej w Krakowie nie wie jeszcze, jakie otrzyma instrumenty prawne do prowadzenia kontroli. Powinny to być rozwiązania ustawowe.

- Dziś prowadzimy kontrole palenisk w Krakowie w oparciu o Ustawę o ochronie środowiska. Dotyczy ona odpadów, ale nie mówi nic o spalaniu normalnego paliwa, które zostało zakazane - zauważa komendant. - Musimy czekać na nowe prawo. Na razie straż miejska nie może prowadzić postępowania mandatowego w związku ze spalaniem węgla - ocenia Młot.

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 67

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
AX

Ekogroszek tak samo lub bardziej truje niż inne paliwa stałe!!! Piece na ekogroszek tzw 'ekologiczne' w sposób perfekcyjny emitują do atmosfery PM2.5 i PM10, który to później w ten sam perfekcyjny sposób dociera do naszych płuc i w konsekwencji do układu krwionośnego! Aby sprawdzić ile go jest w powietrzu, warto w domu gdzie wietrzymy pomieszczenia założyć sobie mechaniczny filtr wodny (nawilżacz powietrza) i zaobserwować co zostaje na jego rozbieralnej obudowie. U mnie obudowa po dwóch dniach była czarna! Najgorsze jest to, że mając tą wiedzę nie ma jak walczyć z tym procederem. :(((

b
bert

Jasne, że tak. Zakaz obejmuje wszystkie kotły na paliwa stałe.

M
M.Krak

Czy ktoś może powiedzieć, czy zakaz dotyczy też eco-groszku? Te piece są przecież czyste, dym biały, mała smużka z komina.

P
Psychiatra

Schizofrenię tu widzę.

C
Chrystjana/J/A

A, a kwestii egzystencji gospodarczej,to dominujące, w Krakowie i w świecie, Polaki i carskie - sowieckie sojuzy, z Rygi, z Układ rylskiego i sojuszu irańskiego=teherańskiego, co to przez ludobójstwa, gorylego-człowieczego ryja wsadzili, w ludzkie= moralesów dobra, powinni też wiedzieć, iż im więcej spalają paliw naturalnych - kopalnych,czyli węgla, ropy gazu, rudy.., tym bardziej ociepla się klimat, na ziemi, bo ziemia staje się lżejsza i zbliżamy się do Słońca, i podzielimy los Wenus czy Marsa, bez możliwości życia stworzeń ożywionych czy roślin, czyli dzikie i zachłanne człeki,od Koli=Sodomii, z dalekiej północy, sprawią, że Ziemia będzie sobie krążyć, bez fauny i flory. - Zatem, macie polsko/sowieckie bydlaki, przysłowiowy kapelusz ludzki- Moralesów, w tym dobra Madeyskich, macie..., ale nic on, nie jest wart, bez głowy, z której żeście go zdarli, a rozumną głowę ścieli, bo to rozum, a nie kapelusz daje bogactwo i wartość życia.

C
Chrystjana/J/A

A skoro prawo społeczne, bez rozumnej ludzkiej nauki, nie istnieje, to podrzucam, podtekst, w kwestii regulowania stosunków społecznych. Zatem, mniej lub więcej sprawnym słowem, podpowiadam, obłudnikom, z Kolegium Mayus, że najwyższa pora odejść, jak najwyższa pora – wyznać, inwigilowanemu od czasów młodzieńczych, p.prof. Jerzemu Wyrozumskiemu, uważanemu za sumiennego historyka oraz jego takim samym współpracownikom, też wyznać= Krakowowi i innym Księstwom Edukacyjnym Rzeczypospolitej, w imię swych pokonanych przodków, przez polskich sowietów, uczciwie wyznać, w imię pomordowanych, za wyższość intelektu ludzkiego, nad butnością człeczą – polsko sowiecką , w imię pomordowanych i prześladowanych z Uniwersytetu Lwowskiego/Wileńskiego/ Poznanskiego/ Warszawskiego/Gdańskiego/ Kolegium Maius, nie zaś z Jagielonus, sumiennie wyznać, iż od czasów II wojny byli niewolnikami totalitaryzmu polsko/sowieckiego. I zapewne ze swego - niewolnictwa społecznego, słyszeli, tylko o polskim i sowieckim szkolnictwie i dziejach polskich i carskich, oczywiście na ziemiach Rzeczypospolitej, a o dziejach swych ojców i Ojczyzny nie mogą mówić, a przecież w Krakowie i w Warszawie były, nawet po II wojnie patriotyczne - Zakładowe biblioteki, z Chrześcijańskiej Edukacji Madex, zgrupowanie uzdolnionych ludzi od ChSS= Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego czyli duchownych i świeckich oraz PSLP= Powszechnego Stowarzyszenia Ludzi Pracy, zatem, stowarzyszonych dobroczyńców społecznych i edukatorów społecznych w tym rodu = Madeyskich, którzy pół Krakowa zbudowali, w tym Wyższą Szkołę Fizjologi Roślin, będącą pod patronatem KAU, ze Sławkowskiej17, a np. Brunon K. prawdopodobnie - Madejski, bo o tami imieniu był pracownik uczelniany na UR, w Krakowie, zatem, w niby wolnych czasach, na oczach ludzi nauki i prawa jest niewolny, jako przestępca, bo sprawiedliwe - ludzkie prawo życia, w stosunku do bezprawia - dzikiego najazdowego człowieka, w Krakowie nie ma siły przebicia i prawa bytu.

C
Chrystjana/J/A

Należy też zapamiętać, iż Kraków, to Krakatau , czyli uśpiony wulkan, który wydala opary… Czyli to ewidentny nonsens krakowski, a właściwie idiotyzm rządzących Krakowem, potomków rozbiorowo/ nacjonalistycznych - kapryśnych i konfliktowych polskich osobników, zalegających na cudzej ziemi, tych od legionów polskich i sojuza sowieckiego, zatem, tych najazdowych ze strefy polarnej, co nie mają pojęcia o cudzym środowisku, a jak głupi jaś, z zespołem downa panują, nad rozumnymi, byle było po ich przekorze, gdyż im nawet w Europie jest za gorąco, a w swojej Finlandii czy w Laponii, więcej jest obecnie reniferów, niż polarnych człowieków czy morsów, dlatego jako rozumna osoba, neguję tę idiotyczną społeczną ustawę, tym bardziej, że mam doświadczenie w kwestii palenia gazem, gdyż mając małe mieszkanie ze ślepą kuchnią, w Getcie Chełmońskiego, na ul. Stachiewicza, to po włączeniu trzech palników gazowych, na kuchni, czujnik spalin mi się włącza, zatem, pytam czym durne polijiaki - morsy, z sybiru północnego, czy z Laponii, będą palić, w Krakowie, skoro spaliny gazu są bardziej szkodliwe, w pomieszczeniach zamkniętych i bardziej wyczuwalne przez pomiar spalin, bo to są - trójtlenki, czyli spaliny z mniejszą ilością tlenu, bardziej rozszczepionym tlenem, niż w przypadku dwutlenków, przy paleniu węglem i bardziej stężone, a jeszcze bardziej stężone są spaliny samochodowe, bo to tylko czterotlenki itd, w zależności od silnika, bo im paliwo ma większą moc przerobową, tym jest bardziej rozszczepiony, zużyty tlen i spaliny bardziej szkodliwe dla otoczenia i organizmów żywych - tlenowców. Zatem, rozbiorowo-ludobójczy głupcy - Krakowem rządzą, bo rozumni rdzenni, im na to pozwalają.

C
Chrystjana/J/A

Przecież to nonsens krakowski, a własciwie idiotyzm rzadzacych Krakowem, potomków rozbiorowo/ nacjonalistycznych - kapryśnych i konfliktowych polskich osobników, zalegających na cudzej ziemi, tych od legionów polskich i sojuza sowieckiego, zatem, tych najazdowych ze strefy polarnej, co nie mają pojęcia o cudzym środowisku, a jak głupi jaś, z zespołem downa panują, nad rozumnymi, byle było po ich przekorze, bo im nawet w Europie jest za gorąco, chociaż w Filandii czy w Laponii, więcej jest obecnie reniferów, niż polarnych człowieków czy morsów, dlatego jako rozumna osoba, neguję tę idiotyczną społeczną ustwę, tym bardziej, że mam doświadczenie w kwestii palenia gazem, gdyż mając małe mieszkanie ze ślepą kuchnią, w Getccie Chełmnońskiego, na ul. Stachiewicza, to po włączeniu trzech paliników gazowych, na kuchni, czujnik spalin mi się włącza, zatem, pytam czym durne polijiaki - morsy, z sybiru północnego, czy z Laponii, będą palić, w Krakowie, skoro spaliny gazu są bardziej szkodliwe, w pomieszczeniach zamkniętych i bardziej wyczuwalne przez pomiar spalin, bo to są - trójtlenki, czyli spaliny z mmniejszą ilością tlenu,brdziej rozszczepionym tlenem, niż w przypadku dwutlenków, przy paleniu weglem i bardziej stężone, a jeszcze bardziej stęzone są spaliny samochodowe, bo to tylko czterotlenki itd,w zależności od silnika, bo im paliwo ma większą moc przerobową, tym jest bardziej rozstrzepiony zuzyty tlen i spaliny bardziej szkodliwe dla otoczenia i ogragizmów żywych - tlenowców.Zatem, rozbiorowo-ludobójczy głupcy - Krakowem rządzą, bo rozumni rdzenni, im na to pozwalają.

t
tadoi

Zrób to co ja.Zwróciłem się do UM z takim zapytaniem.Każdy ma do tego prawo,w oparciu o Ustawę o informacji publicznej.Na stronie UM jest elektroniczny kwestionariusz.

K
Kominek

Może masz usrawione grzejniki na 20 stopni to płacisz mniej.Znam takie rodziny gdzie jak wejdziesz do domu to mają 18 stopni i nie dlatego bo tak lubią.Opłaty. całe szczeście że kominki zostają.Sam mam kominek i w cale mi sie nie kopci bardzo z komina.Jak sie czysci czesto komin to nie bedzie dymu dużo.
Sasiad z komina to ma wszystkie kolory teczy i 2-3 razy na miesiac sam czysci komin bo sie boi wezwac kominiarza.

s
smog

A może miasto powinno wprowadzić opłaty od wszystkich mieszkańców- na poczet rozbudowy sieci MPEC. Niech każdy za zmiany zapłaci, solidarnie.

B
Bolesław Krecik

A ja twierdze że uchwała jest bezprawna, węgiel jest dopuszczony na terenie RP jako paliwo do ogrzewania a piece węglowe mają atesty, odszczekają tą uchwałę, mogli też uchwalić zakaz silników benzynowych i ropniaków a dopuścić tylko elektryczne, no i przerabiajcie sobie auta albo na piechotę.

p
pala

Czuję się obrabowana przez moje miasto.

A
Arek

Panie Krakuss czy zwykli ludzie mogą sobie pozwolić na to żeby od 14:00 w poniedziałek stać z transparentem na sali obrad ? Nie bo pracują w tym czasie. Ja nie mogłem bo pracowałem w tym czasie a chętnie bym wypowiedział się co do tego co myślę o tym zakazie. Wśród moich znajomych ( klasa średnia, wykształcenie wyższe, wiek 30-40 lat ) ustawa ma bardzo złą opinię więc myślę, że komentarze pokrywają się z odczuciami społeczeństwa.

t
trapinka

A Ty zatrzymałeś się w XX w.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3