Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Wiktora Zina

Adam Wojnar
Tablicę upamiętniającą prof. Wiktora Zina odsłonięto przy ul. Siennej w Krakowie.
Tablicę upamiętniającą prof. Wiktora Zina odsłonięto przy ul. Siennej w Krakowie. Adam Wojnar
Na budynku przy ul. Siennej 7 w Krakowie, gdzie znajdowała się pracownia prof. Wiktora Zina została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica. Inicjatorem powstania tablicy było Stowarzyszenie „Senior” i Rada Krakowskich Seniorów, a jej fundatorem rodzina profesora.

Tablicę zaprojektował prof. Władysław Dudek.

- Profesor Zin przez z góry 30 lat swojej działalności min. w programie „Piórkiem i węglem" przypominał urocze miejsca Krakowa - podkreśliła Anna Okońska-Walkowicz, reprezentująca Urząd Miasta.

Wiktor Zin (ur. 14 września 1925 w Hrubieszowie, zm. 17 maja 2007 w Rzeszowie) był polskim architektem, profesorem Politechniki Krakowskiej, generalnym konserwator zabytków (1977–1981), popularyzatorem wiedzy o historii sztuki polskiej, felietonistą, autorem programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”.

Obok pracy naukowej zajmował się także działalnością na rzecz Krakowa oraz architektury i zabytków całego kraju. Był głównym architektem Krakowa (1958–64), kierownikiem badań Staromiejskiego Zespołu Krakowa (1960–1975), przewodniczącym Krakowskiej Komisji Konserwatorskiej (1970–1978), prezesem i wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

W latach 1977–1981 piastował funkcję generalnego konserwatora zabytków w randze wiceministra kultury i sztuki. W latach 1978–1983 był przewodniczącym Międzyresortowej Komisji ds. Rewaloryzacji Zabytkowych Zespołów Miejskich. W latach 80. XX wieku był wykładowcą na uniwersytecie w Zagrzebiu.

Niedawno z wieży hejnałowej została ściągnięta pozłacana korona, teraz stanęły rusztowania. Zobacz na kolejnych slajdach, jak wygląda teraz Bazylika Mariacka

Kraków. Na szczycie wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej poj...

Wiktor Zin zdobył popularność prowadząc cykl programów Telewizji Polskiej "Piórkiem i węglem". Był także autorem cyklów „Klub pod Smokiem”, „Szperacze”, „Spotkanie z zabytkami”, „Dźwięk i linia”, „Być tutaj”, „Nad Niemnem, Piną i Prypecią” „Spotkanie z prof. Zinem”, „Sztuka patrzenia”, „Nasze korzenie”, „Opowieści domu rodzinnego”. Prowadził również audycje radiowe, m.in. „Półgłosem i ciszą” w Radio Bis.

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Wiktora Zina - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski