Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W perspektywie sukcesji

Redakcja
Mimo ograniczeń w dostępie do kredytów, zainteresowanie nowymi mieszkaniami nie maleje Fot. Janusz Michalczak
Mimo ograniczeń w dostępie do kredytów, zainteresowanie nowymi mieszkaniami nie maleje Fot. Janusz Michalczak
Niepełne dwa tygodnie pozostały do wejścia w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Nowe prawo wprowadza m.in. obowiązek stosowania rachunku powierniczego (zamkniętego lub otwartego), na którym gromadzone będą wszystkie środki wpłacane przez nabywcę na rzecz dewelopera w związku z konkretną inwestycją.

Mimo ograniczeń w dostępie do kredytów, zainteresowanie nowymi mieszkaniami nie maleje Fot. Janusz Michalczak

GIEŁDA DOMÓW I MIESZKAŃ. Prawdopodobnie niewiele banków przygotuje ofertę rachunków powierniczych

Z informacji przekazanych podczas zeszłotygodniowej 91. Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań przez Konrada Mitręgę, przedstawiciela Private Brokers, instytucji współpracującej z 38 bankami, wynika, że skłaniają się one przede wszystkim do oferowania zamkniętych rachunków powierniczych, w powiązaniu z kredytowaniem inwestycji. W takim przypadku wypłata środków znajdujących się na rachunku ma być dokonywana jednorazowo, po przeniesieniu przez nabywcę prawa do lokalu lub domu (w przypadku rachunku otwartego - etapami, zgodnie z przyjętym harmonogramem, po stwierdzeniu przez bank prowadzący rachunek zakończenia danego etapu). - Mimo że pozostało niewiele dni do wejścia w życie ustawy, sytuacja nie nastraja optymistycznie - mówi Konrad Mitręga. - Okazuje się bowiem, że zaledwie 3-4 banki są bliskie finału prac nad rachunkami powierniczymi. Można odnieść wrażenie, że pozostałe obserwują sytuację i dopiero po pewnym czasie będą korzystały z doświadczeń pozostałych. Wszystko to z pewnością nie ułatwia sytuacji deweloperów, którzy z nowymi inwestycjami chcieliby wejść na rynek po 29 kwietnia br. Tym bardziej, że z naszych informacji wynika, iż sprostanie uszczegóławiającym ustawę wytycznym Związku Banków Polskich nie będzie dla wielu z nich zadaniem prostym. Wiąże się bowiem z ich całkowitą transparentnością i uporządkowanymi relacjami, m.in z wykonawcami, ZUS oraz urzędami skarbowymi.

Krakowskie środowisko prawnicze jest inicjatorem unikatowego w ogólnopolskiej skali przedsięwzięcia dotyczącego perspektyw funkcjonowania firm - w tym deweloperskich, które w większości są rodzinnymi podmiotami gospodarczymi. Zaplanowana przez nie międzynarodowa konferencja z udziałem naukowców z USA, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytani i Włoch, dotycząca zagadnienia sukcesji, odbędzie się 26 kwietnia w hotelu Hilton Garden Inn. - Polska z przyczyn historycznych nie ma tak bogatych tradycji dziedziczenia biznesowego, jak kraje zachodnie. Tymczasem wchodzimy w okres, kiedy wielu pionierów przedsiębiorczości będzie podejmowało decyzje dotyczące przyszłości swoich firm. Warto zatem odpowiednio się do tej sytuacji przygotować - podkreśla Paweł Rataj, prezes firmy Doradztwo Sukcesyjne, która jest współorganizatorem konferencji.

Janusz Michalczak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski