Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radziszowie w gminie Skawina pacjenci będą wracać do zdrowia w nowoczesnym Ośrodku Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
W Radziszowie w otwartej we wtorek 27 lutego placówce Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie, pacjenci będą poddawani zabiegom nowoczesnymi metodami. Przed terapią, w czasie jej trwania i po zakończeniu, będą badani, a innowacyjna aparatura zbada w jakim stopniu była ona skuteczne i co należy w niej skorygować.

Ośrodek Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej, jedyny taki w Małopolsce, powstał na terenie Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie, zwanego potocznie sanatorium bądź szpitalem, a teraz „górą”, bo obiekt znajduje się na wzniesieniu. Pacjentom dojeżdżającym na zabiegi komunikacją publiczną, nie jest łatwo wchodzić krętą, stromą drogą.

Od poniedziałku 4 marca całkowicie to się zmieni, bo nowy obiekt powstał poniżej „góry”, tuż przy wjeździe z drogi powiatowej, a nieopodal znajduje się przystanek autobusowy.
Ośrodek powstał na powierzchni ponad 1700 m kw. Pierwsze piętro przeznaczono na rehabilitację dla dzieci, a parter na zabiegi dla dorosłych. Do obu części prowadzą osobne wejścia.

Stanisław Stępniewski, dyrektor WSSD, podkreśla, że nowa placówka prowadzi w erę rehabilitacji przyszłości.
Będą w niej mogli poprawiać stan swojego zdrowia pacjenci, którzy zgłoszą się ze skierowaniem w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Nie będzie specjalnego naboru. Rejestracja jak w każdej placówce rehabilitacyjnej trwa na bieżąco.
W nowym Ośrodku rehabilitację będą kontynuować wszyscy przyjeżdżający na nią w systemie ambulatoryjnym do MCR – dzieci i dorośli.

- Jest ogromne zapotrzebowanie na diagnostykę i rehabilitację, a nasz ośrodek zwiększy dostępność i zmniejszy kolejki do tych świadczeń – zaznacza dyrektor Stępniewski.

Rehabilitacja przez okulary

Na początku cyklu rehabilitacji, fizjoterapeuci wykonają pacjentowi analizę ruchu, która będzie im potrzebna w doborze odpowiedniej terapii. Lekarzowi ortopedzie pomoże przy podjęciu decyzji np. o ewentualnej operacji.
Powtórzone badania po pewnym etapie zabiegów, odpowiedzą na pytanie czy zalecone działania przyniosły pożądane efekty.

- Jednym z nich w terapii kończyn górnych i tułowia wykonywane są ćwiczenia z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości. Pacjent zakłada okulary i widzi przez nie na przykład drzewo, z którego zbiera owoce. Takie ćwiczenia mają za zadanie zachęcać go do prawidłowego wykonania ruchu i poprawiają koordynację ruchów - tłumaczy Magdalena Gawlikowska-Konik, zastępczyni pełnomocnika ds. fizjoterapii w MCR.

Gabinet chodu

Natomiast kończyny dolne pacjenci będą tu mogli usprawnić m.in. na platformie wibracyjnej w jednym z niewielu w Polsce gabinecie chodu.
Różnorodnych urządzeń i metod, które będą dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta, jest bardzo dużo, np. system podwieszeń z bieżnią, wodne masaże wirowe, biofeedback.

Podczas otwarcia Ośrodka symboliczny klucz do drzwi tej placówki przekazał młodym pacjentom Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski.
Zapowiedział też utworzenie pomiędzy oboma obiektami ogrodu sensorycznego.

W Ośrodku będą też funkcjonować poradnie: rehabilitacyjna, ortopedyczna i neurologiczna.

Duma dla Skawiny

- To milowy krok w systemie rehabilitacji, ale też duma dla gminy Skawina, która jeszcze mniej będzie się kojarzyć z przemysłem i smogiem, a z nowoczesną placówką rehabilitacyjna – powiedział nam Norbert Rzepisko, burmistrz skawińskiej gminy.

W prezencie na otwarcie do Ośrodka przywiózł matę ze świecącymi elementami.
Została rozłożona w poczekalni dla dzieci, które w oczekiwaniu na zabieg, będą na niej mogły ćwiczyć i poprawiać motorykę nóg.

- To super prezent – stwierdziła Dorota Węglowska, zastępczyni dyrektora WSSD.

Wicemarszałek Smółka zwrócił uwagę, że władze województwa nie zapomniały też o innych szpitalach w Małopolsce. Wymieniał inwestycje m.in. w Ośrodku Narządu Ruchu w Krzeszowicach, w Krakowie w Szpitalach Specjalistycznych im. św. Jana Pawła II, im. Ludwika Rydygiera, im. J. Dietla, w Zakopanem w Rehabilitacyjnym im. dr S. Jasińskiego.

Zaznaczył jednomyślność radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego w przyznawaniu dotacji na poprawę warunków w systemie lecznictwa.
Jacek Krupa, przewodniczący Rady Społecznej WSSD i radny Sejmiku Województwa Małopolskiego potwierdził słowa wicemarszałka o jedności w sprawach związanych ze zdrowiem.

Budowa obiektu kosztowała prawie 27 mln zł. Ponad 13 mln stanowiła dotacja z unijnych funduszy, ponad 9 mln zł dołożyło województwo małopolskie, prawie 1 mln zł przekazał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a około 3 mln zł to wkład własny WSSD.

- Inwestycja nie była łatwa. Powstała na nierównym terenie i w krótkim czasie. Ponadto zbiegły się terminy odbiorów technicznych, dostawy urządzeń i ich podłączania, co zaburzało logistykę. Jednak wszystko udało się pomyślnie doprowadzić do końca – powiedziała nam Jadwiga Czeczótko, kierowniczka projektu budowy.

Od początku była przekonana, że inwestycja zostanie zakończona w terminie.

Dyrektor Stępniewski wręczył statuetki osobom bardzo zaangażowanym w budowę Ośrodka i wspierającym tę inwestycję.

Otrzymali je:

- Karol Basta – kierownik budowy Ośrodka
- Jadwiga Czeczótko - kierowniczka projektu budowy Ośrodka
- Łukasz Smółka – wicemarszałek Małopolski
- Sabina Sowa – główna księgowa WSSD
- Dorota Węglowska - zastępczyni dyrektora WSSD

Dyrektor WSSD podkreślił solidność wykonawcy. Chwalił kierownika Karola Bastę, który potrafił wygospodarować 250 m kw. na zamontowanie w przyszłości rezonansu magnetycznego.
Sam dyrektor nie mówił o swoim zaangażowaniu. Zrobił to jego zastępca lekarz Piotr Staszak, który szefowi wręczył statuetkę i życzył mu nadal dużo cechującej go siły oraz wizjonerstwa i gratulował wspaniałego zespołu pracowników.

Nowy obiekt poświecił ks. Stanisław Kamionka, proboszcz parafii w Radziszowie.

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski