Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zaciszu ogrodu

DD
Fot. Theta
Fot. Theta
Ogrodzenie domu oraz brama wejściowa na teren posesji to ostatni etap prac wykończeniowych. To także przejaw dbałości o estetykę otoczenia. Dlatego projekt ogrodzenia jest równie ważny jak projekt domu - najlepiej więc zlecić go architektowi.

Fot. Theta

Ogrodzenie powinno być nie tylko estetyczne, ale również zharmonizowane ze stylem zabudowań, otoczenia domu oraz ulicy. Inne będzie ogrodzenie letniego domku wypoczynkowego, inne eleganckiej willi w centrum miasta, jeszcze inne wiejskiej chałupy. Ważnym elementem jest funkcjonalność ogrodzenia, ale również cel, jakim się kierujemy. Zwykle we własnym domu pragniemy czuć się bezpiecznie, czasem przeszkadzają nam spojrzenia wścibskich sąsiadów i przechodniów, niekiedy uliczny hałas i spaliny samochodów.
Za płotem
Najstarszym ogrodzeniem stworzonym przez człowieka był płot pleciony z gałązek, który z czasem przekształcił się w płot ze sztachet. Do dziś takie ogrodzenia mają wielu zwolenników nie tylko na terenach wiejskich czy rekreacyjnych. Jest wiele typów drewnianych ogrodzeń, drewno bowiem znakomicie wygląda w połączeniu z cegłą, kamieniem, betonem i stalą. Drewniane elementy mogą być wykonane z desek, żerdzi, listew, okrąglaków czy nawet z wielkich bali. Producenci oferują zwykle własne projekty, ale wykonują również ogrodzenia drewniane według indywidualnych projektów klientów. Do wykonania tego typu ogrodzeń używa się drewna świerkowego lub sosnowego. Wszystkie metalowe łączniki powinny wykonane ze stali nierdzewnej, a drewno zabezpieczone przed niszczącym działaniem grzybów i insektów.
Zielona ściana
Najbardziej naturalnym ogrodzeniem jest oczywiście żywopłot - zwarta, zielona ściana zbudowana z blisko siebie posadzonych krzewów. Takie ogrodzenie izoluje od hałasu, zanieczyszczenia powietrza, wiatru i skrywa posesję przed oczami ciekawskich. Żywopłoty można formować prawie ze wszystkich krzewów i drzew, zarówno liściastych, jak i iglastych. To, jak będzie wyglądał żywopłot, zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia i zastosowania. Sprzedawane dzisiaj drzewa i krzewy iglaste charakteryzują się dużym bogactwem gatunków i odmian. Wykorzystując atrakcyjne formy oraz szeroką gamę barw, możemy stworzyć naprawdę oryginalne kompozycje żywopłotowe. Zwykle na żywopłoty wykorzystuje się głogi, berberysy, irgi lub ligustry, ale też przydatne są iglaki, niektóre odmiany świerka, jałowce.
Kute żelazo i beton
Piękne i trwałe są ogrodzenia z kutego żelaza, zwłaszcza te wykute przez kowala artystę. Z nostalgią spoglądamy na misternie wygięte lub skręcone pręty, stylizowane elementy roślinne i niepowtarzalne bramy. Ogrodzenia z kutego żelaza są jednakże drogie, zwykle więc inwestor ogranicza się do kilku elementów umieszczonych w najbardziej widocznym miejscu, np. przed frontem domu.
Często do budowy ogrodzeń wykorzystywany jest beton. Na rynku są gotowe prefabrykowane elementy (słupki i panele mniej lub bardziej ażurowe) betonowe, zwykle zbrojone, z których można ułożyć dowolne ogrodzenie. Zaletą jest relatywnie niska cena, szybkość montażu i trwałość - beton bez konserwacji wytrzyma 50 lat. Betonowe ogrodzenie można pomalować specjalnymi farbami. Producenci proponują również ogrodzenia imitujące naturalny piaskowiec - system tworzą łupane bloczki betonowe o różnych wymiarach, kształtach i kolorach. Ich zaletą jest prosty i szybki montaż. Konstrukcja bloczków pozwala na szybkie łączenie elementów względem siebie oraz eliminuje czasochłonny proces spoinowania i fugowania montowanego ogrodzenia. Jak zapewniają wytwórcy, bloczki łupane charakteryzują się niską nasiąkliwością, wysoką mrozoodpornością oraz wytrzymałością na uszkodzenia.
Siatka i panele
Alternatywą wymienionych ogrodzeń są ogrodzenia wykonane ze stali. Najtańsze, a zatem i najpopularniejsze są ogrodzenia z metalowej klasycznej siatki. Jeśli jednak wykonano ją z drutu niskiej jakości, nie jest odpowiednio konserwowana i naprawiana, szybko zaczyna straszyć brzydotą. Na rynku mamy spory wybór ogrodzeń metalowych różnej jakości - wybierzmy więc raczej dobre gatunkowo (stalowe), w specjalny sposób zabezpieczone przed korozją lub powlekane (powlekanie drutu to przede wszystkim trwałość wyrobu i jego estetyczny wygląd).
Popularnością cieszą się panelowe systemy ogrodzeniowe - są estetyczne i eleganckie, zwykle do wyboru w dowolnym kolorze i kształcie, ponadto łatwe i szybkie w montażu. Wszystkie elementy ogrodzenia panelowego powinny być zabezpieczone antykorozyjnie, np. poprzez cynkowanie ogniowe.
Konieczne formalności
Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. W niektórych przypadkach będzie jednak potrzebne zgłoszenie, czyli zawiadomienie stosownego urzędu o zamiarze wykonania ogrodzenia. Zgłosić należy budowę lub remont ogrodzeń: od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz o wysokości powyżej 2,2 m - bez względu na to, czy są sytuowane od strony drogi, czy od strony działki sąsiada.
Ogrodzenia, których wysokość nie przekracza 2,2 m, lokalizowane pomiędzy sąsiednimi działkami, nie wymagają ani pozwolenia, ani zgłoszenia.
Zgłoszenia należy dokonać co najmniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. W zgłoszeniu trzeba określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Należy też dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także - w zależności od potrzeb - odpowiednie szkice lub rysunki (może tego zażądać urząd). Może je wykonać sam inwestor.
Do budowy ogrodzenia można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od daty doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji. Powodem sprzeciwu może być naruszenie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub innych przepisów, na przykład ustawy o drogach publicznych lub przepisów techniczno-budowlanych.
Budowę ogrodzenia należy rozpocząć w ciągu dwóch lat od określonego w zgłoszeniu terminu. Po ich upływie konieczne będzie nowe zgłoszenie.
(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski