Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zakładzie Górniczym w Brzeszczach produkują prąd i ciepło z metanu. W kopalni w 100 proc. odzyskują powstający gaz

oprac. Bogusław Kwiecień
W ub. roku w Zakładzie Górniczym Brzeszcze należącym do Grupy Tauron uruchomione zostały dwie instalacje kogeneracyjne zasilane metanem, które pozwalają na produkcję prądu i ciepła
W ub. roku w Zakładzie Górniczym Brzeszcze należącym do Grupy Tauron uruchomione zostały dwie instalacje kogeneracyjne zasilane metanem, które pozwalają na produkcję prądu i ciepła Materiały prasowe Grupy Tauron
Dwie specjalne instalacje zbudowane w Zakładzie Górniczym Brzeszcze w 2021 roku przetwarzają 20 mln m sześc. czystego metanu. Dzięki temu mogą wyprodukować nawet ponad 80 tys. MWh energii elektrycznej i 250 tys. GJ ciepła rocznie. ZG Brzeszcze to jedyna kopalnia w Polsce, w której całość wychwytywanego metanu jest zagospodarowywana.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Dwie instalacje przetwarzają metan z kopalni Brzeszcze na prąd i ciepło

W ub. roku w Zakładzie Górniczym Brzeszcze należącym do Grupy Tauron uruchomione zostały dwie instalacje kogeneracyjne zasilane metanem. Pierwsza na początku roku, a druga w październiku. Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, z powodzeniem stosowana jest w nowoczesnych elektrociepłowniach. Dzięki temu systemowi niebezpieczny pod ziemią gaz jest w Brzeszczach wykorzystywany do produkcji ciepła i prądu.

Jak policzyli w Tauronie z metanu pozyskiwanego z kopalni w Brzeszczach można wyprodukować nawet ponad 80 tys. MWh energii elektrycznej i 250 tys. GJ ciepła rocznie. To nie jedyna korzyść, jaką dają instalacje. Inna ma wymiar ekologiczny związany z ograniczaniem emisji gazu.

– Przyjęta w październiku 2020 r. strategia metanowa UE określa ambicje redukcji emisji metanu o 35-37% do 2030 roku. W tym kontekście również polskie górnictwo musi zmierzyć się w najbliższych latach z wyzwaniem istotnego ograniczenia emisji tego gazu. Instalacje kogeneracyjne, jak widzimy na przykładzie Brzeszcz, stanowią efektywny sposób zagospodarowania metanu wychwytywanego w kopalniach

– wyjaśnia Piotr Pyzik, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Kopalnia w Brzeszczach, posiada jedne z najbogatszych złóż metanu w kraju, a przez to, jest jedną z najniebezpieczniejszych. Co ważne, pokłady metanu, będą wykorzystywane nawet 10 lat po zamknięciu kopalni.

– ZG Brzeszcze to jedyna kopalnia w Polsce, w której zagospodarowujemy całość wychwytywanego metanu

– podkreśla Patryk Demski, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju TAURON Polska Energia.

Z wyprodukowanego z metanu prądu i ciepła mogą korzystać m.in. mieszkańcy znajdującego się w okolicy osiedla domków jednorodzinnych.

Projekt z Brzeszcz do wykorzystania w innych kopalniach. Potrzebne są jednak pieniądze

W 2021 roku w procesie wydobycia węgla kamiennego w polskich kopalniach zostało uwolnionych 828 mln m sześc. metanu. Z tego 351 mln m sześc. udało się wychwycić w procesie odmetanowania pokładów węgla i dostarczyć na powierzchnię. Jednak aż 122 mln m sześc. zostaje wypuszczone do atmosfery, ponieważ zakłady górnicze nie posiadają dostatecznie sprawnej infrastruktury zdolnej do przetworzenia całości ujętego CH4.

– Spalanie metanu na potrzeby pracy silników metanowych jest efektywnym sposobem wykorzystania tego gazu przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa pracy załogi kopalni. By ta technologia mogła mieć zastosowanie na szerszą skalę, potrzebujemy regulacji na poziomie unijnym i krajowym, pozwalających na stworzenie modelu finansowania budowy takich jednostek

– wskazuje Artur Warzocha, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. korporacyjnych.

Wykorzystanie 100 proc. metanu wychwyconego w procesie odmetanowania pokładów węgla w polskich kopalniach pozwoliłoby na wytworzenie ponad 1,5 tys. GWh energii elektrycznej rocznie.

Wychwyt metanu i konwersja zawartej w nim energii na użyteczne formy ogranicza emisję tego gazu do atmosfery. Efekt cieplarniany wywoływany przez metan jest wielokrotnie większy do efektu wywoływanego przez emisję CO2. Obecnie Unia Europejska uznaje, że emisja tony metanu stanowi ekwiwalent 25 ton CO2.

– TAURON liczy na sprzedaż swojego know-how. Instalacje z silnikami gazowymi, połączone z systemem magazynów, mogłyby powstać w innych polskich kopalniach zasobnych w metan. Posiadamy technologię służącą utylizacji niebezpiecznego gazu, polegającą na konwersji energii chemicznej na prąd i ciepło. Problemem nadal pozostaje metan wydostający się na powierzchnię wraz z powietrzem wentylacyjnym. Pracujemy nad opracowaniem reaktorów katalitycznych, służących utylizacji metanu z powietrza wentylacyjnego z jednoczesnym odzyskiem energii

– wyjaśnia Piotr Apollo, prezes zarządu TAURON Nowe Technologie.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski