WAKACJE 2021 SAMOLOTEM. Certyfikat Covidowy nie jest paszportem! Co trzeba zabrać w podróż i jakie zasady obowiązują na lotnisku w Krakowie

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Coraz częściej zdarza się, że pasażerowie podróżujący samolotami za granicę nie zabierają paszportu, ani dowodu osobistego, myśląc, że wystarczy im elektroniczny „paszport covidowy” w smartfonie. Tymczasem to wcale nie jest paszport, tylko – zresztą zgodnie z nazwą – Unijny Certyfikat Covidowy (UCC), zawierający informacje o szczepieniach i wynikach testów danej osoby. Owszem, część krajów daje posiadaczom UCC liczne przywileje, umożliwiając wstęp do obiektów turystycznych, hotelowych, gastronomicznych czy sportowych. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba mieć „zwykłego” paszportu (ważnego!) lub – na terenie UE – dowodu osobistego. Zapominalscy lub ci, którzy pomylą UCC z prawdziwym paszportem uprawniającym do przekraczania granic, nigdzie nie polecą.

FLESZ - Czwarta fala – czy i gdzie uderzy?

Może się to wydawać dziwne, ale na polskich lotniskach, także w Kraków Airport, zjawia się coraz więcej pasażerów, którzy nie wzięli żadnego dokumentu tożsamości – ani paszportu, ani dowodu osobistego – bo byli święcie przekonani, że do latania po Europie i świecie wystarczy im „paszport zdrowotny” ściągnięty na smartfona. Pracownicy portów lotniczych przyznają, że ta powszechnie stosowana, ale mylna nazwa Unijnego Certyfikatu Covidowego, prowadzi do takich właśnie nieporozumień. W skrajnych wypadkach, gdy podróżny przybywa na lotnisko na krótko przed odlotem, nie wystarcza mu czasu na powrót do domu po niezbędne dokumenty. I z wakacji nici – w każdym razie osoba taka nie zostanie wpuszczona na pokład i musi kombinować, jak dolecieć do wymarzonego (i opłaconego) miejsca w inny sposób. Oczywiście – z kompletem dokumentów.

- Dokumenty wymagane to: karta pokładowa, ważny paszport lub dowód osobisty, ważna wiza - jeżeli jest wymagana w kraju docelowym lub w kraju przesiadki. Dla dziecka w przypadku rejsów krajowych - legitymacja szkolna. Pasażerowie powinni mieć także Unijny Certyfikat Covid. Obowiązujące we wszystkich krajach UE zaświadczenie o stanie zdrowia potwierdza zaszczepienie przeciw Covid-19, przejście choroby lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Certyfikat może mieć formę papierową (wydrukowaną) lub cyfrową

– wylicza Natalia Vince, rzeczniczka Kraków Airport.

Ponieważ z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiczną w Europie (efekt rozprzestrzeniania się wariantu delta) lokalne przepisy zmieniają się często z dnia na dzień, przed podróżą należy koniecznie zapoznać się z aktualnym stanem ograniczeń i obostrzeń oraz uprawnień związanych z posiadaniem UCC. Szczegóły dostępne są na stronie rządowej.

Pasażerowie przylatujący do Polski znajdą najświeższe informacje o wymogach i restrykcjach na stronie naszej Straży Granicznej.

Każdy roztropny podróżny winien także na bieżąco śledzić komunikaty dotyczące zasad sanitarnych i wymogów obowiązujących w krajach, do których się wybiera. Szczegóły dostępne są na stronie resortu spraw zagranicznych.

- Pasażerowie proszeni są o przyjazd do Kraków Airport co najmniej dwie godziny przed planowanym odlotem – apeluje Natalia Vince. Szczegółowych informacji o locie i przewidywanej godzinie przylotu udziela przewoźnik obsługujący dane połączenie.

Kraków Airport: jak się zachowywać na lotnisku

Służący pasażerom wsparciem personel Kraków Airport przypomina, że w związku z pandemią dotychczas obowiązujące na lotniskach zasady bezpieczeństwa zostały uzupełnione o szereg innych, służących przede wszystkim zapewnieniu ochrony przed zakażeniem koronawirusem i ograniczeniu rozprzestrzeniania się zarazy. Zasady te są jasne i oczywiste, ale dla porządku je tutaj przypomnimy:

 • Nigdy nie pozostawiaj bagażu bez opieki! Każdy przedmiot i bagaż pozostawiony bez opieki jest traktowany jako potencjalnie niebezpieczny i angażuje służby do działań. Właściciel bagażu może zostać ukarany za jego pozostawienie bez opieki mandatem karnym.
 • Nie przyjmuj żadnych przedmiotów od osób nieznajomych, szczególnie jeśli proszą one o przewiezienie ich w bagażu.
 • Zgodnie z Regulaminem Porządkowym Kraków Airport, dzieci do 12. roku życia na lotnisku przebywać mogą wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
 • Poruszając się po płycie lotniska, zwracaj uwagę na oznaczenia i wykonuj polecenia personelu.
 • Nie wyrzucaj na płytę lotniska śmieci, ani innych przedmiotów.
 • Przebywając na lotnisku nie dotykaj urządzeń lotniskowych takich jak np. taśmy transportujące bagaż, nie siadaj na nich.
 • Jeśli zauważysz nietypowo zachowujące się osoby, niestandardowe przedmioty, sytuacje potencjalnie niebezpieczne (np. pozostawiony bez opieki bagaż) - zgłoś to Służbie Ochrony Lotniska lub Straży Granicznej, a jeżeli w pobliżu nie ma żadnego funkcjonariusza tych służb - poinformuj pierwszego napotkanego pracownika lotniska!

Kraków Airport jako pierwszy port lotniczy w Polsce podpisał deklarację „Aviation Industry Charter for COVID-19”, zainicjowaną i przygotowaną przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Głównym celem deklaracji jest stosowanie i promowanie nowych zasad bezpieczeństwa przeciwko rozprzestrzenianiu się COVID-19 przez operatorów lotniczych oraz zarządzających lotniskami,

Od początku pandemii lotnisko w Krakowie dostosowywało infrastrukturę terminala ściśle do krajowych i międzynarodowych wymogów sanitarnych, dążąc tym samym do zapewnienia jak najwyższego komfortu i wysokiego standardu bezpieczeństwa pasażerów. Wprowadzono oznaczenia oraz wygrodzenia pomagające zachować dystans między wszystkimi użytkownikami, a także ogólnodostępne płyny dezynfekujące i środki ochrony osobistej. Nadal podczas całej podróży obowiązują maseczki.

Kraków Airport: asysta dla samotnie podróżujących dzieci na lotnisku i w samolocie

Każda linia lotnicza ustala minimalny wiek dziecka, które może podróżować bez opiekuna oraz wiek osoby, która może być opiekunem małoletniego podczas lotu. Dla dzieci, które nie mogą jeszcze podróżować samolotem samodzielnie, można wykupić specjalną asystę (głównie w liniach tradycyjnych, tanie linie nie zawsze to oferują). Dziecko zgłasza się z osobą odprowadzającą do wyznaczonego miejsca, gdzie dopełniane są formalności i nieletni otrzymuje swojego opiekuna. Opiekun ten towarzyszy dziecku poprzez wszystkie kolejne procedury odprawy, aż do momentu wejścia na pokład, gdzie opiekę nad nim przejmuje personel pokładowy.

Po wylądowaniu, dzieckiem w dalszym ciągu zajmuje się pracownik linii lotniczej lub firmy obsługującej pasażerów w imieniu przewoźnika. Osoba taka towarzyszy dziecku we wszystkich procedurach przylotowych. Następnie dziecko zostaje przekazane pod opiekę osobie, która oczekuje na nie na lotnisku docelowym i została wskazana przez opiekuna odprowadzającego dziecko na lotnisku wylotowym.

Kraków Airport: wsparcie dla niepełnosprawnych na lotnisku

Wszystkie osoby niepełnosprawne i o ograniczonej sprawności ruchowej, w tym także dzieci podróżujące samodzielnie lub z opiekunem mogą, po wcześniejszym zgłoszeniu, skorzystać z bezpłatnej pomocy w poruszaniu się po terenie lotniska, wejściu na pokład samolotu oraz jego opuszczaniu. Należy pamiętać, że asysta dla niepełnosprawnych jest przeznaczona tylko dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się i nie zastępuje usługi asysty dla dzieci podróżujących samodzielnie.

Kraków Airport: Uwaga na niektóre pamiątki z podróży! Próba przewiezienia niektórych może oznaczać nawet… 5 lat więzienia

Wielu turystów przywożąc z różnych zakątków świata np. muszle czy kawałki rafy koralowej ma na lotnisku sporo problemów! Tysiące egzotycznych gatunków zwierząt i roślin chronionych jest przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), a przewożenie przez granicę państwową okazów CITES bez stosownego zezwolenia grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Podobne sankcje prawne grożą także np. za obrót okazami CITES w Polsce bez stosownych dokumentów czy wykorzystywanie dokumentów dla okazów innych niż te, dla których były one wystawione. Zainteresowanym polecamy Informator pt. „Konwencja CITES” dostępny na stronie lotniska.

Niektóre przedmioty nie mogą być wnoszone na pokład w bagażu podręcznym. Wszystkie zabronione rzeczy znajdują się na liście sporządzonej przez Komisję UE. Pracownicy ochrony mają prawo każdorazowo odmówić wniesienia na pokład niedozwolonego przedmiotu.

Dobre rady dla podróżnych:

 • Oznakuj swój bagaż podręczny i rejestrowany przywieszką zawierającą Twoje imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu.
 • Lekarstwa, paszport, biżuteria, ważne dokumenty i inne wartościowe przedmioty powinny znajdować się w bagażu podręcznym.
 • Zarówno bagaż główny, jak i bagaż podręczny podlegają kontroli.
 • Nie należy przekraczać dopuszczalnej liczby oraz wagi bagażu.
 • Sprzączki pasków, buty lub inne podobne metalowe elementy ubioru mogą aktywować wykrywacze metalu podczas kontroli bezpieczeństwa.
 • Aby zaoszczędzić czas podczas przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa, należy umieścić wszystkie metalowe przedmioty, buty, okrycie wierzchnie oraz 1-litrową torebkę z płynami w specjalnym plastikowym pojemniku, który znajduje się przed punktem kontroli bezpieczeństwa. Pojemniki znajdujące się w Krakow Airport, jak również te na stanowiskach odpraw, zostały pokryte powłoką TitanSolid niszczącą ludzkiego koronawirusa oraz inne wirusy i bakterie.
 • Płyny, aerozole i żele mogą być wnoszone na pokład w bagażu podręcznym muszą zostać umieszczone w opakowaniach poniżej 100 ml oraz zapakowane w jedną przezroczystą, zamykaną torbę plastikową o pojemności nie przekraczającej 1 litra (zwolnione z kontroli bezpieczeństwa za pomocą dedykowanych urządzeń). Każdy pasażer może zabrać tylko jedną litrową plastikową torebkę.
 • płyny, aerozole i żele powyżej 100ml przeznaczone do użycia w trakcie podróży do celów leczniczych lub ze względu na specjalne wymogi w zakresie diety z uwzględnieniem żywności dla niemowląt również mogą zostać wniesione na pokład, jeśli pasażer jest w stanie uzasadnić potrzebę ich posiadania podczas lotu. Substancje te podlegają kontroli bezpieczeństwa za pomocą dedykowanych urządzeń.
 • płyny, aerozole i żele zakupione po kontroli bezpieczeństwa w porcie lotniczym UE lub na pokładzie przewoźnika UE, muszą zostać zapakowane w specjalną torbę (STEB) szczelnie zamkniętą (pakowania dokonuje sprzedawca) z widocznym dowodem zakupu lub identyfikatorem miejsca zakupu.
Lato

Warto mieć je na plaży

miejsce #2

Kolastyna

Kolastyna Wodoodporna emulsja do opalania SPF50 150ml

26,99 zł12,00 zł-56%
miejsce #3

Australian Gold

Australian Gold Bronzing Dry Oil Spray Intensifier Opalanie 237 ml

132,00 zł61,03 zł-54%
miejsce #4

Lancaster

Lancaster Sun Beauty Tan Deeper Tinted Opalanie 200ml

133,88 zł77,00 zł-42%
miejsce #9

Kolastyna

Kolastyna emulsja do opalania w sprayu SPF30 150ml

26,50 zł17,85 zł-33%
miejsce #10

Australian Gold

Australian Gold SPF 30 Spray Gel Bronzer Spray do opalania z ...

80,10 zł58,68 zł-27%
miejsce #11

Australian Gold

Australian Gold SPF15 Spray Gel Bronzer Spray do opalania z ...

80,10 zł62,39 zł-22%
miejsce #24

Australian Gold

Australian Gold Dark Tanning Accelerator 250ml

79,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Zobacz zabawki ogrodowe dla dzieci

miejsce #1

Little Tikes

Little Tikes Lt Piaskownica Żółw 631566

459,99 zł136,00 zł-70%
miejsce #2

Bestway

Bestway Dmuchany Basen Plac Zabaw Akwarium (53052)

302,99 zł128,59 zł-58%
miejsce #3

Wader

Wader Betoniarka Gigant 38937

393,95 zł164,90 zł-58%
miejsce #4

Little Tikes

Little Tikes Stół wodny Statek Piracki 628566

549,32 zł245,88 zł-55%
miejsce #5

Lean Toys

Lean Toys Pilot 2,4G Do Auta Na Akumulator Audi R8

95,00 zł44,37 zł-53%
miejsce #7

TM Toys

Fru Blu Płyn do baniek mydlanych 5L DKF8208

69,99 zł39,90 zł-43%
miejsce #9

Madej

Madej Mata wodna Zraszacz "Plaża" 004454

71,00 zł40,50 zł-43%
miejsce #10

Smoby

Smoby Ogródek do domku Neo Jura 810904

184,00 zł109,39 zł-41%
miejsce #11

Smoby

Smoby Domek My Neo House

1 160,94 zł709,90 zł-39%
miejsce #12

Hencz

Hencz Toys Piłeczki Sensoryczne Zestaw 5Szt.

41,72 zł26,45 zł-37%
miejsce #13

Smoby

Smoby Domek Ogrodowy Neo Friends Z Kuchnią I Stolikiem 810202

1 711,99 zł1 099,00 zł-36%
miejsce #15

Little Tikes

Little Tikes Stolik Wodny Fountain Factory 642296

434,22 zł283,90 zł-35%
miejsce #16

Little Tikes

Little Tikes Plac Zabaw Clubhouse Zjeżdżalnia/Huśtawka 171093

1 663,99 zł1 129,90 zł-32%
miejsce #17

Quut

Quut Konewka Cana Small Lagoon Green

59,00 zł39,83 zł-32%
miejsce #18

Little Tikes

Little Tikes Wodna Zabawka Z Piłeczkami 648496

353,09 zł249,90 zł-29%
miejsce #19

Artyk

Artyk Zestaw do gry w golfa

126,23 zł91,68 zł-27%
miejsce #20

Kbt

Kbt ślizg Zjeżdżalnia Typu Fala Rex 3m Czerwony

369,00 zł267,99 zł-27%
miejsce #21

Rolly Toys

Rolly Toys Rolly Taczka Metalowa Cat (271818)

157,54 zł119,89 zł-24%
miejsce #22

Smoby

Smoby Piaskownica Muszelka 850203

51,94 zł39,24 zł-24%
miejsce #23

Mega Creative

Mega Creative Pistolet Na Wodę Zielony 9884

27,99 zł21,52 zł-23%
miejsce #24

Ses Creative

Ses Creative Kreatywna Zabawa Stać W Mega Bańce

111,99 zł90,44 zł-19%
miejsce #25

Complex

Complex Huśtawka ze zjeżdżalnią Franek

1 074,00 zł879,00 zł-18%
miejsce #28

HappyHop

Happyhop Zamek Fantastycznej Rozrywki 3W1 9021

3 567,90 zł3 105,00 zł-13%
miejsce #29

Exit

Exit Wodny plac zabaw Sprinqle 150x150cm

899,00 zł820,00 zł-9%
miejsce #31

Jungle Gym

Jungle Gym PLAC ZABAW BALTAZAAR (PzJG001)

5 499,00 zł
miejsce #32

Fungoo

Fungoo Plac Zabaw Wieża Giant 00925

6 899,00 zł
miejsce #38

Sobex

Sobex Huśtawka Koala

1 079,00 zł
miejsce #39

Peg Perego

Peg Perego Akumulator 12V/7Ah Iakb00I4

399,00 zł
miejsce #40

Epee

Epee Mega Bańka najeżona seria 2

29,90 zł
miejsce #46

Home&Garden

Home & Garden Plac Zabaw Sbn02

599,00 zł
miejsce #49

Aquaplay

AquaPlay Adventure Kraj

341,00 zł
miejsce #50

Bestway

Bestway H2Go Ślizgawka Potrójna 488Cm

173,50 zł
Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
21 lipca, 22:01, Gość:

Trzeba sprawdzać na bieżąco komunikaty, no i czy aby na pewno paszport jest ważny. Jak leciałem enterem do Egiptu to musiałem mieć negatywny test, paszport ważny co najmniej pół roku i wizę.

W przypadku Egiptu bardziej zasadne byłyby obowiązkowe testy na choroby weneryczne, dla każdej samotnej Polki wracającej stamtąd :)

G
Gość
Trzeba sprawdzać na bieżąco komunikaty, no i czy aby na pewno paszport jest ważny. Jak leciałem enterem do Egiptu to musiałem mieć negatywny test, paszport ważny co najmniej pół roku i wizę.
C
Cogito ergo sum
19 lipca, 13:15, Gość:

Szczepioneczki zaczynają działać :) Jeszcze kilka daweczek i kowidowcy będą głupi jak ta blondynka w dow[wulgaryzm] o policjantach i alkomacie :)

19 lipca, 13:53, Gość:

Życzyć respiratorka? Proszę bardzo.

Nudne jest to wasze straszenie respiratorkami. Straszycie już 1,5 roku i nic z tego nie wynika. Żyjemy jak dawniej, mamy się świetnie, nie nosimy szmat na twarzach, nie przyjmujemy szczepioneczek. Nie znam nawet nikogo, kto umarłby na kowid albo był pod respiratorem. Oczywiście takich co mieli "testy pozytywne" znam od wuja, ale nikt z nich nawet nie kichnął. Po prostu, wsadzili im dzidy do nosów i arbitralnie oznajmili "jesteś chory!" A umierają i leżą pod respiratorami w zasadzie dwie grupy ludzi: starcy w domach starców, które były, są i będą "umieralniami" oraz celebryci, którym nic nie jest, ale lansują się pod respiratortkami, ponieważ są ambasadorami marki kowid i mają za to płacone. Bo kowid jest marką określającą światopogląd, taką samą jak narodowy socjalizm, komunizm, religia, czy lgbt. Kiedy to was w końcu dotrze, będzie już za późno, jak w 1939.

G
Gość
19 lipca, 13:15, Gość:

Szczepioneczki zaczynają działać :) Jeszcze kilka daweczek i kowidowcy będą głupi jak ta blondynka w dow[wulgaryzm] o policjantach i alkomacie :)

Życzyć respiratorka? Proszę bardzo.

G
Gość
19 lipca, 13:15, Gość:

Szczepioneczki zaczynają działać :) Jeszcze kilka daweczek i kowidowcy będą głupi jak ta blondynka w dow[wulgaryzm] o policjantach i alkomacie :)

"D o w c i p" to wulgaryzm? Redachtory z GK już też po szczepioneczkach :)

G
Gość
Szczepioneczki zaczynają działać :) Jeszcze kilka daweczek i kowidowcy będą głupi jak ta blondynka w dow[wulgaryzm] o policjantach i alkomacie :)
Dodaj ogłoszenie