MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjne zajęcia w szkołach będą w tym roku znacznie skrócone

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Fot. Mariusz Kapala
Wydarzenie. Około 60 tysięcy pielgrzymów ma nocować w miejskich placówkach oświatowych. Rozdzieleni zostaną pomiędzy 182 szkoły.

Akcja „Lato w szkole” polega na tym, że placówki organizują zajęcia dla dzieci spędzających wakacje w Krakowie. W zeszłym roku wzięło w nich udział ok. 9 tysięcy uczniów. - Akcji nie będzie w trakcie Światowych Dni Młodzieży, tydzień przed tym wydarzeniem i tydzień po uroczystościach - informuje Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta. To w sumie trzy tygodnie.

Oprócz tego przez pierwszą połowę lipca w większości szkół zaplanowano remonty przygotowujące placówki do przyjęcia pielgrzymów. Będą one więc niedostępne przez pierwszy miesiąc wakacji oraz pierwszy tydzień sierpnia. Na zorganizowanie zajęć dla dzieci zostaną tylko trzy ostatnie tygodnie sierpnia. Ten miesiąc był jednak do tej pory najmniej chętnie wybierany przez dyrektorów.

W poprzednie wakacje w lipcu było otwartych 75 szkół, natomiast w sierpniu - 20. Teraz jednak może być inaczej i więcej szkół będzie otwartych właśnie w sierpniu. - W tym roku też chcielibyśmy zorganizować zajęcia dla dzieci. Dla rodziców to ogromna pomoc. Nie wiem jednak jeszcze, na jak długo uda nam się przyjąć uczniów - mówi Grażyna Półtorak, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 40 przy ul. Pszczelnej na Ruczaju, gdzie ostatnia akcja była organizowana przez całe wakacje.

Rodzice uważają, że to bardzo udana inicjatywa. I mają nadzieję, że i w tym roku ich dzieci będą mogły wziąć w niej udział. - Wakacje trwają 9 tygodni, rodzice nie mają tyle urlopu. Dzieci poniżej 12. roku życia nie można samych zostawiać w domu, a nie każdy ma babcię, która może się zaopiekować wnuczkami. Liczymy więc, że szkoły będą otwarte najdłużej, jak się da - mówi Dorota Tatarczuch, mieszkanka Ruczaju i mama czwórki dzieci.

W zeszłych latach za udział w akcji nauczyciele dostawali dodatkowe wynagrodzenie: od 20 do 28 zł za godzinę, w zależności od liczby dzieci. W tym roku też ta dodatkowa praca będzie ekstrapłatna. O szczegółach akcji szkoły mają zostać poinformowane w najbliższym czasie. I wtedy dopiero okaże się, jak długo konkretne placówki będą otwarte.

Szacuje się, że łącznie ok. 60 tys. pielgrzymów będzie nocować w miejskich placówkach oświatowych. Rozdzieleni zostaną pomiędzy 182 szkoły. Aby przygotować budynek na przyjęcie młodzieży, zaplanowane są remonty w 108 obiektach. Wszystkie prace mają zostać zakończone do 15 lipca.

Na remonty szkół miasto przeznaczyło 6 500 000 zł. Modernizowane są głównie sanitariaty i natryski, malowane są korytarze i sale. Pielgrzymi mają spać w salach gimnastycznych lub lekcyjnych. - Przeznaczymy trzy metry kwadratowe na jedną osobę - mówi Ewa Kazberuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 124.

Zgodnie umową, podpisaną pomiędzy dyrektorami szkół i Archidiecezją Krakowską, wszelkie koszty związane z zakwaterowaniem pielgrzymów, czyli np. koszt mediów (woda i ścieki, energia elektryczna), sprzątanie, wywóz śmieci oraz opłacenie dozorcy, pracowników administracyjnych będą pokrywane przez organizatora ŚDM, czyli Papieską Radę do spraw Świeckich. Zostaną rozliczone po zakończeniu wydarzenia.

- Trzeba pamiętać, że w okresach wolnych od nauki (np. w wakacje), niezależnie od odbywających się w mieście imprez, w szkołach normalnie przebywają pracownicy obsługi i mieści się to w ich standardowym zakresie obowiązków. Ewentualne zwiększenia kosztów osobowych mogą dotyczyć np. pracy w godzinach nocnych, jeśli okaże się to konieczne - precyzuje Jan Machowski.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26-31 lipca. Szacuje się, że przyjedzie na nie od 1,5 do 2 mln osób. W Krakowie ma pojawić się 25 tys. prywatnych samochodów i około 10 tys. autokarów. Około 5,5 tys. pojazdów parkować będzie w Krakowie, a pozostałe poza granicami administracyjnymi miasta.

Pielgrzymi będą nocować nie tylko w szkołach. Ok. 60 tys. osób znajdzie zakwaterowanie w mieszkaniach krakowian. Na polach namiotowych przenocuje 9,3 tys. osób, w hotelach, domach zakonnych i u rodzin lub przyjaciół - 120 tys. osób. Kraków zaoferował też dodatkowe tereny pod pola namiotowe. Pod uwagę brane są następujące lokalizacje: stadion Korona przy ul. Parkowej, Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Kolnej i Międzyszkolny Ośrodek Sportowy przy pl. Na Groblach. Zbierane są także informacje na temat możliwości organizacji kolejnych pól namiotowych na terenach prywatnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski