MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Warszawa pnie się w górę

Opr. Janusz Michalczak
Sylwetka Pałacu Kultury powoli niknie w otoczeniu drapaczy chmur
Sylwetka Pałacu Kultury powoli niknie w otoczeniu drapaczy chmur Fot. Janusz Michalczak
Rynek biurowy w stolicy. Nowe inwestycje przyćmią wielkością dotychczasowe wieżowce

Warszawski rynek biurowy zaczyna dorównywać ofertą największym miastom europejskim. Nic też nie zapowiada, żeby miał on wyhamować, gdyż na warszawskie biura jest wciąż duży popyt. Wkrótce miasto będzie oferowało 5 milionów mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej (Kraków, dla porównania, ma ponad 1 mln mkw.).

Tu powstanie najwyższy budynek w Europie (310 m)

W tym roku najwięcej powierzchni dostarczyły dwie zlokalizowane w centrum miasta wieże biurowe - Warsaw Spire (ponad 100 tys. mkw.) i Q22 (53 tys. mkw.) o wysokości 220 i 155 metrów. Sukces tych projektów okazał się motywujący dla inwestorów. Deweloperzy regularnie wprowadzają na rynek kolejne projekty o podobnej skali. W budowie, jak informuje agencja Walter Hertz, jest obecnie ponad 650 tys. mkw. biur, z czego niemal 300 tys. mkw. oddane zostanie w tym roku.

Nowa zabudowa biurowa powstaje przy warszawskich dworcach. Przy dworcu kolejowym Warszawa Zachodnia trwają pracę przy budowie drugiego biurowca, który wchodzi w skład kompleksu West Station. Inwestycja firmy HB Reavis i Xcity Investments, realizowana na terenie należącym do PKP, dostarczy docelowo ponad 68 tys. mkw. powierzchni biurowej. Z jeszcze większym rozmachem planuje zabudowę dworca Warszawa Gdańska spółka Ghelamco. Firma planuje realizację na tym terenie projektu z 10 budynkami o wartości blisko 2,2 mld zł!

W okolicy Dworca Centralnego spółka PKP - Xcity Investment zamierza przeprowadzić budowę inwestycji Centralna Park. Na dwuhektarowym terenie u zbiegu Al. Jerozolimskich i al. Jana Pawła II powstanie m.in. 200-metrowy wielofunkcyjny wysokościowiec z przeznaczeniem biurowym, hotelowym i handlowo-usługowym.

Na dawnych terenach kolejowych w narożniku ul. Chmielnej i al. Jana Pawła II firma HB Reavis planuje zaś rozpocząć realizację kompleksu Chmielna Business Center, który według założeń dostarczyć ma aż 140 tys. mkw. powierzchni. Inwestycja HB Reavis obejmować będzie budowę 200-metrowych wież, w tym jednej, która razem z iglicą może mieć wysokość 310 metrów i byłby to wówczas najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej. Spółka chce zacząć budowę jeszcze w tym roku, ale ostateczny kształt projektu nie został jeszcze zatwierdzony.

Centrum czeka na plan zagospodarowania

Problemem centrum jest brak planu zagospodarowania przestrzennego, na który czekają także firmy planujące inwestycje w rejonie ulicy Poznańskiej i hotelu Marriott. Na decyzje miasta oczekuje spółka BBI Development, która na rogu ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej zamierza postawić 170-metrowy biurowiec Roma Tower.

Inwestycje powstające w centrum miasta zaczynają stanowić coraz większą konkurencję dla największego zagłębia biurowego w mieście znajdującego się na warszawskim Służewcu. Wśród firm, które planują kolejne inwestycje w mokotowskiej strefie biurowej, znajduje się m.in. Echo Investment, Penta, ECI, Hines, Garvest, Yareal, Kronos. Założenia projektowe opiewają na kolejne co najmniej 300 tys. mkw. powierzchni biurowej, o które w najbliższym czasie może wzbogacić się słynny już warszawski Mordor.

Rondo Daszyńskiego obrasta wieżami

Najbardziej rozbudowuje się rejon wokół ronda Daszyńskiego. Istniejące tam biurowce oferują dziś około 500 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, ale zabudowa tego obszaru przebiega w takim tempie, że w ciągu najbliższych kilku lat ta ilość ma szansę się podwoić - oceniają przedstawiciele Walter Herz.

Przy rondzie Daszyńskiego ruszyła budowa kilku wież biurowych, wśród których specjaliści wymieniają m.in. Mennicę Legacy Tower firmy Golub Gethouse i Mennica Polska o wysokości około 130 m i powierzchni 63 tys. mkw. oraz kompleks Sienna Towers firmy Ghelamco.

Zaprojektowane zostały w nim dwa budynki o wysokości 130 m i jeden 86-metrowy. Inwestycja dostarczy 75 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz 25 tys. mkw. powierzchni handlowej i konferencyjnej. Budynki będą miały bezpośrednie połączenie ze stacją metra.

W rejonie ronda Daszyńskiego, przy Towarowej i Prostej, budowę jednego z najwyższych obiektów w Warszawie, 195-metrowego drapacza chmur Skyliner zapowiada Grupa Karimpol. Prace podziemne ruszyły w 2014 roku, a w tym roku ma rozpocząć się budowa części naziemnej. Poza biurami, na czterech poziomach wysokościowiec zaoferuje powierzchnię przeznaczoną na cele handlowo-usługowe, a na wysokości 165 m zaaranżowany został dwupoziomowy Skybar. Firma prowadzi także inwestycje w Alejach Jerozolimskich, kończy komercjalizację budynku Equator II i rozpoczęła budowę biurowca Equator IV.

Warszawa to również 14 proc. pustych biur

Specjaliści zaznaczają, że mnogość projektów rozpoczynanych w Warszawie sprawia, że współczynnik powierzchni niewynajętej zwiększa się. W warszawskich biurowcach na najemców czeka ponad 14 proc. wolnej powierzchni.

Ilość pustostanów prawdopodobnie czasowo wzrośnie, bo lista realizowanych inwestycji jest długa. Inwestorzy muszą walczyć o najemców. Biurowce szybko się starzeją. Niespełniające standardów są wyburzane lub rewitalizowane.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski