Wicemarszałek Kozak apeluje do sklepów budowlanych: nie...

Wicemarszałek Kozak apeluje do sklepów budowlanych: nie sprzedawajcie kopciuchów

Grzegorz Skowron

Dziennik Polski 24

Wicemarszałek Kozak apeluje do sklepów budowlanych: nie sprzedawajcie kopciuchów
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Anna Kaczmarz

Do największych sieci marketów budowlanych oraz kilkudziesięciu innych sklepów w Małopolsce trafił apel wicemarszałka województwa Wojciecha Kozaka w sprawie wycofania ze sprzedaży pieców najgorszej jakości.
„Zwracam się z apelem o rezygnację ze sprzedaży kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej” - można przeczytać w liście wicemarszałka Kozaka.

Przesłanie go wszystkim sprzedawcom kotłów grzewczych i kominków w Małopolsce ma związek z uchwałą antysmogową, która zacznie obowiązywać za kilka tygodni. Od 1 lipca tego roku na terenie całego województwa nie będzie wolno montować pieców i kominków, które nie spełniają ostrych wymagań w zakresie emisji spalin oraz efektywności energetycznej. A do roku 2022 wszyscy użytkownicy starych kotłów na węgiel muszą je wymienić na nowe, te najwyższej jakości.

- Chcemy zapobiec sytuacji, w której mieszkańcy - nie do końca orientujący się w nowych regulacjach - skuszą się na wyprzedaże kotłów, które i tak za jakiś czas będą musieli wymienić - uzasadnia swoją inicjatywę Wojciech Kozak. A dowłaścicieli sklepów apeluje, by „hasła odpowiedzialności społecznej i dbałości o ochronę środowiska nie pozostały tylko pustymi sloganami”. Wyraża też przekonanie, że „wspólnie podjęte działania polegające na wstrzymaniu sprzedaży na terenie Małopolski kotłów i kominków niespełniających wymagań ekoprojektu oraz promowanie urządzeń ekologicznych staną się przykładem dla innych firm z branży i będą wyrazem troski o szeroko pojęte dobro klienta”.

Ostre normy dla pieców to niejedyne obostrzenia wprowadzane uchwałą antysmogową dla Małopolski. Zakazuje ona również stosowania do celów grzewczych odpadów węglowych. Ale apelu do składów i firm handlujących opałem władze województwa na razie nie wystosowały.

Na mocy uchwały będzie obowiązywał zakaz palenia mułami i flotami węglowymi. Rząd miał przygotować rozporządzenia zakazujące także ich sprzedaży indywidualnym odbiorcom. Takie normy miały też objąć urządzenia grzewcze, ale do tej pory nie pojawiły się ani przepisy o jakości paliw stałych, ani wymagania dla pieców.

WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press


Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ultimatum

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nam zwyklym biednym ludziom daje sie ultimatum date wytyczne i nic tylko karac do bogatych natomiast sie apeluje.
patologia

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PO+PSL w akcji

Kmita (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Tak wygląda sprawowanie władzy według PO+PSL. Apele do społeczeństwa. Ale wydawanie kasy idzie im świetnie. By żyło się lepiej.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A ja apeluję do poana Kozaka z PSL

Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Kozaki z PSL, nie palcie głupa!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kozak i Krupa się ośmiesza

Marek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

Pan Kozak z PSL oraz Krupa z PO rządzą już tyle czasu że dawno powinni rozwiązać ten problem. Niestety przez swoją nieudolność problem dalej jest nie rozwiązany. Apelować to mogą ale jest to...rozwiń całość

Pan Kozak z PSL oraz Krupa z PO rządzą już tyle czasu że dawno powinni rozwiązać ten problem. Niestety przez swoją nieudolność problem dalej jest nie rozwiązany. Apelować to mogą ale jest to śmieszne i pokazuje ich bezradność. Ja apeluje do ludzi żeby w nadchodzących wyborach kolejny raz się nie pomylili!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Śmiechu warte!

Kr@k (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

Powinien być zakaz sprzedaży i eksploatacji "kopciuchów", pod karą minimum 10 000 zł! Apelować to sobie pan marszałek może, ale na Berdyczów!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Śmiechu warte!

Faustynka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

Powinna być kara grzywny co najmniej 1000 zł za pisanie takich głupot , jakie ty produkujesz.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo