Wielicka strefa gospodarcza doczeka się obwodnicy

Wielicka strefa gospodarcza doczeka się obwodnicy

Zdjęcie autora materiału
Jolanta Białek

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Strefa „Kokotów - Brzegi” zyska drogowe połączenie z obszarem przemysłowym w Węgrzcach Wielkih

Strefa „Kokotów - Brzegi” zyska drogowe połączenie z obszarem przemysłowym w Węgrzcach Wielkih ©archiwum spółki 7r

Budowa drogi, która połączy obszar przemysłowy „Kokotów - Brzegi” z terenami w Węgrzcach Wielkich będzie kosztować 9,6 mln zł. To początek większego projektu o łącznej wartości ponad 20 mln zł.
Strefa „Kokotów - Brzegi” zyska drogowe połączenie z obszarem przemysłowym w Węgrzcach Wielkih

Strefa „Kokotów - Brzegi” zyska drogowe połączenie z obszarem przemysłowym w Węgrzcach Wielkih ©archiwum spółki 7r

Obwodnica będzie mieć długość ok. 1,5 km. Poprowadzi od ul. Szkolnej w Węgrzcach Wielkich do Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej „Kokotów - Brzegi”. Nowy szlak komunikacyjny - szeroki na siedem metrów, z dwoma pasami jezdni - zostanie zaopatrzony w chodniki i ścieżkę rowerową (o szerokości 2 m).

Przetarg (w trybie zaprojektuj i wybuduj) na wykonanie inwestycji - za 9,6 mln zł - zostanie rozstrzygnięty w najbliższych dniach. Zaplanowane na ponad dwa lata prace, rozpoczną się początku sierpnia. Dokumentacja dla tego przedsięwzięcia ma być gotowa najpóźniej w kwietniu 2019 roku, natomiast na roboty budowlane zarezerwowano 17 miesięcy (do października 2020 roku).

To inwestycja kluczowa dla rozbudowy Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej (WSAG). - Bez tej drogi nie ma mowy o uruchomieniu obszaru inwestycyjnego w Węgrzcach Wielkich, bo ten teren to obecnie po prostu łąka, do której nie ma dojazdu. Dlatego droga powstanie w pierwszej kolejności, a równolegle do tych prac będziemy wykonywać w Węgrzcach inną przemysłową infrastrukturę - mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

W drugiem etapie przedsięwzięcia w węgrzcańsiej strefie (ok. 50 hektarów) powstaną m.in. sieci kanalizacyjna, wodociągowa i elektryczna oraz drogi wewnętrzne. Koszty tych prac są szacowane na kilkanaście milionów złotych. Wartość całego „przemysłowego” projektu przekroczy 20 mln zł, większość tej kwoty pokryje dotacja unijna, z puli przeznaczonej na zintegrowane inwestycje terytorialne. Rozbudowa WSAG zakończy się jesienią 2020 roku.

Strefa gospodarcza „Kokotów - Brzegi” , mająca powierzchnię ok. 100 ha, powstała przed trzema laty, również z pomocą unijną. Na tym terenie działa obecnie kilkanaście firm (prym wiedzie spółka 7r, są także m.in. Teekanne, Grupa Kapitałowa Specjał, Universal Express Distribution,), a kilka kolejnych buduje tam swe siedziby.

Wielicka strefa gospodarcza to nie tylko nowe miejsca pracy (przybyło ich tam już ponad 500), ale także dodatkowe pieniądze w budżecie Wieliczki, z podatków od działających tam firm. W tym roku miejską kasę zasili z tego tytułu 2,6 mln zł, a prognoza na rok 2019 to 4,8 mln zł.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A obwodnica Wieliczki?

Pp (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

Mam pytanie: kiedy Burmistrz w końcu pomyśli o dokończeniu budowy wschodniej obwodnicy Wieliczki tak, żeby ruch nie szedł przez Asnyka?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
powielam pytanie

olala (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

dokładnie kiedy pomyślą o szlakach komunikacyjnych w tej części miasta ??;
raczej jasna sprawa tamte działki kokotów- węgrzce już są w prywatnym posiadaniu władz....układziki... którymi...rozwiń całość

dokładnie kiedy pomyślą o szlakach komunikacyjnych w tej części miasta ??;
raczej jasna sprawa tamte działki kokotów- węgrzce już są w prywatnym posiadaniu władz....układziki... którymi zajmowało się ABW 3 lata temu jak inwestowali w brzegi... mozna by odszukać kto był właścicielem tamtych działek o dziwo wykupionych za marne pieniądze przed wielkimi inwestycjami-kanalizacje drogi i oświetlenia...
węgrzce- tam trzeba doinwestować tereny żeby na nich zarobić bez swoich nadkładów- lepiej jak dołożą podatnicy i "środki unijne" zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
węgrzce

abi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

Węgrzce Wielkie- a te łąki to w czyim są posiadaniu? Czy już burmistrz coś tam zakupił? Czy może pan Sadkiewicz ma tam jakąś "łączkę" a może jego rodzina.... bo to przecież jego okolica......

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo