18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielickie polemiki

Redakcja
Paradoksem i krokiem "mało rozważnym" w kontekście wejścia Polski do UE nazywa były przewodniczący Rady Miejskiej Wieliczki i szef Klubu Radnych Lista Samorządowa Tomasz Panz zapowiedzi obcięcia w tegorocznym budżecie środków na kontakty z miastami partnerskimi o około 30 proc.

   Radni z koalicji Nowa Wieliczka - Nasz Dom - Wspólnota Wielicka - SLD - radny niezależny (w Radzie Miejskiej 11 głosów - Lista Samorządowa popierająca burmistrza 10) argumentują, że tylko szukają oszczędności i chcą uporządkować budżet. To, jak komentują niektórzy z nich przeszukanie "wszystkich szufladek", w których rozpisane są pieniądze często na te same zadania i stąd też np. wniosek o skonstruowanie w przyszłym roku budżetu zadaniowego. Prace w komisjach nad poprawkami do budżetu trwają. Ostatecznie to rada zadecyduje na co dołoży i z czego weźmie.
   Tomasz Panz - fragmenty z "Kilku myśli o wielickim programie współpracy z zagranicą": "Realizowane do tej pory i projektowane na rok bieżący wyjazdy i przyjęcia gości mają bardzo szczegółowy i rozsądny program merytoryczny. (...) Zazwyczaj wyjazdom tych grup (młodzi sportowcy, muzycy, artyści, zespoły folklorystyczne - dop. red.) towarzyszy delegacja władz miasta i Rady Miejskiej. Rola tej delegacji jest podwójna: z jednej strony służy podtrzymaniu kontaktów roboczych z władzami miast partnerskich, z drugiej pełni funkcję opiekuńczą nad młodzieżą czy zespołami artystycznymi; (...)przy ogólnie znanych kłopotach z finansami, także i poszczególne projekty współpracy Wieliczki z partnerami zagranicznymi są oszczędne; (...)konfrontacja naszej młodzieży z młodzieżą francuską, niemiecką czy włoską pozwala na dostrzeżenie przede wszystkim przez nią samą, że są pełnowartościowym partnerem dla swoich kolegów i koleżanek z zachodniej Europy - ba! - często wręcz przedmiotem ich podziwu i zazdrości!; (...) sprawnie realizowane projekty wymiany stanowią najlepszą formę promocji naszego miasta i gminy, co przekłada się na liczbę gości odwiedzających Wieliczkę. Czasem współpraca prowadzi do bardzo wymiernych korzyści gospodarczych - np. w latach 1997-98 pokaźną część środków na oczyszczalnię w Węgrzcach Wielkich gmina uzyskała z Fundacji Polsko-Niemieckiej dzięki bardzo pochlebnej rekomendacji miasta partnerskiego Bergkamen. Umowa podpisana w roku ub. z Sesto Fiorentino zawiera akapity o współpracy przedsiębiorców z obu miast, co miało zaowocować wymianą delegacji handlowców, hotelarzy restauratorów - a sądzę, że od Włochów można się wiele nauczyć w dziedzinie promocji turystyki";
   Lech Pankiewicz - _obecny przewodniczący Rady Miejskiej ("Nowa Wieliczka"): "Trwają prace nad budżetem gminy na 2004 r. mające na celu zaspokojenie podstawowych potrzeb naszej gminy i jej mieszkańców. Dyskutowane są zmiany w projekcie budżetu, które przedłożył p. burmistrz Józef Duda. Zmiany ze względu na szczupłość budżetu nie są rewolucyjne, mają charakter kosmetyczny i są na etapie omawiania najbardziej niezbędnych wydatków gminy głównie w celu poprawy zdrowia i bezpieczeństwa jej mieszkańców. Natomiast na etapie opracowania budżetu nie mówi się, kosztem których działów wydatki te zostaną zrównoważone. Wydaje mi się, że radny Tomasz Panz po raz któryś z rzędu chce wprowadzić opinię publiczną w błąd podając, że zmiany będą dotyczyć budżetu współpracy zagranicznej. Nie ma w Radzie Miejskiej osoby, która kwestionowałaby korzyści ze współpracy międzynarodowej grup artystycznych i młodzieżowych, a być może biznesowych. W programach wymiany mój sprzeciw budzi nadmierna reprezentacja urzędników miejskich i radnych, którzy jak powiedział jeden z nich "jadą przy okazji"._
   Obaj radni swoje stanowiska przekazali prasie. Nie są to opinie wyrażane w imieniu klubów radnych.
   Miasta partnerskie Wieliczki: Bergkamen w Niemczech (umowa od marca 1995 r.), Saint Andre-lez-Lille we Francji (od stycznia 1996 r.), Sesto Fiorentino we Włoszech (od września ub.r.). Nawiązywane są kontakty w węgierskim Tihany. Na współpracę z zagranicą w projekcie tegorocznego budżetu zostało przewidziane 200 tys. zł (na poziomie ub. roku).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski