Nasza Loteria

Wieliczka. 25. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
zdjęcia: Agnieszka Rogalska
Mija ćwierć wieku od ozdobienia koronami obrazu Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wielickiej, znajdującego się w wielickim kościele franciszkanów. Podczas jubileuszowych uroczystości, którym przewodniczył biskup Damian Muskus (OFM), obraz Pani Wielickiej przyozdobiono nową suknią, jako wotum wdzięczności za trwającą od ponad czterech stuleci opiekę nad miastem.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

od 16 lat

Koronacja obrazu Księżnej Wieliczki miała miejsca na początku czerwca 1995 roku. Kardynał Franciszek Macharski założył wtedy Maryi korony poświęcone przez Jana Pawła II. Było to wotum wdzięczności za ocalenie miasta, kopalni i klasztoru, podczas katastrofy na poprzeczni Mina, do której doszło w 1992 roku.

Obraz Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki - malowany farbami olejnymi na kamiennej płycie – znajdujący się w ołtarzu bocznym kościoła franciszkanów, cieszy się wielką czcią mieszkańców i górników. Wizerunek Pani Wielkiej pochodzi sprzed 1623 roku, prawdopodobnie przywieźli go do Wieliczki kupcy z Włoch lub Bałkanów.

Przed przybyciem do miasta franciszkanów reformatów, co miało miejsce w w latach 30-tych XVII wieku, obraz czczono w murowanej kapliczce św. Antoniego Padewskiego, stojącej na terenie gdzie mieści się obecnie klasztor franciszkanów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
AdamKrakowski

"Święte obrazy" - służą jako substytut Boga na ziemi. Większość biednych ludzi uważa je za "święte" cokolwiek to znaczy . To rytuał w kościele katolickim w celu uzyskania kontroli na wiernymi .W innych kościołach chrześcijańskich - jak luteranie - stosując się do oryginalnych 10 przykazań - nikt nie będzie modlił się do obrazu . Kosciol katolicki usunął przykazanie 2 brzmiące : "Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie.

Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi.

Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu — tych, którzy Mnie nienawidzą, a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań." - bo to nie pasowało do jego strategii businessowej .Wprowadził za to opłaty za "odpust" i rozwody zwane dla zatarcia intencji unieważnieniami .

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski