Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Będzie 80 tanich mieszkań pod wynajem. Rusza nabór wniosków. Lokale powstaną przy ulicy Jasnej

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Tak ma wyglądać budynek wielorodzinny z tanimi mieszkaniami pod wynajem, projektowany przy ul. Jasnej w Wieliczce w ramach spółki SIM Małopolska
Tak ma wyglądać budynek wielorodzinny z tanimi mieszkaniami pod wynajem, projektowany przy ul. Jasnej w Wieliczce w ramach spółki SIM Małopolska materiały spółki SIM Małopolska
Zatwierdzono kryteria i zasady naboru wniosków o mieszkania o umiarkowanym czynszu, przeznaczone pod wynajmem, które będą budowane przy ulicy Jasnej w Wieliczce w ramach spółki SIM Małopolska. Nabór wniosków od mieszkańców zainteresowanych lokalami rozpocznie się jeszcze tego lata, natomiast budowa bloku – w 2023 roku.

W ramach pierwszego etapu inwestycji, zaplanowano budowę w Wieliczce 80 tanich mieszkań pod wynajem. Takie lokale - o metrażu 36-70 mkw. - powstaną w budynku wielorodzinnym, pod który zarezerwowano ok. 50-arową działkę przy ul. Jasnej, w rejonie dwóch budynków komunalnych, wzniesionych przez miasto w latach 2008-2010.

Kryteria i zasady przydzielania mieszkań, które powstaną pod szyldem spółki SIM (skrót od Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa), wielicka Rada Miejska zatwierdziła podczas ostatniej sesji (14 lipca).

- Mamy nadzieje, że nabór wniosków o mieszkania uda się uruchomić pod koniec sierpnia. Potrwa on prawdopodobnie do października tego roku. Nabór będzie prowadzony wyłącznie w formie stacjonarnej (w Zarządzie Budynków Komunalnych – red.) – przekazał nam Adrian Palonek, zastępca dyrektora Zarządu Budynków Komunalnych w Wieliczce.

Wnioski o przyznanie mieszkania w bloku projektowanym przy ul. Jasnej mogą składać osoby/rodziny spełniające określone kryteria, w zakresie m.in. średniego miesięcznego oraz rocznego dochodu gospodarstwa domowego. Natomiast punkty będą przyznawane m.in.: posiadanie wkładu oszczędnościowego na rachunku bankowym na cele mieszkaniowe (za książeczki mieszkaniowe wystawione do 23 października 1990 roku), za każde dziecko, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, samotne wychowywanie dzieci.

Spółkę SIM Małopolska utworzono w czerwcu 2021 roku dla budowy tanich mieszkań pod wynajem przez 16 gmin z regionu, we współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Dla wszystkich inwestycji gotowe są już m.in. koncepcje architektoniczno-urbanistyczne (według nich budynek wielorodzinny w Wieliczce ma wyglądać nieco inaczej, niż pokazywały to wizualizacje z lat 2017-2020, gdy miasto liczyło, że tanie lokale przy ul. Jasnej uda się wybudować w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”).

Ogłoszono już także postępowania (w trybie negocjacji) na opracowanie wielobranżowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla wzniesienia lokali o umiarkowanym czynszu w 16 małopolskich gminach (otwarcie ofert w „konkursie” dla Wieliczki ma nastąpić 3 sierpnia). Projekty dla inwestycji wraz z pozwoleniem na budowę mają być gotowe w ciągu sześciu miesięcy od podpisania umowy z ich wykonawcą (a więc na początku 2023 roku).

- Nabór wniosków jest planowany do października 2022, potem gmina Wieliczka przekaże listę najemców mieszkań do spółki SIM. Od października do grudnia 2022 zamierzamy podpisywać umowy z najemcami, by do początku 2023 roku zamknąć „montaż” inwestycji i rozpocząć prace budowlane. W Wieliczce powinny one ruszyć na początku drugiego kwartału przyszłego roku – mówił Michał Lysy, prezes spółki SIM Małopolska, który gościł na ostatnich obradach wielickiej Rady Miejskiej.

Inwestycja w ramach SIM Małopolska to już trzecie podejście – i na dziś wszystko wskazuje, że wreszcie udane - do budowy w rejonie wielickim mieszkań dostępnych na preferencyjnych warunkach.

W grudniu 2017 roku Wieliczka przystąpiła do rządowego programu „Mieszkanie Plus” i zamierzała budować lokale pod tym szyldem nie tylko przy ul. Jasnej, ale także w Brzegach. Jednak program ten skończył się fiaskiem w skali kraju, z planowanych 100 tys. tanich mieszkań pod wynajmem powstało zaledwie ok. 26 tys.

- W pierwszym podejściu do „Mieszkania Plus” podpisaliśmy list intencyjny i umowy, ale potem przyszło pismo, że ministerstwo nie ma pieniędzy na tę inwestycję. W drugim podejściu próbowaliśmy realizować ten projekt we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości (jako wspólnika kapitałowego – red.). Okazało się jednak, że BGKN stosuje system poręczeń, który jest nie do przyjęcia – mówił nam w 2021 roku burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

W ramach projektu SIM Małopolska nie ma planu budowy mieszkań w Brzegach (w rejonie magazynu Caritasu, zakładano tam budowę 20 lokali o statusie bliskim mieszkaniom komunalnym, a więc innym niż przy ul. Jasnej w Wieliczce). - W dalszym ciągu szukamy finansowania inwestycji w Brzegach, tak aby wybudować tam gminne mieszkania – zapewnia Adrian Palonek.

W gminie Wieliczka jest obecnie tylko ok. 240 mieszkań komunalnych/socjalnych. Większość z nich to pojedyncze lokale w budynkach w różnych miejscowościach. Wyjątkiem są bloki komunalne przy ul. Jasnej, w sumie dla 30 rodzin (dwa bloki po 15 mieszkań). Wszystkie tego typu wielickie mieszkania są obecnie zajęte, a w kolejce na takie lokum czeka ponad 260 rodzin.

KE opublikował najnowsze prognozy gospodarcze

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski