Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Górnicy powitali Jezusa 101 metrów pod ziemią. To pierwsza pasterka w Polsce [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Pasterka w Kopalni Soli w Wieliczce, odprawiana zgodnie z górniczą tradycją - w wigilijny poranek, to nie tylko pierwsze bożonarodzeniowe nabożeństwo w Polsce, ale najpewniej także na świecie
Pasterka w Kopalni Soli w Wieliczce, odprawiana zgodnie z górniczą tradycją - w wigilijny poranek, to nie tylko pierwsze bożonarodzeniowe nabożeństwo w Polsce, ale najpewniej także na świecie fot. Rafał Stachurski
Pasterka w Kopalni Soli w Wieliczce, odprawiana zgodnie z górniczą tradycją - w wigilijny poranek, to nie tylko pierwsze bożonarodzeniowe nabożeństwo w Polsce, ale najpewniej także na świecie. Tegoroczną pasterkę odprawiono dla niewielkiego grona pracowników wielickiej kopalni, jednak dzięki transmisji internetowej modlić się z górnikami mógł każdy.

FLESZ - Jak nie przytyć w święta? Sprawdź porady dietetyczki

Uroczystość odbywająca się zawsze w kaplicy św. Kingi, 101 metrów pod ziemią, zwykle gromadziła setki wiernych, ale w tym roku, tak jak i 24 grudnia 2020 roku, z powodu pandemii musiała być symboliczna i z zachowaniem sanitarnego rygoru.

- Mamy w sobie, jako dzieci Boże, szczególną świadomość i dumę: możemy mówić do Boga Ojcze. Chrystus jest kluczem do zrozumienia tego, kim jesteśmy. On jedyny wie, co się kryje w naszych sercach. Otwórzmy się na Chrystusa, na Dzieciątko, na Jego obecność i pozwólmy, aby nam błogosławił - mówił w homilii metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski.

Na zakończenie uroczystości życzenia wszystkim uczestnikom pasterki złożył prezes zarządu kopalni Paweł Nowak.

- Przyjście Jezusa na świat ukazuje Jego bezgraniczną miłość. Miłość, która ma moc rozpalić nawet najtwardsze serca. Gdy nieskończoność Boga przyobleka się w ludzką ograniczoność, odradza się w nas poczucie godności, którą obdarzył nas Chrystus - powiedział.

Górnicy modlili się pod ziemią od zawsze. Nietypowa pora podziemnej pasterki wynika z tradycji. W wigilijny poranek na wspólnej modlitwie spotykali się górnicy, którzy kończyli pracę i ci, którzy dopiero swoją zmianę rozpoczynali (jednak w Wigilię w kopalni nie prowadzono już cięższych prac).

Msze święte w wielickich podziemnych kaplicach zaczęto odprawiać regularnie w XVII wieku. Za datę pierwszej takiej liturgii przyjmuje się rok 1698 - mszę odprawił wówczas w kaplicy św. Antoniego (I poziom kopalni, 64 m głębokości) ksiądz Marcin Kurowski.

W wyniku I rozbioru Polski wielicką kopalnię przejęli Austriacy. Nowy zarząd zakazał codziennych nabożeństw. Jednak nawet tak restrykcyjne prawa dopuszczały w podziemnej Wieliczce wyjątki – msze św. można było celebrować np. z okazji rocznic cesarskich wizyt w salinie, a także w Wigilię Bożego Narodzenia.

Kaplica dedykowana św. Kindze, w której odprawiana jest współcześnie górnicza pasterka, przywodzi na myśl Grotę Narodzenia. Świątynia w całości wykuta w soli jest dziełem górników-rzeźbiarzy, którzy blisko sto lat pracowali nad jej wystrojem. Rzeźby i płaskorzeźby ilustrują życie Jezusa, a na skalnej półce przy północnym ociosie świątyni znajdują się figurki szopki betlejemskiej.

Pasterka z kaplicy św. Kingi transmitowana była na żywo w internecie na kanale YouTube Kopalni Soli w Wieliczce. Transmisja z uroczystości jest dostępna pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=9T11139owdk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski