MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Już ponad 200 uchodźców w ośrodku w Grabiu. Miasto prosi o pomoc w urządzaniu dla nich kolejnych pokoi

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W ośrodku w Grabiu pod Wieliczką przyjęto już ponad 200 wojennych uchodźców. Pierwsi z nich przyjechali tu 1 marca, z Rzeszowa, dwoma autobusami zorganizowanymi przez samorząd
W ośrodku w Grabiu pod Wieliczką przyjęto już ponad 200 wojennych uchodźców. Pierwsi z nich przyjechali tu 1 marca, z Rzeszowa, dwoma autobusami zorganizowanymi przez samorząd fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów
W ośrodku w Grabiu pod Wieliczką przyjęto już ponad 200 uchodźców z Ukrainy. Pierwsi z nich przyjechali tu 1 marca, z Rzeszowa, dwoma autobusami zorganizowanymi przez samorząd, a w kolejnych dniach pojawili się następni. Docelowo w Centrum Fatimy w Grabiu będzie ok. 500 miejsc – przede wszystkim pokoje 2-4-osobowe – dla uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy. Wieliczka apeluje do darczyńców i firm o pomoc w wyposażaniu kolejnych pokoi dla nich. Pilnie potrzebne są m.in. łózka, szafy i inne meble, a także sprzęt do sanitariatów.

FLESZ - Polacy jednoczą się w słusznej sprawie

od 16 lat

W urządzaniu miejsc dla uchodźców w budynkach Sióstr i Braci Samarytan w Grabiu pod Wieliczką, pomagało kilkaset mieszkańców gminy Wieliczka, dzieci, młodzież i dorośli. Wystarczyła jedna informacja na Facebooku, by do Grabia przybyły tłumy osób chętnych sprzątać ogromne obiekty, segregować dary dla uchodźców przetransportowane tu z punktu zbiórki w „Solnym Mieście” i urządzać pokoje.

Dzięki temu wszystko udało się zrobić w ciągu niespełna dwóch dni. A w ostatni weekend, gdy do Grabia dotarli już uchodźcy - przede wszystkim kobiety i dzieci, których cały bagaż stanowiło często kilka reklamówek z najpotrzebniejszymi rzeczami – wyposażono i przyszykowano tam dla nich, znów społecznie, ze wsparciem darczyńców, także kuchnię i stołówkę oraz pralnię.

Jak mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, w Grabiu działają już dom dla uchodźców na pobyt długoterminowy, w którym jest ok. 150 miejsc, oraz – w drugim budynku – ośrodek tzw. pobytów rotacyjnych (130 miejsc).

- Większość osób, które przybyły do Grabia chce pozostać tu na dłużej, a tylko nieliczni są tu przez krótki czas, by odpocząć i nabrać sił przed dalszą podróżą. Obecnie kierujemy uchodźców także do domów prywatnych. Mamy od mieszkańców zgłoszenia o możliwości takiego zakwaterowania dla w sumie ponad stu osób – powiedział nam burmistrz Wieliczki.

W Grabiu trwają obecnie prace nad przygotowaniem (w trzecim budynku) 24 mieszkań dla w sumie ok. 70 wojennych uchodźców. By wykończyć i wyposażyć te pokoje potrzebne jest wsparcie darczyńców, lokalnych firm itp. Jak podaje Łukasz Sadkiewicz, prezes „Solnego Miasta” w Wieliczce, plan zakłada, że nowe pokoje zostaną oddane do użytkowania do końca tego tygodnia (do 13 marca).

- By pokoje te mogły w pełni służyć uchodźcom z Ukrainy, niezbędne są elementy wyposażenia takie jak: umywalki łazienkowe z baterią, baterie prysznicowe ze słuchawką, muszle klozetowe z deską, lustra wiszące, szafy na odzież, stoły do pokojów (wszystkiego - po 24 sztuki) oraz łóżka ze stelażem i krzesła (po 72 sztuki). Bardzo dziękuję wszystkim za dotychczasową pomoc, ale w tym ciężkim momencie, muszę prosić o kolejne wsparcie – taki apel zamieścił Łukasz Sadkiewicz we wtorek (8 marca) na Facebooku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski