Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Kopalnia Soli zlikwidowała najniższy poziom podziemi. To „Górniczy sukces 2019 roku”

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Komora Gaisruck na III poziomie wielickiej Kopalni Soli w trakcie prac górniczych
Komora Gaisruck na III poziomie wielickiej Kopalni Soli w trakcie prac górniczych Rafał Stachurski
Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wyróżniła kopalnię za likwidację poziomu IX i zabezpieczenie komory Gaisruck. Prace związane z projektem, który zasłużył na miano „Górniczego sukcesu 2019 roku” w kategorii ekologia, prowadzono przez sześć lat.

WIDEO: Barometr Bartusia. Doradcy podatkowi przeciw zawiłemu prawu i deptaniu tajemnic

Najniższy poziom kopalni, znajdujący się na głębokości ok. 327 m został zlikwidowany, ale nie oznacza to, że podziemia zostały zmniejszone. - Kopalnia nadal ma dziewięć poziomów, tyle że najgłębszy został wypełniony mieszaninami uszczelniającymi – podkreślają pracownicy Biura Prasowego Kopalni Soli.

- Zabezpieczenie IX poziomu kopalni wraz z wyrobiskami miedzypoziomu Kawecki to z jednej strony wkład w bezpieczeństwo kopalni i miasta, a z drugiej wyraz górniczej troski o środowisko naturalne – mówi Zbigniew Zarębski, prezes wielickiej kopalni.

Poziom IX powstał na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, a więc w czasach, gdy Wieliczka produkowała sól na skalę przemysłową. Założono go jednak w okolicy granic złoża, za którym rozpościerają się silnie zawodnione warstwy. O tym, że to niedogodne sąsiedztwo, górnicy przekonali się już 1960 roku, gdy w czole drążonego chodnika pojawiła się woda. Musieli wznieść tamę, by ograniczyć jej dopływ do kopalni.

– Dla współczesnych górników ważny jest także nieustanny monitoring zjawisk zachodzących w górotworze, szczególnie przy granicy złoża soli. Gdy w latach 90. na poziom IX spłynęła woda pochodząca z wycieku w poprzeczni Mina, został on nie tylko zatopiony, ale też zamulony. To sprawiło, że górnicy nie mieli już do niego dostępu i nie mogli kontrolować stanu technicznego wypełnionych solanką wyrobisk – tłumaczy Jan Kucharz, kierownik Zespołu Oceny Projektów kopalni.

O likwidacji IX poziomu przesądziły m.in. skomplikowana budowa geologiczna rejonu niosąca ryzyko wystąpienia zjawisk negatywnie oddziałujących na pozostałe wyrobiska kopalni i powierzchnię, a także obecność tam dopływów solanki oraz wody z piaskiem pochodzącej z awarii w poprzeczni Mina.

Najniższy poziom kopalni został zabezpieczony metodą iniekcji. Zlikwidowano tam ok. 8700 m sześć. pustek. Mieszaniny uszczelniające (tworzone na bazie żużla wielkopiecowego) powstawały w węźle iniekcyjnym przy szybie Kościuszki i były transportowane do wyrobisk rurociągami.

– Dzięki realizacji takich projektów chronimy jeszcze skuteczniej zabytkową kopalnię, powierzchnię oraz zasoby wodne podziemne i powierzchniowe – zaznacza Sławomir Stoch, dyrektor ds. górniczych wielickiej kopalni. Dodaje, że obecnie w podziemiach trwa zabezpieczanie m.in. wyrobisk rejonu Kloski-Colloredo.

Ważnym elementem nagrodzonego projektu było także zabezpieczenie – m.in. kotwami oraz drewnianą obudową - XIX-wiecznej, zabytkowej komory Gaisruck, ulokowanej w pobliżu podziemnego uzdrowiska.

***

Wielicka kopalnia to 2391 komór i ponad 245 kilometrów chodników, wydrążonych pod Wieliczką w ciągu ponad 700 lat. Górnicy zeszli do głębokości 327 metrów. Powstało dziewięć poziomów i kilka międzypoziomów.

Złoże soli Wieliczka wraz ze złożem Barycz (eksploatowanym niegdyś kopalnią otworową) stanowią całość. Złoże rozciąga się niemal równoleżnikowo, jego długość (na kierunku wschód – zachód: od Baryczy po Sułków) wynosi około 10 km, a szerokość (w cięciu północ – południe ) - od kilkuset metrów do około 1,5 km.

Turyści zwiedzają niewielki obszar kopalni, bo tylko ok. 2 proc. z całości wielickich podziemnych wyrobisk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski