FLESZ - Rekonstrukcja rządu. Czy powstanie superresort
Położną w niecce Wieliczkę ulewy zatapiają mocno średnio raz na rok. Częste są tu także podtopienia ulic, budynków i posesji w mniejszym zakresie. Od kilku lat wystarczy sam komunikat o możliwych nawałnicach, by wśród mieszkańców zapanował strach, co mogą przynieść kolejne pogodowe anomalie.
Tak było m.in. pod koniec czerwca br., gdy na gminę szły fale burzowe z trzech stron. Ostatecznie mówiono o wielkim szczęściu, bo burza przeszła trochę bokiem. Nawałnice z gradem – dwie, jedna po drugiej - spowodowały wtedy szkody, stosunkowo niewielkie tylko w rejonie Węgrzc Wielkich i Sygneczowa oraz miejskiego osiedla Krzyszkowice.
Wieliczka prosi. Marszałek każe czekać
W ubiegłym roku, na pierwszej sesji po majowym „dramacie od deszczu” wieliccy radni miejscy przeznaczyli 100 tys. zł na przygotowanie dokumentacji dla inwestycji, mających zapobiec zatapianiu miasta. Opracowanie, umożliwiające starania o fundusze zewnętrzne na kosztowane przedsięwzięcie (o wartości 26,2 mln zł), było gotowe w połowie ubiegłorocznych wakacji. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie tych prac (18,1 mln zł dotacji) z Małopolskiego Programu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020.
Wieliczka ma nowe centrum handlowo-usługowe [ZDJĘCIA]
Niedawno okazało się jednak, że na wielicki projekt zabrakło unijnych pieniędzy. Inwestycja została umieszczona na czele (na 2 miejscu) listy rezerwowej. W tej sytuacji Wieliczka poprosiła małopolskiego marszałka o dokonanie „przesunięć” w funduszach unijnych, zwiększenie limitu środków na ochronę przeciwpowodziową (takie „operacje” są przeprowadzane często) i przyznanie pieniędzy dla miasta.
Marszałek odpisał jednak, że „aktualnie samorząd województwa nie dysponuje wolną pulą środków na dofinansowanie projektów w ramach tego konkursu” oraz iż „na bieżąco monitorowane są oszczędności oraz poziom różnic kursowych euro/złoty w ramach poszczególnych działań” i jeśli pojawi się możliwość dotowania projektów z listy rezerwowej „wnioskodawcy zostaną o tym niezwłocznie poinformowani”.
W tej sytuacji burmistrz Wieliczki skierował (7 lipca br.) pismo w tej sprawie do premiera Matusza Morawieckiego.
„Panie Premierze, przyjeżdżał Pan do naszego miasta i wypowiadał wiele obietnic (Morawiecki był w gminie Wieliczka m.in. podczas powodzi w maju 2019 roku – red.). Dziś proszę Pana: bezpieczeństwo mieszkańców nie może zależeć od kursu walut. Proszę decyzją Rady Ministrów zwiększyć środki na Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na realizację projektu „Przeciwdziałanie klęskom żywiołowym w Wieliczce (…)”. - zaapelował burmistrz Wieliczki w piśmie, które na razie pozostaje bez odpowiedzi.
- Ta inwestycja jest zbyt ważna, byśmy się poddali. W najbliższym czasie złożymy wniosek o dotowanie zabezpieczenia miasta przed powodzią z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
Potrzebne kanał ulgi i zbiorniki retencyjne
Opracowany przez hydrologów i geologów projekt zabezpieczenia Wieliczki przed „wielką wodą” obejmuje m.in. budowę podziemnego kanału ulgi ciągnącego się ulicami Goliana, Legionów i Mickiewicza do miejskiego parkingu przy ul. Dembowskiego (rejon stacji PKP Wieliczka - Rynek – Kopalnia). Ta infrastruktura ma „zbierać” wody opadowe, które obecnie „spadają” na Wieliczkę także m.in. od strony Sierczy oraz ze Stoku pod Baranem, zatapiając ulice Słowackiego i Limanowskiego oraz inne drogi w centrum
Zaprojektowano ponadto trzy zbiorniki retencyjne, dwa nieduże tzw. otwarte o pojemności 100 m sześc. (pod torami kolejowymi) oraz główny - mieszczący do 1000 m sześc. wody (na gminnym terenie w okolicy Hotelu Turówka), a także tzw. podoczyszczalnię wód opadowych przy rzece Serafie.
Projekt obejmuje również kontynuację budowy w mieście kanalizacji rozdzielczej (w niektórych rejonach wciąż jest ona ogólnospławna).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?