Wieliczka zamierza budować Centrum Opieki Geriatrycznej z krakowskim Szpitalem Uniwersyteckim

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Tak ma wyglądać Centrum Opieki Geriatrycznej w Wieliczce według koncepcji przygotowanej w 2020 roku. Obecny projekt zakłada, że w kompleksie będzie więcej obiektów
Tak ma wyglądać Centrum Opieki Geriatrycznej w Wieliczce według koncepcji przygotowanej w 2020 roku. Obecny projekt zakłada, że w kompleksie będzie więcej obiektów fot. UMiG Wieliczka
Udostępnij:
Centrum Opieki Geriatrycznej, mające być ośrodkiem kompleksowej, zintegrowanej opieki nad osobami starszymi, jest projektowane w Wieliczce od kilkunastu miesięcy. Teraz gotowość współpracy przy tym przedsięwzięciu oraz prowadzenia tej placówki zadeklarował Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W partnerskim projekcie będzie uczestniczyło także Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a planowana inwestycja zostanie poszerzona m.in. o część edukacyjną.

FLESZ - Wkrótce ruszą zapisy na szczepienie trzecią dawką

Placówka złożona ze szpitala geriatrycznego z przychodnią oraz centrum dydaktycznego dla studentów, ma powstać na terenie przy ul. Jedynaka (w sąsiedztwie będącej w budowie nowej wielickiej podstawówki), z pomocą funduszy zewnętrznych. Porozumienie/list intencyjny o wspólnej realizacji medycznego projektu przez gminę Wieliczka, Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Collegium Medicum UJ, podpisano 28 października 2021.

- To porozumienie jest kluczowe. Zyskaliśmy strategicznego partnera dla tej inwestycji, co powinno także ułatwić starania o fundusze na to przedsięwzięcie. Rozmowy o tym projekcie trwały od kilku miesięcy. W ich efekcie przedsięwzięcie zostało poszerzone, także w zakresie wielkości obiektu, i obejmuje obecnie trzy elementy, budowę: szpitala geriatrycznego, centrum rehabilitacji, części edukacyjnej dla studentów – powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

„Budowa szpitala geriatrycznego z przychodnią (…) w Wieliczce jest niezwykle oczekiwana, bowiem od wielu lat obserwuje się dynamiczny wzrost liczby mieszkańców tego rejonu, przy czym znacząco wzrasta również liczba osób starszych, czego naturalną konsekwencją jest potrzeba pełnego i coraz lepszego zaspokojenia potrzeb w zakresie opieki zdrowotnej, w tym także opieki szpitalnej dla tej grupy osób. (…). Uniwersytet Jagielloński deklaruje wolę współpracy w zakresie wykorzystania nowo wybudowanego obiektu szpitala geriatrycznego do (…) kształcenia studentów w dziedzinie nauk medycznych w ramach centrum dydaktycznego oraz prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych. (…). Szpital Uniwersytecki dysponujący nową siedzibą w Krakowie Prokocimiu (…) deklaruje wolę współpracy, umożliwiającej prowadzenie szpitala geriatrycznego i udzielanie w nim świadczeń zdrowotnych, a także realizowanie zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod leczenia” - zapisano m.in. w porozumieniu.

Z kolei Wieliczka zadeklarowała w liście intencyjnym pozyskanie i przekazanie terenu pod budowę nowej placówki i uzyskanie wymaganych prawem w tej sprawie uchwał wielickiej Rady Miejskiej, a także „uzbrojenie terenu pod budowę szpitala geriatrycznego i centrum dydaktycznego oraz zapewnienie rozwiązań komunikacyjnych dla przyszłych użytkowników wybudowanego obiektu”.

Wieliczka opracowała koncepcję dla Centrum Opieki Geriatrycznej jesienią 2020 roku. Według tego opracowania w skład tej placówki wejdą: stacjonarny oddział geriatryczny (całodobowa opieka medyczna nad chorymi), dzienny oddział geriatryczny (opieka nad osobami chorymi po 60. roku życia, które są samodzielne), dzienny oddział psychogeriatryczny (pomoc psychiatryczna i psychologiczna), poradnia geriatryczna, pracownia tomografii komputerowej, pracownia rentgenodiagnostyki ogólnej. Obecnie koncepcja ta stała się tzw. roboczą, ale ujęte w niej „elementy” mają pozostać także w poszerzonym projekcie.

Koszty wzniesienia centrum geriatrycznego w Wieliczce są szacowane na kilkadziesiąt milionów złotych (co najmniej na 70 mln zł). Partnerzy projektu planują szukać pieniędzy na to przedsięwzięcie w trzech źródłach: programach unijnych (Krajowy Plan Odbudowy oraz pula na zintegrowane inwestycje terytorialne, tzw. zit w aglomeracji krakowskiej, w nowej perspektywie finansowania), funduszach rządowych i ministerialnych, partnerstwie publiczno-prywatnym.

- Chęć udziału w tym projekcie wyraziło już kilka podmiotów, m.in. jedna z fundacji oraz partner prywatny, więc porozumienie będzie poszerzane. Ustalenie takich spraw oraz szczegółów przedsięwzięcia w nowej wersji potrwa jeszcze kilka miesięcy – zaznacza burmistrz Wieliczki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rhw
OŚRODEK DLA STARSZYCH I SCHOROWANYCH LUDZI KOŁO SZKOŁY PODSTAWOWEJ !

POLITYCY I URZĘDNICY SĄ BO BYLI BEZ WYOBRAŹNI ALE MEDYCY!
Z
Zbigniew Rusek
Słusznie. Także poza Krakowem powinny być wyspecjalizowane placówki służby zdrowia. Nie mogą się wszyscy pchać do przeludnionego Krakowa.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie