Wieliczka zamówiła ekologiczne autobusy. Solarisy będą...

Wieliczka zamówiła ekologiczne autobusy. Solarisy będą kursować w gminie od września

Zdjęcie autora materiału
Jolanta Białek

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Podczas podpisania umowy zaprezentowano miniatury wielickich autobusów

Podczas podpisania umowy zaprezentowano miniatury wielickich autobusów ©UMiG Wieliczka

Firma Solaris Bus&Coach dostarczy Wieliczce dziesięć fabrycznie nowych autobusów. Umowa w tej sprawie jest już podpisana. Pierwsze dwa pojazdy będą gotowe po wakacjach
Podczas podpisania umowy zaprezentowano miniatury wielickich autobusów

Podczas podpisania umowy zaprezentowano miniatury wielickich autobusów ©UMiG Wieliczka

Za osiem dużych autobusów (12-metrowych) i dwa średnie (9-metrowe) gmina Wieliczka zapłaci blisko 14,1 mln zł. Wszystkie pojazdy będą ekologiczne (spełniające normy spalin EURO 6) i niskopodłogowe, wyposażone w automaty biletowe, klimatyzację, monitoring, ładowarki USB do smartfonów oraz elektroniczny system wewnętrznej i zewnętrznej informacji pasażerskiej.

Wieliczka zdecydowała, że jej autobusy będą w kolorze zielonym.
- Chcemy podkreślić w ten sposób, że nowa komunikacja jest ekologiczna. Na autobusach będzie herb miasta oraz napis „Zapraszamy do Wieliczki”, a także inne zdobienia. Jakie, na razie nie zdradzę, bo ma to być niespodzianka dla mieszkańców - zapowiada burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Pierwsze dwa autobusy zostaną dostarczone we wrześniu. W tym samym miesiącu będą uruchomione przejazdy na pierwszej pilotażowej trasie: Wieliczka - Sułków - Mała Wieś - Strumiany - Węgrzce Wielkie. Przed końcem 2018 roku gminną komunikację mają dostać także mieszkańcy Janowic, Sierczy i Koźmic Wielkich (trasa Wieliczka - Janowice).

Kolejne dwie trasy: Wieliczka - Grabówki - Sygneczów - Golkowice oraz Wieliczka - Bogucice - Czarnochowice - Kokotów - Brzegi zostaną otwarte na początku przyszłego roku, kiedy spółka Solaris Bus&Coach przygotuje już cały zamówiony tabor autobusowy. W międzyczasie Wieliczka będzie poszukiwać jeszcze dostawcy dwóch małych autobusów, wartych według szacunków 2 mln zł (podczas pierwszego przetargu nie było tu żadnej oferty).

Uczniowie z gminy Wieliczka będą korzystać z nowej komunikacji za darmo (od stycznia 2019 roku). - Ustalaniem cen biletów i innych spraw związanych z gminnymi autobusami, Rada Miejska zajmie się na sesji zaplanowanej w drugiej połowie lipca. Na pewno nie zaproponujemy mieszkańcom wygórowanych cen za przejazdy, bo to zniweczyłoby sens tego projektu. Ceny biletów nie będą odbiegać od tych w autobusach kolejowych - mówi burmistrz Wieliczki.

Zarządzaniem wielickim transportem zajmie się gminna spółka. Zostanie ona powołana w sierpniu, a do jej zadań będzie należeć także organizacja miejskiej autobusowej bazy (przy ulicy Jedynaka).

Na realizację komunikacyjnego projektu o łącznej wartości ok. 22 mln zł, Wieliczka otrzymała 11,5 mln zł unijnej dotacji. Prócz zakupu taboru autobusowego, w ramach tego przedsięwzięcia wybudowanych zostanie w mieście i gminie także 105 nowoczesnych modułowych wiat przystankowych (wyposażonych m.in. w ogniwa fotowoltaiczne).

Ta część inwestycji pochłonie 3,4 mln zł. Wykonawca prac ma zaprezentować przygotowane dla Wieliczki wiaty w najbliższych tygodniach. Montaż eko-przystanków rozpocznie się pod koniec sierpnia i potrwa do listopada br.

ZOBACZ KONIECZNIE:


Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zabawki naszej władzy...

edison (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Widać idą wybory więc Burmistrz Kozioł kupuje autobusy aby zapobiec przebranej ale i tak już ludzi wiedzą jak maja głosować...


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A niech puszcza

RAFAŁ (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A niech puszcza skonczy transport na wsie bo komunikacja prywatna kuleje juz w tygodniu a co dopiero w weekendy ciekawe jak w perspektywie lat utrzym te autobusy...chyba ze go nie bedzie to...rozwiń całość

A niech puszcza skonczy transport na wsie bo komunikacja prywatna kuleje juz w tygodniu a co dopiero w weekendy ciekawe jak w perspektywie lat utrzym te autobusy...chyba ze go nie bedzie to interesowac bo czmychnie z kard.Dziwiszem do Rzymu...ciiiizwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?