Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Wieś. Oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkańców. Stosowali metodę "na wypadek"

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Siedziba Komendy Powiatowej Policji w Krakowie
Siedziba Komendy Powiatowej Policji w Krakowie Fot. KPP Kraków
Do mieszkańców gminy Wielka Wieś zgłaszali się oszuści i wmawiali im fałszywe informacje o nieistniejących wypadkach osób bliskich. Działali metodą "na wypadek". Takich prób policja odnotowała pięć w ciągu jednego dnia. Funkcjonariusze apelują o czujność.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie wielokrotnie powtarzają apele o zachowanie czujności.

Oszuści próbujący wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”, „na wypadek”, czy „na policjanta lub funkcjonariusza CBŚP” co jakiś czas się uaktywniają na terenie powiatu krakowskiego. Wczoraj 13 października przestępcy, stosując metodę „na wypadek”, usiłowali oszukać pięciu mieszkańców gminy Wielka Wieś. Na szczęście liczne apele policji przyniosły efekty, bo czujność tych seniorów okazała się skuteczna i nie dali się nabrać oszustom, dzięki czemu nie stracili oszczędności swojego życia - kom. Justyna Fil, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Mieszkańcy okazali się czujni. Prawdopodobnie mają w pamięci szkolenia, uwagi policjantów i przypomnienia jak się bronić przed oszustami, aby nie paść ich ofiarą i nie stracić oszczędności życia.

Kom. Justyna Fil poniżej przypomina o kilku najbardziej charakterystycznych i powtarzających się metodach działania tego typu oszustów.

Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „funkcjonariusza CBŚP” lub „pracownika instytucji pomocowych” oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką. Musimy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad - informuje rzeczniczka policji.

Zasady o których należy pamiętać:

  • Jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,
  • W żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastową pożyczkę i nie przekazuj pieniędzy,
  • Jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze, to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację o rzekomej pożyczce,
  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału.
  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno!
  • Pamiętaj też, że oszuści w trakcie rozmowy zmieniają legendę, wypytując rozmówców, dostosowują ją do informacji od nich uzyskanych. Dlatego tak ważne jest, aby nie udzielać przez telefon osobom obcym żadnych informacji zarówno o sobie, o tym, kto jest w domu oraz czy i ile gotówki posiadamy, a co najważniejsze w żadnym wypadku nie należy wykonywać poleceń takich osób.

Jeżeli taka sytuacja zdarzy się trzeba natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy 112 i powiadomić o tym policję. Tylko szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów.

Sanka. Poważny wypadek: dwa samochody osobowe zderzyły się c...

Rusza gazociąg Baltic Pipe

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski