Wielka woda spustoszyła Małopolskę. W Krakowie odwołano alarm przeciwpowodziowy [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Przez Kraków przeszła w piątek fala kulminacyjna na Wiśle. Nadal zalane były bulwary. Od rana nad rzeką latał śmigłowiec policyjny i patrolował miejsca newralgiczne
Przez Kraków przeszła w piątek fala kulminacyjna na Wiśle. Nadal zalane były bulwary. Od rana nad rzeką latał śmigłowiec policyjny i patrolował miejsca newralgiczne Fot. Anna Kaczmarz
Małopolska w piątek kolejny dzień zmagała się ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Prognozy na szczęście są dobre: w sobotę ma już nie padać.

Prezydent Jacek Majchrowski o godz. 2.10 odwołał alarm przeciwpowodziowy na obszarze Krakowa. Pogotowie przeciwpowodziowe wciąż obowiązuje.

W sobotę o godz. 4.10 rano wodowskaz na Wiśle, który znajduje się na Bielanach, wskazywał 5,14 m wody. To o 6 cm poniżej stanu alarmowego i jednocześnie 1,44 m ponad stanem ostrzegawczym (3,70 m).

Państwowa Straż Pożarna, według stanu z godz. 12, prowadzi ponad 100 interwencji w ramach kontynuacji usuwania skutków powodziowych. Najwięcej działań prowadzono na terenie powiatów bocheńskiego, krakowskiego, proszowickiego i wielickiego.

Obowiązujące alarmy przeciwpowodziowe - dane z godz. 12

  • gmina Drwinia pow. bocheński
  • gmina Nowy Wiśnicz
  • gmina Gnojnik pow. brzeski
  • gmina Szczurowa pow. brzeski
  • powiat brzeski
  • miasto Nowy Sącz
  • miasto Tarnów
  • gmina Szerzyny pow. tarnowski
  • gmina Lisia Góra pow. tarnowski
  • gmina Radów pow. tarnowski
  • gmina Skrzyszów pow. tarnowski
  • gmina Tarnów
  • gmina Tuchów pow. tarnowski
  • gmina Wietrzychowice pow. tarnowski
  • gmina Żabno pow. tarnowski
  • gmina Bolesław pow. dąbrowski
  • gmina Gręboszów pow. dąbrowski
  • gmina Mędrzechów pow. dąbrowski
  • gmina Olesno pow. dąbrowski
  • gmina Radgoszcz pow. dąbrowski
  • gmina Szczucin pow. dąbrowski
  • miasto Oświęcim
  • powiat oświęcimski
  • gmina Wieliczka pow. wielicki
  • gmina Spytkowice pow. wadowicki
  • powiat krakowski

Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują na obszarze 5 powiatów, 39 gmin i na terenie Krakowa.

W Krakowie działania wszystkich służb skupione były na zabezpieczeniu nowo budowanego mostu kolejowego na rzece Wisła.

Według danych z godz. 12 na rzece Wiśle w Krakowie i powyżej wystąpił spadek poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych. Obecnie przekroczenia stanów alarmowych występują w Oświęcimiu na Sole, Biskupicach na Szreniawie oraz w Trybszu na Białce.

Kulminacyjna fala powodziowa przemieszczała się w piątek od godzin porannych przez Kraków. Wisła przekroczyła tu stan alarmowy o 60 centymetrów - wodowskaz na krakowskich Bielanach pokazał 580 cm. Już jednak po godz. 14 poziom wody wynosił 556 cm, a Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta zapowiadało, że około godz. 20-21 spadnie poniżej stanu alarmowego (tj. 520 cm).

Wisła w Krakowie nie pobiła tym razem rekordu. W lipcu 1970 r. wodowskaz w Bielanach pokazał aż 907 cm, a latem 1997 r. - 872 cm.

Powódź tysiąclecia w Krakowie i Małopolsce

Tak wyglądał Kraków i inne miejscowości 26 lat temu. To była...

Na innych rzekach i potokach w stolicy Małopolski stabilizował się poziom wody. Mieszkańcy podtopionych rejonów miasta wciąż zmagali się jednak ze skutkami ulew. Na Starym Bieżanowie, gdzie wylała rzeka Serafa, od wtorku strażacy pomagali im walczyć z żywiołem. W piątek dołączyło do nich kilkudziesięciu żołnierzy, zabezpieczających wały workami z piaskiem.

Mieszkańcy Bieżanowa są załamani. Woda zamieniła ich ogrody w jeziora, a w piwnicach praktycznie w każdym domu sięga kolan. Winą obarczają niedostatecznie funkcjonujący i nieskończony system zbiorników retencyjnych.

Kraków-Bieżanów tonie pod hektolitrami wody. Dzielnica walcz...

- To miała być kaskada pięciu zbiorników. Dwa na Serafie i Malinówce oraz dwa w Wieliczce. Do tej pory został wybudowany tylko ten jeden w Bieżanowie, który bez pozostałych nie spełnia swojej roli - narzekała Elżbieta Matykiewicz, radna dzielnicy Bieżanów-Prokocim.

W Krakowie trwało w piątek wypompowywanie wody z obszarów bezodpływowych, takich jak os. Lesisko, Kostrze i właśnie Bieżanów. Na Starym Bieżanowie także usuwano zanieczyszczenia z ulic i chodników.

Policja „broniła” mostów

Premier Mateusz Morawiecki w piątek rano wziął udział w posiedzeniu krakowskiego sztabu kryzysowego, a potem odwiedził Komisariat Wodny policji przy ul. Tynieckiej oraz budowę nowego mostu kolejowego łączącego Zabłocie z Kazimierzem. Dziękował i gratulował odwagi funkcjonariuszom. W ostatnich godzinach „łapali” oni niesione z nurtem wezbranej Wisły m.in. motorówki, które zerwały się z przystani, konary, a nawet całe drzewo, które mogły zagrozić mostom na Wiśle, w tym nowo powstającej konstrukcji.

Czarnochowice. Woda wdzierała się na posesje, uszkadzała drogi oraz inną infrastrukturę. Zniszczenia są ogromne

Zatopiona Wieliczka liczy straty. Szkody są gigantyczne. Ich...

W powiecie gorlickim po nocnych opadach w piątek w trzech miejscowościach gminy Biecz odwołano lekcje. - Było sporo kłopotów na dwóch potokach, Sitniczanka i Libuszanka - mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - W trosce o bezpieczeństwo dzieci odwołaliśmy zajęcia w szkołach w Libuszy, Racławicach i Rożnowicach.

Przez kilka godzin strażacy z OSP w Binarowej, Racławicach i...

Sitniczanka, niewielki zwykle potok, zamienił się w wielką rzekę. Zalane zostały liczne gospodarstwa. W wielu miejscach woda wdarła się na drogę wojewódzką numer 980.

Kraków. Tragiczny stan Bulwarów Wiślanych po przejściu fali ...

Zagrożony był wpisany na listę UNESCO kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej.

- Nasz kościół leży tuż nad Sitniczanką - zaznacza proboszcz ks. Bogusław Jurczak. - Obawiałem się tragedii, jaka dotknęła nas w 2010 roku. Wtedy woda sięgała ponad pół metra nad posadzkę. Szczęśliwie tym razem żywioł oszczędził świątynię.

Przerwane wały

Kolejny raz w tym tygodniu zalana została gmina Szerzyny (pow. tarnowski). Rano w piątek doszło do przerwania wału na Olszynce koło piekarni w Szerzynach. Wezbrana woda przelała się na teren miejscowego zakładu, zagrażała też jednemu z domów.

Powiat proszowicki. Strażacy ciągle w akcji. Wysokie stany S...

- Dużym nakładem pracy strażaków udało się uszczelnić wyrwę w wale workami z piaskiem - informuje Grzegorz Gotfryd, wójt gminy Szerzyny, który odwołał lekcje w szkole podstawowej w Ołpinach, bo jej bezpośrednie sąsiedztwo zalały wody Olszynki.

Biała w rejonie ogródków działkowych

Tarnów. Wielka woda widziana z drona straży miejskiej [ZDJĘCIA]

Największy niepokój budziła jednak przepływająca przez powiat tarnowski Biała. Po nocnych opadach na rzece utworzyła się druga, miejscami wyższa nawet o metr względem tego, co było w czwartek, fala wezbraniowa. Zalane zostały m.in. drogi wojewódzkie nr 977, 980 i 981 oraz wiele dróg lokalnych. W Tuchowie wzdłuż Białej rozwinięto rękawy przeciwpowodziowe i rozstawiono worki z piaskiem. Mieszkańców domów najbliżej rzeki powiadomiono o możliwości skorzystania z ewakuacji.

Wody w Dunajcu wciąż przybywa

Nowy Sącz. Wysoki stan wody na rzece Dunajec. Tak wygląda w ...

W powiecie dąbrowskim najgorsza sytuacja była w gminach Olesno, Szczucin i Radgoszcz. Woda m.in. z rzeki Breń i potoku Upust zalała posesje i pola uprawne. Strażacy cały czas wypompowują wody z rozlewisk. Wiele domów wciąż stoi w wodzie. Wciąż nieprzejezdny jest most w Zabrniu i droga powiatowa Szczucin - Suchy Grunt - Radwan. Poziom wody na mniejszych rzekach powoli się stabilizuje. Mieszkańcy z niepokojem obserwują jednak Wisłę - do powiatu dąbrowskiego zbliża się bowiem fala wezbraniowa.

Wiele boisk i klubowych pomieszczeń znalazło się pod wodą

Powiat wadowicki. Woda zalała boiska i szatnie lokalnych klu...

W Nowym Sączu prezydent Ludomir Handzel w piątek ogłosił alarm przeciwpowodziowy, m.in. dlatego, że rzeka Kamienica przekroczyła stan alarmowy. Na Dunajcu odnotowano stan wody wysoki, a potok Łubinka przekroczył stan ostrzegawczy.

Poprawia się sytuacja w powiecie nowosądeckim - kilka gmin odwołało pogotowie przeciwpowodziowe, w tym Łabowa, Nawojowa i Grybów. W całym powiecie odnotowano lokalne podtopienia i osuwiska.

Soła szeroko rozlała się pod zamkiem, zalewając ścieżki spacerowe i rowerowe

Poziom Soły w Oświęcimiu ciągle ponad stanem alarmowym, a je...

Z uwagi na wysoki stan wody w Dunajcu flisacy zawiesili spływ tratwami, ale w sobotę go wznowią.

Współpraca: TB, LK, BK, PACH, RG, ŁB, BS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie