Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki zjazd absolwentów UJ. Może w nim wziąć udział każdy, kto zdobył dyplom tej uczelni

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W tym roku przypada 60. rocznica powstania Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pośród wydarzeń, którymi stowarzyszenie postanowiło upamiętnić ten jubileusz, jest m.in. cykl wykładów, nakręcenie filmu dokumentalnego, uroczysta akademia w Collegium Novum, a także wrześniowy zjazd absolwentów UJ - pierwszy w historii planowany na taką skalę, z zapraszanymi do udziału również studentami zagranicznymi, którzy ukończyli najstarszą uczelnię w Polsce. Na dniach w internecie ma się pojawić formularz rejestracyjny zjazdu.

Stowarzyszenie Absolwentów UJ powstało w 1964 roku, w ramach obchodów 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zostało powołane dzięki grupie absolwentów-entuzjastów oddanych sprawie promowania i upowszechniania wiedzy o UJ i jego wybitnych absolwentach. Taki jest też zasadniczy cel jego działalności.

- Przez 60 lat istnienia i działalności przewinęło się przez Stowarzyszenie kilkaset osób, które z ogromnym zapałem, nierzadko poświęceniem i autentyczną pasją starały się realizować jego cele statutowe, organizując liczne spotkania z wybitnymi absolwentami, uroczystości wspomnieniowe i okolicznościowe, fundując tablice poświęcone zasłużonym dla Uniwersytetu uczonym czy zapraszając na liczne wieczory poetyckie i słowno-muzyczne - wymienia prof. dr hab. Piotr Laidler, prezes SAUJ.

Jak wskazuje stowarzyszenie, jego działalność sprzyja budowaniu i umacnianiu między absolwentami relacji, często bezcennych przyjaźni. Stowarzyszenie chce te ludzkie relacje włączyć w dzieje najstarszej na naszych ziemiach uczelni.

W ramach swojego jubileuszu stowarzyszenie organizuje w Krakowie zjazd absolwentów UJ. Rozpocznie się on 14 września br., ma potrwać dwa lub trzy dni. Zapraszany jest na to spotkanie każdy absolwent UJ, mający dyplom ukończenia studiów na dowolnym poziomie kształcenia (więc osoby, które uzyskały na UJ tytuł licencjata, magistra, doktora), w tym niegdysiejsi studenci zagraniczni, a takich jest sporo m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Norwegii, Niemczech.

W programie zjazdu znajdzie się bankiet, koncert, a także odwiedzanie takich miejsc jak Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Biblioteka Jagiellońska, Ogród Botaniczny, kampus na Ruczaju, Centrum Edukacji Przyrodniczej. Niewykluczone, że również będzie można zajrzeć tam, gdzie kiedyś ciężko się pracowało, ale i może usypiało nad książkami - czyli do akademików.
Na dniach, a najpóźniej w lutym pojawi się na stronach internetowych UJ oraz SAUJ formularz zgłoszeniowy i absolwenci będą zachęcani do deklarowania swojego udziału w zjeździe. Będzie obowiązywało wpisowe, ale jeszcze nie jest znana jego wysokość.

Z okazji 60. rocznicy powołania do życia Stowarzyszenie Absolwentów UJ od początku roku akademickiego odbywają się także wykłady - cyklu spotkań z uczonymi. Najbliższe z nich odbędzie się 8 lutego o godz. 16. W Auli Collegium Novum wystąpi prof. Jan Potempa z wykładem "Naukowe podstawy przysłowia: darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby" (ma on dotyczyć badań nad chorobami przyzębia i konsekwencjami tych schorzeń dla zdrowia organizmu).

W roku swojego jubileusz SAUJ zamierza także odsłonić w przestrzeni miasta kolejne tablice pamiątkowe poświęcone wybitnym postaciom z historii Uniwersytetu: prof. Kazimierzowi Kostaneckiemu (tablica ma być umieszczona na budynku jego willi przy
ul. Sienkiewicza 24) i Maciejowi Miechowicie.

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wielki zjazd absolwentów UJ. Może w nim wziąć udział każdy, kto zdobył dyplom tej uczelni - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski