MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie otwarcie hali sportowej VIII Liceum Ogólnokształcącego na Grzegórzkach. Uczniowie mogą teraz ćwiczyć w komfortowych warunkach

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W VIII LO w Krakowie otwarto nową halę sportową.
W VIII LO w Krakowie otwarto nową halę sportową. Andrzej Banaś
W poniedziałek (17 czerwca) odbyły się wydarzenia sportowo-edukacyjne z udziałem prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, związane z otwarciem nowej hali sportowej w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego przy ul. Grzegórzeckiej. Powstał tam nowoczesny obiekt sportowy, z którego cieszą się uczniowie i nauczyciele "ósemki". Mogą teraz ćwiczyć w komfortowych warunkach.

- Ta hala to fantastyczna inwestycja. Z niecierpliwością czekaliśmy na jej otwarcie. Gra się na niej bardzo dobrze, szczególnie, że jest dużo wyższa niż stara hala. Nie trzeba się martwić, że piłka odbije się od sufitu - mówiła Kamila Major, jedna z zawodniczek żeńskiej drużyny siatkówki VIII LO, która na inaugurację nowej hali rozegrała mecz z zespołem XXIV LO.

Wygrała ekipa z "ósemki" i w nagrodę odebrała Puchar Prezydenta Miasta Krakowa.

- Muszę przyznać z pewną zazdrością, że w czasach, kiedy chodziłem do liceum nie mogliśmy ćwiczyć na takich obiektach. Grało się na betonie. Sale gimnastyczne były raczej niedogrzane, za małe. Bardzo się cieszę, że teraz w Krakowie realizowany jest program "Pędem do hali". To już szesnasty tego typu obiekt, który wybudował Zarząd Infrastruktury Sportowej, co pozwala rozwijać sportowe pasje i marzenia. Ta hala jest rewelacyjna. To jeden z najlepszych tego typu obiektów w Krakowie - podkreślił prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Maria Kot, dyrektor VIII LO, zaznaczyła: - Ta hala to było nasze długoletnie marzenie. Teraz z dumą mogę powiedzieć, że zostało spełnione. Długo czekaliśmy, ale było warto.

W szczególności dziękowano miejskiemu radnemu Tomaszowi Darosowi (PO), dzięki którego poprawkom w budżecie miasta Krakowa znalazły się środki na inwestycję i można było rozpocząć jej realizację.

Przy VIII LO powstała hala sportowa o wymiarach pola gry 36 na 19 m, mieszcząca pełnowymiarowe boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę oraz mniejsze boisko do piłki ręcznej lub futsalu. Powstała też ścianka do wspinaczki sportowej. Tak wygląda pierwsze piętro nowego budynku, natomiast na parterze ulokowano m.in. dwie sale fitness oraz zaplecze sanitarno-szatniowe i pomieszczenia techniczne.

- Bardzo podobają się nam nowe sale. Dobrze, że w tych przeznaczonych do tańca są lustra. Hala do gier zespołowych jest przepiękna - mówiła Paulina Piotrowicz, która w parze z Michałem Nieckarzem (oboje są uczniami VIII LO) z okazji otwarcia hali zaprezentowali program taneczny.

Z nowego obiektu bardzo cieszą się nauczyciele. - Szkoła ma ponad 50 lat. Dotychczas nie mieliśmy dostatecznych warunków do tego, by w pełni rozwinąć skrzydła sportowe. Nowa hala daje nam niesłychane możliwości. Jest bardzo dobrze wyposażona. To obiekt na miarę XXI wieku - podkreśliła Agnieszka Liszowska, wicedyrektor VIII LO.

W ramach inwestycji wykonano również łącznik z oświatowym budynkiem i starą halą, która została wyremontowana. W przełączce ulokowano: wejście główne do hali sportowej, portiernię, windę osobową, ogólnodostępne toalety, magazyn sprzętu sportowego, a także klatkę schodową. Przedsięwzięcie objęło też: modernizację drogi pożarowej i dojazdowej oraz parkingów, budowę chodników, zmiany w podziemnym uzbrojeniu terenu.

Wartość prac wynosi 17,9 mln zł. Całą tę kwotę wyłożyło miasto Kraków.

Umowa na realizację inwestycji opiewała na kwotę ponad 17 mln zł. W trakcie realizacji konieczne było wykonanie robót dodatkowych w sumie na kwotę ponad 617 tys. zł. Wynikało to z potrzeby wykonania dodatkowych prac ziemnych, izolacyjnych, konstrukcyjnych, elektrycznych i sanitarnych.

W skład sportowego kompleksu VIII LO wchodzą też boiska i bieżnia lekkoatletyczna.

- Inwestycję rozpoczęto w 2022 roku, zakończyliśmy w kwietniu tego roku. Trwało to kilka lat, ale były też różne dodatkowe kwestie do rozwiązania. Najważniejsze, że powstała wielofunkcyjna, nowoczesna hala z podnoszonymi koszami, bramkami. Jest też ścianka wspinaczkowa - skomentowała Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, pełniąca obowiązki dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Przyznaje, że ta miejska jednostka przygotowuje już kolejne szkolne obiekty sportowe do budowy, tworzone są listy rankingowe.

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski