MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie serce na krótkich łapach

Redakcja
Fot. Theta
Fot. Theta
Kiedy wiele lat temu zobaczyłam go po raz pierwszy, ogarnął mnie śmiech. Ze zdumieniem patrzyłam na karykaturalnie krótkie łapy, na wielki niemal niezgrabny tułów, długie uszy. Ale gdy spojrzał na mnie, przestałam się śmiać, bo w tych oczach zobaczyłam miłość, ciekawość świata, tolerancję. Kilka lat później przekonałam się, że basset hound to jeden z piękniejszych psów, choć jego uroda przeznaczona jest dla koneserów.

Fot. Theta

Rasy psów

Sunia rasy basset hound nazywała się Beta i była psem mojej przyjaciółki, koleżanki ze szkolnej ławki. Ile miałyśmy z nią radości, ile przygód. Zwierzę było uparte, leniwe, z trudem chodziło po schodach, szorując brzuchem po kolejnych stopniach. Było zawsze głodne, potrafiło zjeść wszystko, co napotkało na swojej drodze. Beta kochała przede wszystkim lody i potrafiła sposobem odebrać je zdumionym przechodniom. Miała swój charakter, ale też potrafiła kochać, tęsknić, czekać, cieszyć się. Była dla mnie pierwszym psem, jakiemu mogłam się bliżej przyjrzeć.

Basset hound, który w Polsce zaczął być hodowany dopiero w latach 70., największą popularność przeżywał u nas w latach 80. Wydawało mi się, że moda na bassety minęła. Myliłam się. W Internecie listy dyskusyjne pełne są zwierzeń zakochanych właśnie w tej rasie, a na You Tube można znaleźć wiele kapitalnych filmików pokazujących zachowanie tych psów. A to basset w plecaku, w przyczepce rowerowej, w basenie, pod prysznicem; śmieszne i wzruszające.

Basset, dość silny, ale krótkonogi pies gończy, pochodzi z Francji, a pierwsze wzmianki o nim można znaleźć w źródłach z XVI wieku. Fachowcy uważają, że kształt jego głowy, a także ostrość węchu mogą wskazywać na bliskie pokrewieństwo z bloodhoundem.

Początkowo bassety były wykorzystywane jako pomoc dla myśliwych polujących pieszo. Nie były zbyt szybkie, ale radziły sobie z polowaniami na zające, króliki i bażanty.

Teraz pełnią głównie rolę psów rodzinnych. Choć są uparte - jak na psy myśliwskie przystało - odważne, wytrwałe, to doskonale czują się w mieszkaniu. Są odporne na dziecięce zaczepki i może dlatego tak dobrze zaaklimatyzowały się przy rodzinie. Nadają się do małego mieszkania, ale pod jednym warunkiem: że opiekunowie zapewnią im odpowiednią ilość spacerów.

Bassety, pozbawione podszerstka, nie są kłopotliwe w utrzymaniu, nie wymagają częstej kąpieli i szczotkowania sierści, ale są wrażliwe na zimno. Problemem jest zima w mieście, gdy pies szoruje brzuchem po śnieżno-solnej mazi. Rasa ta podatna jest też na zapalenie spojówek, a młode psy czasami przydeptują sobie uszy, co może prowadzić do okaleczeń. Często też trzeba psu spinać uszy przed jedzeniem, bo może je moczyć w misce.

Dawniej w Polsce była rozpowszechniona jedynie rasa basset hound, czyli psy masywne, ważące do 33 kg. Od kilku lat pojawiają się także inne odmiany, jak np. basset artezyjsko-normandzki, drobniejszy, ważący do 20 kg i o mniejszym luzie podgardla. Szczeniaki kosztują 1000-2500 zł.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski