Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiem, że nic nie wiem

Grzegorz Tabasz
Przyroda. Wiem, że nic nie wiem. To powiedzenie doskonale oddaje stan wiedzy o przyrodzie. I bynajmniej nie chodzi tu o egzystencjalny Wielki Wybuch czy powstanie życia, lecz banalne statystyki gatunków żyjących na świecie.

Zacznę od naszych najbliższych krewnych - ssaków. Na odkrywcę czeka około stu gatunków. Również kilka tysięcy ryb, ptaków, gadów czeka na swojego bohatera. Tudzież osiem tysięcy płazów! Warto zerknąć na owady: przynajmniej pięć milionów nie zostało jeszcze opisanych.

Wspomnę tylko o niesamowitych osach, które budują gniazda z ciał martwych mrówek. Zauważono je w Chinach dopiero kilka lat temu. Najlepiej rokują grzyby i pająki, z których znamy co piąty takson. Grzyby są najbardziej perspektywiczne, gdyż w odróżnieniu od ośmionożnych pajęczaków (które zwykle budzą obrzydzenie), nie uciekają przed okiem badacza.

Jeśli mowa o perspektywach, to odkrywca nowego gatunku ma prawo nadać mu nazwę. Nawet opartą na własnym nazwisku i tym samym zapisać się na wieki w historii nauki. Choćby prawdziwek Kowalskiego! Czyż to nie brzmi pięknie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski