Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiewiórka zimowa. Dlaczego nie śpi? Felieton Grzegorza Tabasza

Grzegorz Tabasz
Z rozłożystej korony okazałego graba na ziemię poleciały suche liście i gałązki. Coś chrobotało i skrobało po poskręcanym pniu. Na samym końcu zza grubego konaru wychylił się zgrabny pyszczek i para ciekawskich oczu. Czyli wiewióreczka.

Wiewiórki zwykle kojarzą się z rudą barwą, lecz ta należała do grupy zwierzaków o ciemnej, wpadającej w czerń sierści. Patrzyliśmy sobie głęboko w oczy. Już, już miałem ją zapytać, czemu to nie śpi w przytulnej, gdy nagle wykonała akrobatyczny zwrot przez plecy pobiegła wzwyż drzewa i jednym susem dotarła do sąsiedniego drzewa. Precyzyjny skok trzymetrowy długości.

Ani się obejrzałem, gdy zniknęła w koronie sosny. Już mówię, o co chodzi z tym snem. W surowe i śnieżne zimy (tak, tak, całkiem niedawno takie zimy były zwyczajnym standardem!), sympatyczne gryzonie zapadały w rodzaj pogłębionego snu. Nie jest to typowa hibernacja z obniżeniem temperatury ciała i głębokim spowolnieniem całej fizjologii, lecz zwyczajna, kilkudniowa drzemka.

Kiedy zwierzak zgłodniał lub nadeszła odwilż, wyłaził z sypialni i spieszył na posiłek. Choćby szyszki czy grabowe orzeszki. Wreszcie każda wiewiórka przez całą jesień gromadzi zapasy. Orzechy, żołędzie, suszone grzyby. Przy tak łagodnych zimach jak teraz, nawet nie zapada w dłuższą drzemkę. Bo i po co? Jest aktywna przez okrągły rok. Moją wiewiórkę widuję przynajmniej kilka razy w tygodniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski