Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze gminy Skawina nie poddają się i będą pomagać mieszkańcom w wymianie zakazanych kopciuchów

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Wystawcy przed czasem składali swoje stanowiska
Wystawcy przed czasem składali swoje stanowiska Ewa Tyrpa
Wiosenne Targi Ciepła w Skawinie nie wzbudziły zadowolenia wśród wystawców i organizatorów z Urzędu Miasta i Gminy.

- Ludzie nie przyszli. Może słoneczna pogoda skłoniła ich do spędzenia czasu na powietrzu. Sporo osób już kotły wymieniło, a mieszkańcy też wiedzą, że w poniedziałki Wydział Ochrony Powietrza jest czynny do godziny 17 i wtedy mogą uzyskać informacje – mówi ekodoradca Krzysztof Szulada.

Na Targi Ciepła na Rynku w Skawinie przyjechało ośmiu wystawców urządzeń cieplnych. Prezentowali m.in. panele słoneczne, pompy ciepła i kotły gazowe. Przygotowali też atrakcje dla dzieci i różne gadżety.
Jednak przed czasem zwijali swoje stanowiska.

- Zainteresowania nie było, ale systematycznie dyżurujemy w poniedziałki w Wydziale Ochrony Powietrza i wtedy przychodzi średnio kilkanaście osób, zainteresowanych wymianą nienormatywnych pieców na gazowe – powiedział nam Paweł Słapak z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Kontrole weryfikują dane w ewidencji

Przypomnijmy, w gminie Skawina od początku 2023 roku obowiązuje zakaz używania węglowych kopciuchów. Jednak dziś trudno jest dokładnie podać ich liczbę.
W zeszłym roku szacowano, że do wymiany zostało ponad 700 starych kotłów.
Dokładną liczbę miała określić Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Każdy właściciel domu miał obowiązek zgłosić do niej źródło ciepła.

- Jednak te dane, po ogłoszeniu dodatków węglowych, zostały zaburzone i w niektórych przypadkach są niewiarygodne. Okazało się, że pod jednym adresem są trzy źródło ciepła. Dopiero te dane weryfikują kontrole – dodaje Krzysztof Szulada.

Władze się nie zniechęcają

Burmistrz Norbert Rzepisko słabe zainteresowanie Targami Ciepła tłumaczy słoneczną pogodą, kiedy ludzie mieli okazję popracować w swoich ogródkach, a targi były adresowane do właścicieli domów, bo mieszkania w blokach ogrzewane są ciepłem z miejskiej elektrociepłowni.

- Nie rezygnujemy z różnych form działania, zachęcających mieszkańców do wymiany nienormatywnych kotłów. Będziemy ich nadal przekonywać, że zmiana źródła grzania przy wsparciu gminy, wyjdzie im tylko na korzyść. Będzie taniej, wygodniej i ekologicznie – przekonuje burmistrz.

Podkreśla, że dotychczasowe działania już są odczuwalne. Jakość powietrza z roku na rok znacząco się poprawia. Np. w zeszłym roku stężenie pyłów PM10 nie przekroczyło norm.

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski