Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze województwa rozmawiają o strategii w powiatach miechowskim i proszowickim

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Starostwo Powiatowe w Miechowie
W Starostwie Powiatowym w Miechowie władze wojewódzkie z samorządowcami miechowskimi i proszowickimi dyskutowały o strategii Małopolski. Rozmowy dotyczyły rozwoju gmin, powiatów, demografii, topniejących pokładach wody pitnej, ale także zmniejszającym się bezrobociu oraz problemach lokalnych. Odbywało się to w ramach konsultacji społecznych dotyczących Strategię Rozwoju Województwa „Małopolska 2030”.

Do Miechowa na konsultacje przybył wicemarszałek Łukasz Smółka wraz z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego. Omawiali działania strategiczne w oparciu o Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2021-2027. Otwierając spotkanie starosta Jacek Kobyłka wyraził radość i wdzięczność, że w planach strategicznych regionu nie jest pomijana północna jego część.

Jak informował wicemarszałek Łukasz Smółka, w Miechowie to szóste z kolei spotkanie, na którym z lokalnymi przedstawicielami władz, różnych organizacji, instytucji oraz z mieszkańcami, omawia się strategię Małopolski. Wstępne założenia strategii władze wojewódzkie przesłały już do konsultacji z Brukselą. Stąd Zarząd Województwa przygotowuje się do renegocjacji z Unią warunków, na podstawie których będzie możliwe pełne wydatkowanie funduszy z bieżącego rozdania.

- Dotąd władze krajowe i regionalne stawiały na rozwój w oparciu o duże aglomeracje. To się zmieniło w 2017 roku, kiedy rządzący przyjęli tzw. Strategię odpowiedzialnego rozwoju. Jest to zupełnie nowy model polityki prorozwojowej kraju. Obecnie stawia się również na miasta średnie i obszary lokalne, dotychczas pomijane - podkreślała Joanna Urbanowicz, dyr. Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego.

Dyrektor Urbanowicz zaznaczyła, że do największych wyzwań jakie stoją przed regionem należy m.in. demografia. Problemem staje się dominacja liczby mieszkańców w wieku poprodukcyjnym nad tymi w wieku produkcyjnym. Jest to widoczne w powiatach proszowickim i miechowskim. Ponadto w Małopolsce borykamy się ze złą jakością powietrza. Ten czynnik wpływa zapewne na zwiększoną liczbę chorób układu oddechowego. Od 2008 roku aż o 34,8 % wzrosła liczba zgonów z tego tytułu.

Notuje się też spory wzrost umieralności na choroby nowotworowe – o 7,4%. Coraz większym problemem są topniejące pokłady wody pitnej i jej pogarszająca się jakość. Patrząc z drugiej strony, praktycznie zniknął problem bezrobocia. Zmniejszył się również odsetek osób korzystających z pomocy społecznej.

Magdalena Lasak-Strutyńską, zastępca dyr. Departamentu Zarządzania Programami Operacyjnymi Urzędu Marszałkowskiego przedstawiła uwarunkowania prac nad Strategią Rozwoju Województwa „Małopolska 2030”, a potem rozpoczęły się prace warsztatowe, które zainaugurował przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Świerczek.

Mówił m.in. o: trudnej sytuacji Szpitala św. Anny wynikającej choćby z niepłacenia za nadwykonania przez NFZ, strukturze demograficznej, w której przeważa liczba osób starszych, co wymusza duże nakłady na pomoc społeczną i inwestycje w tym zakresie (rozbudowa DPS w Miechowie), oświacie ponadpodstawowej i problemami lokalowymi Zespołu Szkół Nr 1, do którego ściągają podwójne roczniki absolwentów podstawówek i gimnazjów, konieczności budowy boiska przy Zespole Szkół Nr 2.

Przewodniczący poruszył również problem najwyższej w Polsce zachorowalności na raka płuc w powiatach proszowickim i miechowskim. Wspomniał o konieczności przyciągnięcia inwestorów na ziemię miechowską w kontekście planowanego utworzenia strefy aktywności gospodarczej na gruntach powiatowych w Książu Wielki.

FLESZ -Nowa ulga. Zerowy PIT dla młodych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski