Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właściwy wybór zarządcy to najlepsza inwestycja

Rozmawiał Janusz Michalczak
Rozmowa z JAROSŁAWEM GOŁUSZKĄ, prezesem Stowarzyszenia Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie, o potrzebie integracji i współpracy.

– W 2012 roku został Pan wybrany na prezesa zarządu Stowarzyszenia Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie (SZAN). W tym roku kończy się kadencja obecnego składu. Co skłoniło Pana do objęcia funkcji prezesa?

– Decyzję podjąłem w przekonaniu, że najcenniejszym materialnym dobrem w życiu człowieka jest jego dom. Bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny czy mieszkanie w blo- ku lub kamienicy, to drugie – zaraz po rodzinie – największe dobro jakie możemy mieć. O dom dbamy, w niego inwestujemy, zadłużamy się na całe życie, żeby go posiadać.

Bardzo zależało mi na tym, aby uświadomić właścicielom jak ważne jest to, komu powierzają swój majątek, czyli nieruchomości, którymi dysponują. Chciałem pokazać znaczenie zarządcy, którego rola nie kończy się na prowadzeniu finansów nieruchomości. Mądry i przemyślany wybór zarządcy, który w sposób profesjonalny podchodzi do swoich obowiązków, to najlepsza inwestycja dla właściciela oraz możliwość zapewnienia sobie spokoju i bezpiecznego funkcjonowania nieruchomości.

– W czasie Pana prezesury zderegulowano zawód zarządy nieruchomości. W zasadzie poza uzyskaniem pełnoletności nie ma żadnych wymagań wobec zarządców. Jak SZAN dostosowało się do nowych realiów?

– Po zderegulowaniu zawodu nie trzeba zdobywać i podnosić swoich kwalifikacji, co w dobie nieustannie zmieniających się przepisów wydaje się absurdalne. Zarządca, chcąc skutecznie zarządzać, musi posiadać interdyscyplinarną wiedzę. SZAN zmodyfikowało profil działalności i przyjęło praktyki, które miały pomagać zarówno jego członkom jak i właścicielom zarządzanych przez nich nieruchomości. Ważne było jednoczenie zarządców, którzy doczekali czasu, kiedy wyznacznikiem jakości zarzadzania miały stać się nie ich kompetencje a najniższa cena.

– Jak deregulacja wpłynęła na integrację środowiska? Czy trudno jest przekonać zarządców

– W tej kwestii nie mam wątpliwości: zarządcy chcą się integrować. Od początku kadencji przyrost członków SZAN jest dodatni, co oznacza, że zarządcy odczuwają potrzebę podejmowania działań dla wspólnego dobra i przestrzegania najwyższych standardów. Zarządcy czują, że deregulacja nie była dobrym posunięciem, dlatego jednoczą siły i zasilają szeregi SZAN. Zdarzają się oczywiście osoby, których poglądy są rozbieżne z naszymi ideami i z reguły rezygnują one z członkostwa, ale finalnie bilans i tak pozostaje dodatni.

– Proszę powiedzieć, które z podjętych dotychczas działań na rzecz integracji środowiska uważa Pan za najistotniejsze? Co według Pana jest największym sukcesem?

– Naszym ogromnym sukcesem jest program Kompetentny Zarządca. Został on zainicjowany przez członków SZAN w 2013 roku. Początkowo zakładaliśmy, że będzie to forma pilotażowego projektu, ale czas pokazał, że należy go rozwijać i kontynuować. Pierwotnie ograniczyliśmy się jedynie do wyróżniania zarządców za pomocą certyfikatu kompetencji. Mogli go otrzymać zarządcy, którzy poddali się weryfikacji pod kątem podnoszenia kwalifikacji, posiadanego ubezpieczenia czy sposobu prowadzenia księgowości. Program został doceniony także przez marszałka województwa i prezydenta Krakowa, którzy rokrocznie obejmują go swoim honorowym patronatem.

– Pilotażowy projekt wpisał się na dobre w działania SZAN? Jak rozwijaliście program?

– W 2014 roku, dzięki zaangażowaniu wielu osób, a w szczególności pana Jerzego Sonika, ówczesnego radnego i wiceprzewodniczącego Komisji Mieszkalnictwa Rady Miasta Krakowa, udało nam się przekonać urzędy i jednostki miejskie związane z nieruchomościami do wprowadzenia wspólnych szkoleń w formie transferu wiedzy na linii zarządca – urząd, których celem była wymiana doświadczeń pomiędzy wszystkim uczestnikami rynku nieruchomości.

Działania te miały pomóc w kompleksowym przekazywaniu informacji, niezbędnych do skutecznego i bezpiecznego zarządzania. Niezmiernie cieszy liczba osób, które wzięły udział w projekcie – było to blisko 750 uczestników!

Sam transfer pozwolił na analizę problemów pojawiających się w procesie zarządzania. Kluczowymi okazały się: brak współpracy i brak kontaktu zarządców z przedstawicielami władz co powodowało, że tworzone przepisy są trudne lub niemożliwe do egzekwowania. I na te bolączki również znaleźliśmy skuteczne rozwiązanie.

– Jakie?

– Lekarstwem okazał się kolejny, pionierski element programu w postaci Legitymacji Służbowej Zarządcy Nieruchomości. Prezydent i rada miasta, przy nieocenionej pomocy przewodniczącego Bogusława Kośmidera, poparli ideę legitymacji. Legitymacja, która jest wydawana zarządcom zrzeszonym w SZAN, to dla właścicieli łatwy i szybki sposób na potwierdzenie pełnienia tej funkcji.

Zarządcom i urzędom ma ułatwić pracę, a właścicielom zapewnić bezpieczeństwo. Dobiegają końca rozmowy z wydziałami urzędu miasta, które finalnie mają doprowadzić do uznawania jej jako dokumentu identyfikującego zarządcę. Z rozmów z przedstawicielami władz samorządowych wywnioskowałem, że SZAN może być rzeczywiście bardzo cennym partnerem z punktu widzenia rozmaitych potrzeb miasta.

– Jakie widzi Pan kierunki wzajemnej współpracy.

– Konsekwentne działania wzmocniły pozycję SZAN i spowodowały, że stało się silnym partnerem dla miasta. Udało nam się przekonać władze samorządowe, że to właśnie zarządcy, dzięki bezpośredniemu kontaktowi, najlepiej znają sytuację życiową, problemy i potrzeby mieszkańców. I to dzięki nim istnieje możliwość przekazywania informacji, ankietowania oraz inwentaryzowania danych potrzebnych do efektywnego gospodarowania nieruchomościami.

– Jak podsumowałby Pan ostatnie lata?

– Mijająca kadencja pokazała jasno jakie oczekiwania mają zarządcy, właściciele i urzędy. Wszyscy oczekują dobrej współpracy, która zapewni im poczucie bezpieczeństwa i komfortu pracy, czego efektem będzie dobrze zarządzane i prawidłowo funkcjonujące miasto.

SZAN udowodnił, że jest solidnym i wiarygodnym partnerem dla wszystkich. Bardzo istotne jest, aby kontynuować wdrożone projekty, zacieśniać współpracę z urzędami, promować i wspierać zarządców tak, aby świadczone przez nich usługi były na jak najwyższym poziomie i gwarantowały bezpieczeństwo właścicielom nieruchomości. Właścicieli zachęcam do podejmowania dobrych i przemyślanych decyzji w sprawie wyboru zarządców. A tych najlepszych najpewniej znajdą pośród członków SZAN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski