Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wnoszą akcje do Nafty

Smol
Według prezesa Ryszarda Ścigały (na zdjęciu), proces prywatyzacji Zakładów Azotowych w Tarnowie może zakończyć się jeszcze w tym roku.

MOŚCICE. Prawie prywatne "Azoty"

   Dwie firmy branży wielkiej syntezy chemicznej w Polsce, Police oraz Puławy, trafią na giełdę papierów wartościowych. Cztery pozostałe firmy tej branży, w tym Zakłady Azotowe w Tarnowie, zostaną sprywatyzowane poprzez pozyskanie dla nich tzw. inwestora branżowego. - Jesteśmy przygotowani do przyjęcia inwestora takiego, który zaakceptuje nasze plany rozwojowe - podkreśla dyrektor generalny ZA w Tarnowie, Ryszard Ścigała.
   ZA chcą rozwijać u siebie zwłaszcza obszar produkcji tzw. tworzyw konstrukcyjnych, jako ten, w którym czują się najlepiej. Ale także chcą rozwijać produkcję chemii nieorganicznej oraz nawozów mineralnych.
   Na jakim etapie są obecnie przygotowania do prywatyzacji Azotów? Jak twierdzi Ścigała, zostały przygotowane wszelkie dokumenty niezbędne operatorowi prywatyzacji, jakim jest Nafta Polska. Powstało memorandum informacyjne oraz analizy przedprywatyzacyjne. W najbliższych dniach powinno nastąpić wniesienie akcji ZA do Nafty Polskiej, tj. pierwszy finalny akt prywatyzacji.
   - Nie ma już żadnych realnych, czy też formalnych przeszkód, które mogłyby uniemożliwić proces prywatyzacji Zakładów Azotowych - dodaje Ryszard Ścigała.
   Jak mówi, rok temu, podczas Święta Zakładów Azotowych przypadającego w listopadzie, życzył pracownikom, aby już w tym roku - podczas święta ZA - znajdowali się w rękach nowego inwestora, który zechce w "Azoty" inwestować. Ścigała ma nadzieję, że ten termin jest nadal realny, choć trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że procesy prywatyzacyjne są długotrwałe.
   W momencie wniesienia akcji do Nafty Polskiej pracownicy ZA uzyskają prawa do 15 procent akcji "Azotów". W firmie przygotowano w tym celu listy z nazwiskami pracowników, uruchomiono punkt konsultacyjny, w którym mogą się oni dowiadywać szczegółów dotyczących procedur i terminów otrzymania pakietów z akcjami.
   Jako firma "Azoty" liczą, że nowy inwestor w sposób aktywny zainwestuje w nie i pozwoli na duży rozmach produkcji w Tarnowie.
   Przypomnijmy, że ub. rok był dla Zakładów Azotowych w Tarnowie rokiem bardzo dobrym. Firma wypracowała 52 mln zysku netto. (Smol)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski