Wojewoda zmienia organizację ruchu w Krakowie. Strefa na Kazimierzu do likwidacji

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Strefa ograniczonego ruchu na Kazimierzu ma być zlikwidowana
Strefa ograniczonego ruchu na Kazimierzu ma być zlikwidowana Andrzej Banas / Polska Press
Udostępnij:
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wydał trzy decyzje, które zmieniają organizację ruchu w Krakowie - chodzi o likwidację strefy ograniczonego ruchu na Kazimierzu, niedopuszczenie rowerów do dróg dla pieszych, które teraz to umożliwiają oraz nakaz likwidacji tabliczek pod znakami zakazu wjazdu, które zwalniają z ich przestrzegania na podstawie zezwolenia wydanego przez zarządcę drogi. Urzędnicy mają 30 dni na wprowadzenie zmian. ZIKiT już zapowiada odwołanie. Co jednak nie oznacza, że zmian nie będzie musiał wprowadzać od razu.

Komunikat wojewody jest mało szczegółowy. W miarę jasne są dwie sprawy - nakaz likwidacji strefy ograniczonego ruchu na Kazimierzu, którą Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wprowadził pół roku temu oraz wykluczenie rowerów z dróg dla pieszych (które aktualnie są opatrzone tabliczką „nie dotyczy rowerów”).

Mniej precyzyjna jest kwestia usunięcia tabliczek zezwalających na wjazd do dawnej strefy B na podstawie upoważnienia ZIKiT. Nie wiadomo, czy decyzja oznacza, że do dawnej strefy B mogą wjeżdżać wszyscy, czy dalej jest ona ograniczoną strefą ruchu, a osoby z wydanymi wjazdówkami nie mogą do niej wjeżdżać. Służby wojewody tłumaczą, że sprawdzają tylko zgodność przepisów z prawem, a znalezienie rozwiązania należy do ZIKiT.

Oficjalnie treść powyższej decyzji wojewody brzmi: „usunięcie na terenie miasta Krakowa zapisów na tabliczkach pod znakami zakazu zezwalających na niestosowanie się do tych znaków drogowych kierującym posiadającym zezwolenie zarządcy drogi”.

To może oznaczać, że do stref ograniczonego ruchu nie wjedzie nikt poza mieszkańcami - w tym służby, radni, urzędnicy, dziennikarze, czyli wszyscy ci, którzy do tej pory mogli wjeżdżać w obręb dawnej strefy B na podstawie wjazdówek.

Kraków opanowany przez "mistrzów parkowania" [ZDJĘCIA]

Zgodnie z przepisami o postępowaniu przed sądami, ZIKiT ma wprowadzić zmiany do 30 dni, nawet jeśli się odwoła od decyzji wojewody. Może wtedy co najwyżej złożyć do sądu wniosek o wstrzymanie zmian, ale czy tak się stanie, zdecyduje sąd.

Łukasz Franek, wicedyrektor ZIKiT, zapytany przez nas w tej sprawie, odpowiada że muszą poczekać na oficjalne pisma od wojewody.

W grudniu 2015 r. rozpoczęła się kontrola organizacji ruchu w Krakowie przez służby wojewody. Wojewoda w marcu 2016 skierował wystąpienie pokontrolne do ZIKiT.

- Wydany przez wojewodę nakaz zmiany organizacji ruchu w Krakowie dotyczący dróg dla pieszych wiąże się z niewykonaniem zaleceń pokontrolnych. Dwa pozostałe nakazy są związane z przeprowadzonymi kontrolami bieżącymi i prowadzoną z ZIKiT-em korespondencją w sprawie niezgodności zastosowanych rozwiązań z przepisami - takimi słowami kończy się komunikat wojewody wysłany wczoraj do mediów.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 5: kariera w Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Wojewoda zmienia organizację ruchu w Krakowie. Strefa na Kazimierzu do likwidacji - Gazeta Krakowska

Komentarze 33

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
twój psychiatra
zaordynuję lewatywę i płukanie żołądka.
g
gniewko_syn_ryba
po tych wąskich uliczkach 100 razy bardziej zabytkowych od Krakowa włoskich miast i miasteczek bez żadnych problemów ze strony policji, czy mieszkańców. I też bez żadnych problemów parkowałem ZA DARMO w ścisłych centrach tych miast...
g
gniewko_syn_ryba
Tym sposobem można by wprowadzić strefę zamieszkania w całym Krakowie (co byłoby bardziej uzasadnione bo większość mieszka poza centrum, a na Kazimierzu tylko chleją w knajpach)... ;)))
R
Rena
Ruski nierząd PISu.
m
myszka miki
PiS idzie na wybory,
ale w zgodzie z prawem można i należy wyznaczyć strefę bez spalin albo parkowanie po 9 pln/godz.
i wielmożni właściciele automobili i tak nie wjadą (co popieram w 100%).
M
Maciejas
ZIKIT NAJCHĘTNIEJ CAŁE MIASTO ZAMKNĄŁ BY DLA RUCHU SAMOCHODOWEGO Z WYŁĄCZENIEM TYCH, KTÓRYM ZIKIT WYSTAWIŁ BY POZWOLENIE !!! JA PROPONUJE ZIKIT-OWI LIKWIDACJE ZIKIT-U! A JEŚLI DO MIASTA NIE MOŻNA WJECHAĆ TO PO CO TAKIE MIASTO !!! PRZYKRO MI TO PISAĆ BO URODZIŁEM SIĘ I MIESZKAŁEM PRZEZ PÓŁ ŻYCIA NA RETORYKA ( MAM 65LAT) I NIGDY Z KRAKOWA SIĘ NIE WYPROWADZIŁEM, ALE PRZEZ RÓŻNE KRETYŃSKIE REFORMY MIESZKAM TERAZ W INNYM POWIECIE ! CHOĆ DO RYNKU W LINI PROSTEJ MAM Z 15KM (A SĄ MIESZKAŃCY KRAKOWA CO MAJĄ DALEJ) REFORMATORZY I ZMIENIACZE ORAZ OGRANICZACZE !!! MIASTO NIE JEST WASZE !!! DOŚĆ OGRANICZEŃ ! JESZCZE MOŻE SIĘ ZDARZYĆ ŻE DOŻYJE CZASÓW ŻE NIE BĘDĘ MÓGŁ WEJŚĆ DO RYNKU !!! TO CHORE - LECZCIE SIĘ W TYM ZIKIT-CIE!!!
K
Konstytucjonalista
Konstytucja to mit
n
nic nie ograniczyła ruchu
samochodów tyle samo. Czyli zezwoleń mnóstwo ale dla wybranych.
J
Jurang
w posługiwaniu się językiem polskim stwierdzam, że masz rację - Polaków już nie ma.
r
rodo
tylko biedota i oszołomy głosują na pis
K
Krk. Krk
Głosowanie na PiS jest objawem nienawiści do Krakowa.

Nie można kochać naszego miasta i głosować na tych antykrakowskich i antymieszczańskich potworów.
Z
ZR
Wprowadzić na Kazimierzu ustawową strefę zamieszkania plus zlikwidować niemal wszystkie miejsca postojowe, zostawiając tylko miejsca czasowego zatrzymania B-35 + 15 minut dla dostawców.
I żadna specjalna "strefa ograniczonego ruchu" nie jest konieczna.

Tylko że w Mobilnym Krakowie nie chodzi o ograniczanie ruchu w ogóle, ale o ograniczanie ruchu *niektórym*. Taki subtelny szczególik.
L
Lol
To wlasnie zagwarantowal niewybieralnosc malogoski
i
i;po
Od tylu lat o tym piszę na forum ,że wydawanie zezwoleń przez ZIKiT jest bezprawne tak samo jak napisy "nie dotyczy z zezwoleniem ZIKiT"umieszczane pod znakiem zakazu ruchu .

Patologia wydawania tych zezwoleń ,czyli tzw. wjazdówek dla wybranych trwa od wielu lat i niestety używanie tych zezwoleń czyli nie stosowanie się do zakazu ruchu było przez całe lata tolerowane tak przez straż miejską jak i co gorsza policję !!!!!!

Działo się tak dlatego ,że policjanci też dostawali wjazdówki podobnie jak prokuratorzy czy inni ważni urzędnicy oraz dziennikarze to wszyscy korzystali z bezprawia.

Podobnie się dzieje corocznie w święto zmarłych gdy ZIKiT ustawia znaki zakazu ruchu przy cmentarzach ,które ,jak głosi napis, nie dotyczą z zezwoleniem ZIKiT.

Szkoda ,że tak późno wojewoda się wziął za patologie gdyż dotychczas służby prawne wojewody nie reagowały na bezprawne poczynania zarządzającego ruchem czy też głupkowate i bezprawne wprowadzanie przepisów o płatnym parkowaniu .Dopiero obywatele w sądach musieli dochodzić swoich racji i usuwać szykanujace ich bezmyślnie wprowadzone lokalne prawo.
p
ps
No to mamy przedsmak tego jak będą wyglądały rządy w Krakowie gdyby wybory wygrały pisiory. Oni zawsze wiedzą lepiej(ale jak coś spieprzyć).
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie