Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolna sprzedaż

KRM
Cenę nabycia lokalu oblicza się na podstawie jego wartości rynkowej. Od niej przysługują bonifikaty. Dla pojedynczych lokali położonych w budynkach poza obrębem Plant i nie wpisanych do rejestru zabytków wynosi ona 90 procent, dla mieszkań wyremontowanych po 1 stycznia 1995 roku - 80 procent. Z kolei dla lokali położonych w obrębie Plant, wpisanych do rejestru zabytków, bonifikata wynosi 45, 40 i 25 procent, przy - odpowiednio - równoczesnej sprzedaży wszystkich dotychczas nie wykupionych lokali w budynku, w którym znajdują się więcej niż 4 mieszkania; sprzedaży pojedynczych lokali, w których znajdują się więcej niż 4 mieszkania; w budynkach, w których znajdują się nie więcej niż 4 lokale. Dodatkowo możliwe jest udzielenie bonifikaty w wysokości 10 procent ceny zakupu dla osób posiających uprawnienia na podstawie aktualnego zaświadczenia Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Załatwienie wszystkich formalności nie powinno zająć więcej niż cztery miesiące - mówi Paweł Zorski

 13 mln złotych pozyskała w tym roku gmina z tytułu sprzedaży komunalnych mieszkań. W budżecie na ten rok prognozowano przychody rzędu 40 mln zł. - Sprzedaż idzie wolno - potwierdza Paweł Zorski, wiceprezydent Krakowa. - Ludzie chyba nie do końca zdają sobie sprawę z dobrodziejstw posiadania własnościowego mieszkania. Utworzenie przez osoby, które je wykupiły wspólnoty mieszkaniowej pozwoli lepiej zadbać o lokale - uważa.
 Wliczając wszystkie bonifikaty oraz koszty manipulacyjne, średnio za mieszkanie mające 50 metrów kwadratowych trzeba zapłacić około 10 tys. zł. Realizacja transakcji możliwa jest tylko za gotówkę. - Obecnie w Wydziale Skarbu Miasta UMK znajduje się około 2 tys. wniosków o sprzedaż mieszkań - od najemców posiadającym uregulowany tytuł prawny do lokalu mieszczącego się w budynkach będących własnością gminy - _przypomina Grażyna Kuca, dyrektor Wydziału Skarbu UMK. Na sprzedaż czeka jeszcze blisko 34 tys. mieszkań. - Ponownie roześlemy do wszystkich mogących kupić lokale specjalne informacje o ofercie gminy - mówi Paweł Zorski. - Załatwienie wszystkich formalności, od momentu złożenia podania, do sfinalizowanie transakcji, nie powinno zająć więcej niż cztery miesiące_ - wyjaśnia.
 Gmina nie prowadzi sprzedaży lokali w budynkach zakwalifikowanych do remontu - ze względu na zagrożenia potwierdzone decyzją nadzoru budowlanego, przeznaczonych do wyburzenia oraz znajdujących się w miejscach, w których przewidziana jest zmiana przeznaczenia, wynikająca z planu zagospodarowania przestrzennego miasta. Wyłączone ze sprzedaży są także m.in.: pracownie twórcze, lokale wynajmowane za czynsz socjalny i czynsz wolny, położone w budynkach wybudowanych, nabytych lub zmodernizowanych ze środków gminy po 1 stycznia 1990 r. oraz znajdujące się w budynkach przeznaczonych do realizacji zadań użyteczności publicznej, w szczególności dla placówek opiekuńczo-wychowaczych, oświatowych, administracyjnych, kulturalnych i służby zdrowia.
(KRM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski